Wiedeń: ostateczne „nie” dla pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu
Monument pod planowany pomnik Jana III Sobieskiego w Wiedniu na wzgórzu Kahlenberg wraz z tablicą, na której przedstawiona jest wizualizacja planowanego pomnika (widok w 2016 r.). fot. Herzi Pinki, praca własna, CC BY-SA 4.0, Wikipedia Jak podaje austriacki portal derstandard.at, władze Wiednia oznajmiły 6 listopada br. swoją ostateczną decyzję w sprawie konnego pomnika upamiętniającego zwycięstwo wojsk Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r., jaki miał stanąć na wzgórzu Kahlenberg: w stolicy Austrii nie ma dla niego miejsca.
Według odpowiedzialnej za kulturę w wiedeńskim ratuszu radnej Veroniki Kaup-Hausler miasto nie chce tworzyć sceny dla „ksenofobicznej nagonki lub antyislamskich czy antytureckich resentymentów”, gdyż pomnik ku czci Jana III powinien być „znakiem pokoju i porozumienia między narodami, który odrzuca retorykę zwycięstwa”. Ratusz wyraża również obawę, że monument wzmógłby przemarsze „ekstremalnej prawicy” w dniu rocznicy bitwy, czyli 12 września, gdzie – jak komentuje publicysta derstandard.at, Markus Sulzbacher – już wcześniej „przedstawiano błędnie odsiecz [Wiednia] w 1683 r. jako wojnę między cywilizacją chrześcijańską i muzułmańską zamiast uznać naukowe fakty w ten sposób, że dwie silne europejskie potęgi walczyły tu o panowanie i wpływy”.
Obecnie jako pomnik służy od sześciu lat postawiony w 2013 r. cokół pod planowany monument, na którym umieszczono „inskrypcję akcentującą pokój i zrozumienie pomiędzy narodami w języku niemieckim, angielskim i polskim”.
O tym, jak żywa jest to kwestia, świadczy liczba komentarzy pod odpowiednim artykułem na portalu – niemal 900! (stan z godz. 11.40, 8.11. 2014). Wiele z nich, pozytywnie ocenianych przez innych użytkowników, zwraca uwagę na to, że polskie wojska w rzeczywistości odparły agresora lub zgryźliwie komentuje płaszczenie się władz przed przybyszami z Turcji.
Źródło: derstandard.at, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki ukazujące prawdę o historii Polski:
Wodzowie Polski. Szlakami chwały oręża polskiego
Niezmierzone jest bogactwo polskiej historii! Gdyby jednak oprzeć się tylko na przekazach medialnych, to nasze dzieje wyglądałyby mizernie i siermiężnie. Tak samo szkolne lekcje historii wieją nudą dzięki zubożonym do minimum zakresom nauczania oraz wyjątkowo prymitywnym podręcznikom. Historia w szkołach odarta została z narracji, z autorytetów, a przede wszystkim z bohaterstwa i patriotyzmu.
Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.
Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku
Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.