Wiedeń: ostateczne „nie” dla pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu

Nasi autorzy

Wiedeń: ostateczne „nie” dla pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu

Monument pod planowany pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu na wzgórzu Kahlenberg wraz z tablicą, na której przedstawiona jest wizualizacja planowanego pomnika (widok w 2016 r.). fot. Herzi Pinki, praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia Monument pod planowany pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu na wzgórzu Kahlenberg wraz z tablicą, na której przedstawiona jest wizualizacja planowanego pomnika (widok w 2016 r.). fot. Herzi Pinki, praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia Jak podaje austriacki portal derstandard.at, władze Wiednia oznajmiły 6 listopada br. swoją ostateczną decyzję w sprawie konnego pomnika upamiętniającego zwycięstwo wojsk Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r., jaki miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg: w stolicy Austrii nie ma dla niego miejsca.

Według odpowiedzialnej za kulturę w wiedeńskim ratuszu radnej Veroniki Kaup-Hausler miasto nie chce tworzyć sceny dla „ksenofobicznej nagonki lub antyislamskich czy antytureckich resentymentów”, gdyż  pomnik ku czci Jana III powinien być „znakiem pokoju i porozumienia między narodami, który odrzuca retorykę zwycięstwa”.  Ratusz wyraża również obawę, że monument wzmógłby przemarsze „ekstremalnej prawicy” w dniu rocznicy bitwy, czyli 12 września, gdzie – jak komentuje publicysta derstandard.at, Markus Sulzbacher – już wcześniej „przedstawiano błędnie odsiecz [Wiednia] w 1683 r. jako wojnę między cywilizacją chrześcijańską i muzułmańską zamiast uznać naukowe fakty w ten sposób, że dwie silne europejskie potęgi walczyły tu o panowanie i wpływy”.

Obecnie jako pomnik służy od sześciu lat  postawiony w 2013 r. cokół pod planowany monument, na którym umieszczono „inskrypcję akcentującą pokój i zrozumienie pomiędzy narodami w języku niemieckim, angielskim i polskim”.

O tym, jak żywa jest to kwestia, świadczy liczba komentarzy pod  odpowiednim artykułem na portalu – niemal 900! (stan z godz. 11.40, 8.11. 2014). Wiele z nich, pozytywnie ocenianych przez innych użytkowników,  zwraca uwagę na to, że polskie wojska w rzeczywistości odparły  agresora lub zgryźliwie komentuje płaszczenie się władz przed przybyszami z Turcji.

Źródło: derstandard.at, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki ukazujące prawdę o historii Polski:

Wodzowie Polski. Szlakami chwały oręża polskiego

Wodzowie Polski. Szlakami chwały oręża polskiego

 

Niezmierzone jest bogactwo polskiej historii! Gdyby jednak oprzeć się tylko na przekazach medialnych, to nasze dzieje wyglądałyby mizernie i siermiężnie. Tak samo szkolne lekcje historii wieją nudą dzięki zubożonym do minimum zakresom nauczania oraz wyjątkowo prymitywnym podręcznikom. Historia w szkołach odarta została z narracji, z autorytetów, a przede wszystkim z bohaterstwa i patriotyzmu.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.