Św. Jan Bosko – pedagog i opiekun młodzieży. Człowiek z pasją i miłością do Boga
Święty Jan Bosko, fot. Agenzia Info Salesiana - Ans
Św. Jan Bosko, jedna z najważniejszych postaci w historii Kościoła, był nie tylko kapłanem i prezbiterem, ale także wybitnym pedagogiem, twórcą tzw. systemu prewencyjnego. Jego życie i praca są inspiracją nie tylko dla duchownych, ale także dla wszystkich pracujących z młodzieżą. 31 stycznia wspominamy św. Jana Bosko, prezbitera (1815-1888).
Jan Bosko urodził się w północnych Włoszech w 1815 roku. Już w dzieciństwie doświadczył trudności, gdyż jego ojciec zmarł, pozostawiając żonę Małgorzatę z trójką synów. Mimo ubóstwa matka nie zaniedbywała religijnego wychowania swoich dzieci, choć sama nie umiała czytać ani pisać. Jan Bosko wyrastał z poczuciem humoru i niezwykłą sprawnością fizyczną, co sprawiało, że często zabawiał mieszkańców swojej miejscowości.
Naukę rozpoczął późno, dopiero w wieku 14 lat, cały czas przy tym pracując. Po ukończeniu szkół wstąpił do seminarium duchownego i przyjął święcenia w 1841 roku. Jednak to pewien incydent z chłopakiem wygnanym z kościoła stał się punktem zwrotnym w jego życiu. Zauważywszy, że w Turynie jest wielu podobnych do niego młodych ludzi, postanowił założyć oratoria, będące domem, szkołą, kościołem i placem zabaw dla zagubionej młodzieży.
W ramach stworzonego przez siebie systemu prewencyjnego Jan Bosko kładł nacisk na aktywną obecność wychowawcy, który miał być dla młodzieży nie tylko policjantem, ale przede wszystkim ojcem i przyjacielem. Z jego listów płynie przekaz, że wychowanie wymaga cierpliwości, miłosierdzia i nadziei, a przekonywanie jest skuteczniejsze niż grożenie czy ukaranie.
Św. Jan Bosko stanął także przed ogromnym wyzwaniem epidemii cholery. Wtedy to jego wychowankowie, dzięki swojemu poświęceniu, uratowali wielu chorych, nie zaraziwszy się sami. To wydarzenie potwierdziło siłę ich charakteru i oddanie opiekunowi. Jego matka, Małgorzata, była jego największym wsparciem. Mimo chwilowej rozpaczy, gdy jej ogród został zniszczony przez podopiecznych syna, pozostała wierna jego misji do końca życia.
Św. Jan Bosko po śmierci stał się dla wielu ludzi inspiracją i wzorem do naśladowania. Jego oddanie wychowankom, miłość do Boga i nieustająca wiara w dobro sprawiają, że pozostaje żywym przykładem dla wszystkich, którzy pracują z młodzieżą. Jego relikwie znajdują się w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki w Turynie; jest patronem młodzieży, uczniów, studentów, redaktorów i wydawców. Jego życie i nauki są dziedzictwem, które trwa i inspiruje kolejne pokolenia.
Źródło: Portal Opoka, TP
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu
Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.