Unia Europejska na skraju kryzysu finansowego? Gigantyczny dług i rosnące błędy zagrażają przyszłości budżetu!

Nasi autorzy

Unia Europejska na skraju kryzysu finansowego? Gigantyczny dług i rosnące błędy zagrażają przyszłości budżetu!

fot. Pixabay

fot. Pixabay

Unia Europejska, mimo swego rozmachu i roli globalnego lidera, znalazła się w niepokojącej sytuacji finansowej, która może zagrozić jej przyszłości. Pożyczki zaciągnięte w ramach programu Next Generation EU, które miały wspomóc odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19, stają się coraz większym obciążeniem dla unijnego budżetu. W 2023 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) ostrzegł, że koszty obsługi tego długu gwałtownie rosną. Bruksela, która do tej pory pożyczyła 268,4 mld euro, może potrzebować dodatkowych 17 do 27 mld euro, aby pokryć rosnące koszty. To wszystko przy zadłużeniu UE, które w zeszłym roku wzrosło aż o 32%, osiągając poziom 458,5 mld euro.

Czy Unia Europejska staje się finansowym kolosem na glinianych nogach?

Wzrost zadłużenia Unii Europejskiej, głównie wynikający z finansowania programu Next Generation EU, stawia Wspólnotę w nowym świetle – staje się ona jednym z największych emitentów długu na szczeblu europejskim. Audytorzy z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego alarmują, że nieodpowiednie zarządzanie tym długiem może stanowić poważne zagrożenie dla przyszłych budżetów UE, które mogą nie udźwignąć rosnącego obciążenia.

Jednak nie tylko dług jest problemem. Coraz większa liczba błędów w wydatkowaniu funduszy europejskich dodatkowo komplikuje sytuację. Wskaźnik błędów w budżecie UE wzrósł do 5,6% w 2023 roku, co jest znaczącym skokiem w porównaniu z 4,2% w 2022 roku i 3,0% w 2021 roku. Te nieprawidłowości dotyczą głównie Mechanizmu Odbudowy i Zwiększania Odporności (MRR) – kluczowego narzędzia naprawy gospodarki po pandemii.

Rosnące problemy z wydatkami funduszy europejskich

Audytorzy wskazują, że w wielu przypadkach środki były wydawane bez spełnienia wszystkich wymaganych warunków. W szczególności krajowe systemy kontroli, które miały zarządzać funduszami MRR, okazały się wadliwe. Państwa członkowskie nie realizowały tzw. kamieni milowych i celów, które były warunkiem dostępu do tych środków. W efekcie aż jedna trzecia płatności w ramach MRR dokonanych w zeszłym roku nie spełniała standardów UE.

Najwięcej błędów dotyczy polityki spójności, gdzie wskaźnik nieprawidłowości osiągnął 9,3% w 2023 roku. To ogromny wzrost w porównaniu do 6,4% w 2022 roku i 3,6% w 2021 roku. Audytorzy wskazują, że rosnąca presja na szybkie wykorzystanie funduszy europejskich, szczególnie w krajach potrzebujących wsparcia, doprowadziła do nieodpowiedniego zarządzania środkami i wielu błędów.

Wojna na Ukrainie pogłębia kryzys

Sytuację finansową Unii dodatkowo komplikuje wojna na Ukrainie. W 2023 roku pomoc finansowa dla Kijowa podwoiła się, osiągając 33,7 mld euro, co stanowi ogromne obciążenie dla unijnego budżetu. Instrument Ukraine Facility, utworzony w 2024 roku, zapewnia Ukrainie dodatkowe pożyczki o wartości 33 mld euro, co rodzi ryzyko, że UE może ponieść długoterminowe straty finansowe, jeśli Ukraina nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań.

Co dalej z unijnym budżetem?

W obliczu tych wyzwań audytorzy wzywają do wzmocnienia struktur zarządzania finansowego oraz bardziej efektywnego i transparentnego wykorzystywania funduszy. Tylko w ten sposób Unia może utrzymać zaufanie obywateli oraz zabezpieczyć przyszłe budżety przed kolejnymi kryzysami. Przyszłość UE, zarówno pod względem finansowym, jak i politycznym, będzie w dużej mierze zależała od tego, jak skutecznie Wspólnota poradzi sobie z narastającym długiem, błędami w zarządzaniu funduszami oraz konsekwencjami geopolitycznymi.

Źródło: bursa.ro, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

 

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.