Przydrożne skarby Małopolski zostaną uratowane. Dofinansowanie na konserwację kapliczek, krzyży i figur świętych

Nasi autorzy

Przydrożne skarby Małopolski zostaną uratowane. Dofinansowanie na konserwację kapliczek, krzyży i figur świętych

Wzdłuż drogi prowadzącej do Grodowca (diecezja zielonogórsko-gorzowska), słynącego z sanktuarium Matki Bożej, stoją proste, białe kapliczki słupowe ze stacjami Drogi Krzyżowej. Na zdjęciu stacja VIII – Jezus pociesza płaczące niewiasty, fot. Adama Bujaka z książki „Polska i Krzyż”, str. 177.

Wzdłuż drogi prowadzącej do Grodowca (diecezja zielonogórsko-gorzowska), słynącego z sanktuarium Matki Bożej, stoją proste, białe kapliczki słupowe ze stacjami Drogi Krzyżowej. Na zdjęciu stacja VIII – Jezus pociesza płaczące niewiasty, fot. Adama Bujaka z książki „Polska i Krzyż”, str. 177.

W samorządowej inicjatywie mającej na celu ochronę kulturowego dziedzictwa Małopolski 65 przydrożnych kapliczek, krzyży i figur świętych otrzyma nowe życie dzięki dofinansowaniu w wysokości 1 mln złotych. Środki te zostały przyznane w ramach corocznego konkursu „Kapliczki Małopolski”, organizowanego przez województwo, mającego na celu zachowanie i renowację unikatowych obiektów o wartościach artystycznych i historycznych.

Poza zgłoszeniami zabytkowych kapliczek konkurs obejmuje również remonty obiektów, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale mają istotne wartości kulturowe. Gminy i powiaty, w ramach konkursu, mogą ubiegać się o dofinansowanie remontów kapliczek będących w ich posiadaniu lub należących do struktur prywatnych, we współpracy z parafiami czy klasztorami.

W tegorocznej edycji konkursu wybranych zostało 65 projektów, wśród których znajdują się takie perły jak kapliczka Matki Bożej Gidelskiej w Kwaczale, kapliczka św. Jana Nepomucena w Porębie Dzierżnej czy renowacja figury Matki Boskiej Bolesnej z 1842 roku w Borusowej. Remonty obejmą zarówno prace konserwatorskie, jak i renowacje wnętrz czy stabilizację gruntów pod obiektami.

Warto podkreślić, że dotychczasowe edycje konkursu „Kapliczki Małopolski” od 2009 roku doprowadziły do uratowania niemal 720 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa, dzięki dofinansowaniu ponad 7,2 mln złotych. Inicjatywa ta nie tylko przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego, ale także mobilizuje lokalne społeczności do opieki nad swoimi unikalnymi historycznymi skarbami.

Działania podejmowane przez samorząd Małopolski stanowią ważny krok w kierunku zachowania i promocji bogatego dziedzictwa kulturowego regionu, zapewniając kontynuację opieki nad jego przydrożnymi skarbami dla przyszłych pokoleń.

Źródło: misyjne.pl, TP

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Życie malowane światłem

Życie malowane światłem

Adam Bujak

Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.

 

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Polska. Dom tysiącletniego narodu

Adam Bujak, Janusz Dobesz

Dom jest miejscem bardzo bliskim każdemu człowiekowi, a jako zjawisko kulturowe, posiada oprócz postaci materialnej również wartość duchową. Tysiąc lat historii skłania do ogólniejszej refleksji i kusi, by przypomnieć nie tylko powszechnie znane i podziwiane, wspaniałe dzieła architektury polskiej, ale zaprezentować również te obiekty, które zwykle są pomijane w barwnych albumach.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.