80. rocznica podpalenia archikatedry gnieźnieńskiej - relacja z obchodów

Nasi autorzy

80. rocznica podpalenia archikatedry gnieźnieńskiej - relacja z obchodów

Archikatedra w Gnieźnie, widok współczesny. Fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. Archikatedra w Gnieźnie, widok współczesny. Fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons. 23 stycznia 2025 roku odbyły się w Gnieźnie uroczyste obchody 80. rocznicy podpalenia archikatedry gnieźnieńskiej przez Armię Czerwoną. Obchody zorganizowały wspólnie: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Poznań, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie i Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie, a objął je swoim patronatem ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski.

O godzinie 18.00 sprawowano w katedrze Mszę świętą, której owoce duchowe ks. inf. Jan Kasprowicz,  Delegat prymasa Polski ds. kultury, ofiarował za tych, którzy w 1945 roku ratowali katedrę, a później ją odbudowywali. We Mszy świętej uczestniczył m.in. dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN.

O godzinie 19.30 rozpoczęła się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym sesja popularnonaukowa. Do uczestników sesji, zgromadzonych w liczbie około 250, przemówili ks. inf. Jan Kasprowicz oraz dr Mateusz Szpytma. Następnie został wyemitowany film dokumentalny w reżyserii Piotra Robakowskiego pt. Podpalenie katedry gnieźnieńskiej. Film nakręcono w roku 2021 dla Instytutu Pamięci Narodowej, a wzięli w nim udział m.in. dwaj świadkowie pożaru katedry: ks. dr Jan Kubicki (ur. 1935), który mieszkał w dzieciństwie opodal Tumu, oraz  Florian Piasecki (ur. 1926), który uczestniczył w ratowaniu świątyni.

Po filmie zgromadzeni wysłuchali dwóch prelekcji. Dr Marek Szczepaniak, emerytowany kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, wystąpił z konferencją pt. „Wyzwolenie po sowiecku”. Żołnierze Armii Czerwonej na Ziemi Gnieźnieńskiej w 1945 roku. Historyk skupił się na omówieniu tajnych raportów powiatowego komendanta milicji w Gnieźnie do miejscowego starosty powiatowego. Zaznaczył, że nie zostały one do tej pory wykorzystane przez naukowców, a zawierają szczegółowe dane na temat przestępczej działalności czerwonoarmistów w omawianym roku 1945. Apogeum sowieckiego bandytyzmu nastąpiło na przełomie czerwca i lipca owego roku, kiedy to wracały do ZSRR jednostki frontowe z Niemiec. Sowieci dopuszczali się masowo kradzieży, rozbojów i gwałtów. W podobnym tonie wypowiadał się drugi historyk, Tomasz Cieślak z IPN Oddział w Poznaniu, który zaprezentował prelekcję pt. Wielkopolska w 1945 roku. Pokazał on, że wydarzenia, które miały miejsce w powiecie gnieźnieńskim, nie były odosobnione. Bardzo podobnych aktów bandytyzmu Sowieci dopuszczali się w całej Wielkopolsce, a polskiej milicji, urzędom bezpieczeństwa ani sądom nie wolno było ścigać rosyjskich przestępców. Panel historyczny poprowadził dr hab. Rafał Reczek, dyrektor IPN Oddział w Poznaniu.

Na koniec głos zabrał inicjator obchodów, poseł Zbigniew Dolata, którzy przypomniał zasługi dokumentalisty gnieźnieńskiego, Bogumiła Bieleckiego, w upamiętnianiu tragicznych wydarzeń z 1945 roku w formie filmowych wywiadów ze świadkami.

W spotkaniu wzięło udział ok. 250 osób.

Ks. dr Michał Sołomieniuk

***

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po historię Polski pisaną wiarą:

Klęska imperium zła. Rok 1920

Klęska imperium zła. Rok 1920

Andrzej Nowak

Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując oczywiście do Związku Sowieckiego, który w roku 1919 wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i na szczęście w roku 1920 poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, w sposób niezwykle wciągający odsłania prof.


Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

Kościół na straży polskiej niepodległości

Kościół na straży polskiej niepodległości

Andrzej Nowak, Martyna Deszczyńska

Kiedykolwiek niepodległość Ojczyzny była zagrożona, Kościół stawał po stronie Polski. Czas próby nigdy nie był jednak większy niż w XIX i XX w., kiedy Polska na 123 lata zniknęła z map świata, a następnie musiała się zmierzyć z zabójczą nawałnicą niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu. Przez te trudne czasy Polska nigdy się nie poddała.

 


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.