Prof. Wojciech Roszkowski kończy dziś 77 lat! Najlepsze życzenia i garść wspomnień
Szanowny Panie Profesorze, proszę przyjąć od zespołu Białego Kruka pełne wdzięczności życzenia wytrwania przy Bogu i Prawdzie oraz sił i światła Ducha Świętego do dalszego szerzenia dobra, prawdy i piękna, jak to robi Pan przez swoje wybitne, wyjątkowe książki!
„Moje życie to już całkiem długa historia, skoro kończę 77 lat” – zauważa prof. Wojciech Roszkowski w rozmowie z Marią Kądzielską-Koper z kanału polonijnego Common Sense Generation. „Studiowałem handel zagraniczny i historię ekonomii, napisałem ‘Historię Polski’ wydaną pod pseudonimem ‘Andrzej Albert’ jeszcze w czasach komunistycznych. Książka ta była bardzo popularna w stanie wojennym, rozchodziła się w setkach tysięcy egzemplarzy” – wspomina historyk. „Ciekawe były też reakcje ludzi, kiedy ujawniłem swoją prawdziwą tożsamość. Miałem już wtedy doktorat zrobiony na Głównej Szkole Handlowej w Warszawie i był to tytuł z zakresu historii ekonomii, a niektórzy określali mnie jako osobę spoza branży” – opowiada prof. Roszkowski.
„W 1990 roku wybrano mnie prorektorem Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie, później byłem dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych PAN, później, w 2016 i 2017 roku, wydałem w wydawnictwie Biały Kruk 3-tomową książkę ‘Świat Chrystusa’ opracowaną na podstawie prawie 50 lat pracy ze źródłami dotyczącymi tamtych czasów. To z kolei sprawiło, że wróciłem do swoich wcześniejszych zainteresowań filozoficznych” – przyznaje historyk.
„Oczywiście podczas swojej edukacji zetknąłem się z filozofią marksistowską, którą odrzuciłem od samego początku; jako katolik uważałem to za oczywiste. Co jest istotne – nie można analizować marksizmu używając marksistowskiego języka, trzeba sięgnąć po język ‘zewnętrzny’, ‘zewnętrzne’ instrumenty” – tłumaczy autor książki „Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu”, podkreślając, że od początku widział, jak wiele nonsensu jest w koncepcjach Marksa.
„Na marksizm należy spojrzeć nie z punktu widzenia sprawiedliwości czy niesprawiedliwości, czy nierówności społecznych, bo Marks wcale nie chciał przynieść światu sprawiedliwości, to nieporozumienie, podobnie jak jego rzekoma troska o wykluczonych – to zupełnie nie o to chodziło. Jego socjologia słusznie dostrzega wykorzystywanie pracowników przez burżuazję, ale nadal jego punktem wyjścia nie jest sprawiedliwość społeczna, tylko satanizm” – przestrzega historyk i dodaje, że na pierwszym planie zawsze zauważał u Marksa jego ateizm.
Prof. Roszkowski podkreśla również, że Marks traktował świat tak, jakby składał się on tylko z materii. „On odrzucał Boga, sam chciał stworzyć coś w rodzaju ‘raju na ziemi’” – zauważa gość programu Common Sense Generation. „Marksistowska etyka to po prostu katastrofa, podobnie marksistowska antropologia, która jest określana jako ‘antropologia nieograniczona’, co wiąże się z tym, że człowiek jest uważany za nieograniczonego – możesz być tym czy tamtym, czymkolwiek chcesz. Ludzie jednak zadają tu fundamentalne pytanie: dlaczego nie jesteś zadowolony z tego, co masz? Bo ludzie zazwyczaj nie są zadowoleni z tego, co mają. Po drugie, padają pytania o ideał ludzkiej egzystencji, o to, jacy ludzie chcą być, i odpowiadają sobie, że dzisiaj możesz być tym, jutro tamtym, a w następnym tygodniu jeszcze kimś innym. To jest właśnie ‘antropologia nieograniczona’, która jest nieporozumieniem, bo stawia człowieka na pierwszym miejscu. Oczywiście powinniśmy dążyć do poprawy swojej egzystencji, powinniśmy zwiększać naszą świadomość” – tłumaczy prof. Roszkowski.
„Starożytni filozofowie zajmowali się często czymś takim, jak cnota. Jak często dzisiaj w ogóle słyszymy to słowo: cnota? Dziś to słowo zabawne, antyczne, średniowieczne. A co ze słowem ‘empatia’, czy jest ono we współczesnych słownikach filozoficznych? A słowo ‘szlachetność’?” – ubolewa.
„Obawiam się, że marksizm pokonał już w naszej kulturze, w naszej mentalności, chrześcijańskie podstawy naszej cywilizacji” – zauważa prof. Roszkowski. „Święty Augustyn powiedział, że człowiek nie może być szczęśliwy, dopóki nie odnajdzie Boga, a dzisiaj to brzmi wręcz zabawnie” – przypomina. „Ludzie dziś nie pytają o sens swojej egzystencji, a przecież sens jest w tym, że powinniśmy ‘być’, ‘być bardziej’, a nie ‘mieć więcej’” – stwierdza prof. Wojciech Roszkowski.
Źródło: youtube.com/@CommonSenseGeneration, AD
Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu (w języku angielskim) dostępnego pod linkiem:
Więcej o arcyciekawym życiu prof. Wojciecha Roszkowskiego przeczytać można w książce - wywiadzie "Jeszcze nic straconego":
Jeszcze nic straconego
Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2
Nim autor zakończył pisanie drugiego tomu „Historii i kultury krajów Trójmorza”, sytuacja się zmieniła: do Inicjatywy przyjęta została na prawach stałego członka Grecja, natomiast Ukraina oraz Mołdawia zyskały status krajów stowarzyszonych. To musiało zmienić nieco kompozycję książki.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Orlęta Lwowskie
Nie tylko w dziejach Rzeczypospolitej trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w okresie 1918–1919. Kiedy Wielka Wojna dobiegła praktycznie końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice. Nie mogli jednak udać się na groby swych bliskich.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.