"Narodziny potęgi" na portalu radomskie.info

Nasi autorzy

"Narodziny potęgi" na portalu radomskie.info

Król Kazimierz Wielki był jednym z największych władców Polski. Przydomka "wielki" nie zawdzięcza zwycięstwom na bitewnych polach, ale rozwojowi kraju. Budował nowoczesne zamki obronne i miasta, wznosił świątynie. Stworzył solidne fundamenty potęgi gospodarczej i militarnej Polski. Przyczynił się do rozwoju Radomia, czego materialnym dowodem jest Miasto Kazimierzowskie. – „Wybudowane za panowania Kazimierza zamki w dobrach monarszych rozsiane po całym państwie również były opatrzone symbolami państwa i władcy” – pisze w znakomitej książce „Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego” prof. Krzysztof Ożóg - czytamy na portalu radomskie.info.

Cały materiał dostępny pod linkiem: https://radomskie.info/krol-ktoremu-radom-wiele-zawdziecza-jego-panowanie-rozpoczelo-potege-rzeczypospolitej-wideo/ 

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Krzysztof Ożóg

Naprawdę jest czym się szczycić, jeśli chodzi o polską historię. Już Bolesław Chrobry (967–1025) stworzył bardzo silne i rozległe państwo. Ponad sto lat po nim przyszedł okres osłabienia, zwany rozbiciem dzielnicowym, ale pamiętajmy, że było to wówczas zjawisko powszechne w całej Europie.

 

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.