Unijna cenzura wyborcza – walka z dezinformacją czy zagrożenie dla demokracji?

Nasi autorzy

Unijna cenzura wyborcza – walka z dezinformacją czy zagrożenie dla demokracji?

Wejście do Sali Obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Nad bramą umieszczono nazwisko... włoskiego działacza komunistycznego Altiero Spinellego, zwolennika likwidacji państw europejskich. Przerażająca symbolika! Fot. Facebook@ProgramWiedzySpołecznej z książki

Wejście do Sali Obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Nad bramą umieszczono nazwisko... włoskiego działacza komunistycznego Altiero Spinellego, zwolennika likwidacji państw europejskich. Przerażająca symbolika! Fot. Facebook@ProgramWiedzySpołecznej z książki "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" prof. Wojciecha Roszkowskiego, str. 79.

W ostatnich latach obserwujemy narastający trend ingerencji państw i instytucji w przepływ informacji w przestrzeni internetowej. Jednym z najnowszych przykładów jest inicjatywa Komisji Europejskiej, która pod pretekstem zapewnienia „integralności wyborów” i ograniczenia ryzyka związanego z dezinformacją wydała 26 marca br. wytyczne dla dużych platform internetowych i wyszukiwarek. Według tych wytycznych wiele przekazów i informacji może nie dotrzeć do Europejczyków, a obywatele UE mają być poddawani indoktrynacji, podobnie jak w czasie pandemii COVID-19.

Podstawowym założeniem tych wytycznych jest wzmocnienie procesów wewnętrznych platform przez tworzenie dużych zespołów „fact-checkerów”, którzy będą decydować, które treści należy popularyzować, a jakie ograniczyć. Platformy mają także promować oficjalne informacje na temat procesów wyborczych i dostosować swoje systemy rekomendacji w celu „wzmocnienia pozycji użytkowników” i „ograniczenia monetyzacji” niepożądanych treści.

Jednakże, pomimo deklaracji ochrony integralności procesów wyborczych, wiele obaw budzi to, że taka kontrola może prowadzić do manipulacji i ograniczenia wolności słowa. Przepisy te mogą być wykorzystywane przez eurokratów do promowania własnej narracji politycznej i eliminowania treści niezgodnych z ich poglądami. Ponadto brak klarownej definicji „dezinformacji” oraz „integralności wyborów” stawia pod znakiem zapytania legalność i skuteczność tych działań.

Dodatkowo narzędzia walki z dezinformacją mogą być wykorzystywane do ograniczania debaty publicznej i utrudniania obywatelom dostępu do różnorodnych źródeł informacji. W efekcie istnieje ryzyko, że tego rodzaju interwencje mogą przyczynić się do podziałów społecznych i pogłębienia nierówności w dostępie do informacji.

W kontekście globalnych działań zmierzających do tworzenia systemu globalnej cenzury należy zwrócić uwagę na konsekwencje dla demokracji i swobód obywatelskich. Wolność słowa jest jedną z podstawowych wolności konstytucyjnych, która powinna być chroniona, a ingerencje państw i instytucji w ten obszar mogą stanowić poważne zagrożenie dla demokratycznych procesów.

Wobec powyższych wyzwań istotne jest podjęcie szerokiej debaty społecznej na temat granic wolności słowa i odpowiedzialności platform internetowych. Konieczne jest również zapewnienie przejrzystości i odpowiedzialności w działaniach podejmowanych w celu zwalczania dezinformacji, aby uniknąć nadużyć i manipulacji ze strony władz i instytucji.

Wreszcie ważne jest również, aby obywatele byli świadomi zagrożeń związanych z naruszeniem wolności słowa i angażowali się w obronę swoich praw i wartości demokratycznych. Tylko poprzez aktywny udział społeczeństwa możemy zapewnić, że wolność słowa pozostanie fundamentalną zasadą naszych społeczeństw.

Źródło: digital-strategy.ec.europa.eu, TP

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowakks. Dariusz Okoks. Waldemar ChrostowskiJerzy KruszelnickiGrzegorz Kucharczykbp Wiesław MeringLeszek SosnowskiWojciech RoszkowskiJakub MaciejewskiPiotr ŁuczukWojciech PolakAleksander NalaskowskiKs. Prof. Janusz KrólikowskiPatryk JakiKs. Paweł BortkiewiczZbigniew StawrowskiRyszard Kantor

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.