Polak aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji i planowanie zamachu na prezydenta Ukrainy

Nasi autorzy

Polak aresztowany za szpiegostwo na rzecz Rosji i planowanie zamachu na prezydenta Ukrainy

fot. Pexels (Sora Shimazaki)

fot. Pexels (Sora Shimazaki)

W ostatnich dniach świat obiegła sensacyjna informacja o aresztowaniu Polaka podejrzanego o współpracę z rosyjskim wywiadem w kontekście planowanego zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Według doniesień mediów Paweł K. został zatrzymany przez polskie służby na podstawie zarzutów gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę ujawniło, że Paweł K. miał być byłym wojskowym, który starał się nawiązać kontakt z rosyjskimi służbami specjalnymi, prezentując swoje doświadczenie jako atrakcyjny atut dla potencjalnych pracodawców. Według nieoficjalnych ustaleń mediów mężczyzna służył w kilku jednostkach wojskowych, co starał się eksponować w kontaktach z Rosjanami.

Kluczowym punktem oskarżenia jest rzekome przekazywanie informacji o zabezpieczeniach na lotnisku Rzeszów-Jasionka w Polsce, które miały pomóc Rosjanom w planowaniu ewentualnego zamachu na życie prezydenta Ukrainy. Lotnisko to często wykorzystywane jest przez Zełenskiego podczas jego podróży zagranicznych, stając się jednym z potencjalnych celów ataków. Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, kiedy Ukraina twierdzi, że udaremniła próbę zamachu na życie swojego prezydenta. Od momentu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, doszło już do kilku znanych incydentów tego typu. Ostatnie wydarzenia nie pozostają także bez echa w innych krajach. Niemiecka policja niedawno aresztowała dwóch podejrzanych rosyjskich agentów, oskarżając ich o planowanie ataków sabotażowych, które mogłyby osłabić wsparcie Zachodu dla Ukrainy.

Warto zaznaczyć, że obecnie nie ma dowodów na to, czy Paweł K. oczekiwał wynagrodzenia za swoje działania, co utrudnia zrozumienie ich motywacji. Śledczy będą teraz prowadzić analizę zawartości telefonów, komputerów i innych nośników pamięci, aby zgromadzić więcej informacji na temat rzekomej działalności szpiegowskiej. Zarówno polskie, jak i ukraińskie władze podkreślają pilność w zwalczaniu wszelkich prób destabilizacji regionu przez rosyjskie służby. Jednakże sama sprawa rzuca nowe światło na działania wywiadowcze prowadzone na terenie Europy Wschodniej i wskazuje na konieczność wzmożonej czujności wobec potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa regionu.

Źródło: CNN, TP

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.