Papież Franciszek spotyka się z amerykańską grupą LGBT potępioną wcześniej przez Watykan

Nasi autorzy

Papież Franciszek spotyka się z amerykańską grupą LGBT potępioną wcześniej przez Watykan

Obrady niemieckiej Drogi Synodalnej skupiły się na czterech tematach: podziale władzy w Kościele, możliwości kapłaństwa kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce, fot. z książki

Obrady niemieckiej Drogi Synodalnej skupiły się na czterech tematach: podziale władzy w Kościele, możliwości kapłaństwa kobiet, sensowności celibatu i możliwości zmian w katolickiej etyce, fot. z książki "Tyrania postępu", str. 116.

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w swojej rezydencji z przywódcami amerykańskiej organizacji LGBT New Ways Ministry, która została wcześniej potępiona zarówno przez Konferencję Episkopatu USA, jak i biuro doktrynalne Watykanu za powodowanie zamieszania w kwestii moralności seksualnej wśród wiernych katolików.

Nie jest jasne, jaki był temat spotkania, ale w oświadczeniu z 17 października organizacja podała, że ​​trwało ono 50 minut, a jej kontrowersyjna współzałożycielka, zakonnica ze zgromadzenia Sióstr Loretto (Sisters of Loretto) Jeannine Gramick, podziękowała Ojcu Świętemu za „jego otwartość na błogosławieństwo związków homoseksualnych, a także za swój sprzeciw wobec kryminalizacji osób LGBTQ+ w społeczeństwie obywatelskim”.

W 1977 roku w archidiecezji waszyngtońskiej założono organizację o nazwie New Ways Ministry. Jej założycielami byli siostra Jeannine Gramick i ksiądz Robert Nugent. Jednak po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie ich pracy duszpasterskiej z osobami homoseksualnymi Watykan wydał w 1999 roku oficjalne oświadczenie, w którym zakazano im kontynuowania jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej z udziałem tej grupy osób.

Siostra Jeannine Gramick wyraziła wdzięczność wobec papieża za rzekomą „otwartość” na błogosławieństwa par tej samej płci. Jednak ta „otwartość” została przekreślona przez papieża Franciszka, który w 2021 roku potwierdził, że Kościół nie ma uprawnień do udzielania takich błogosławieństw. Siostra Gramick odnosiła się do odpowiedzi papieża na pytania kardynałów, które sugerowały, że błogosławieństwa dla par homoseksualnych mogłyby być możliwe, ale ostatecznie papież wykluczył tę możliwość.

Gramick i Nugent rozpoczęli w Waszyngtonie warsztaty dla „katolickich pracowników duszpasterskich i innych osób zainteresowanych kwestiami gejów i lesbijek” – podaje strona internetowa organizacji. Dodatkowo wspólnie pisali i redagowali książki, które stały się przedmiotem dochodzenia watykańskiego. Ostatecznie Stolica Apostolska stwierdziła, że ​​w ich pismach i działalności duszpasterskiej występowały „poważne braki, które są niezgodne z pełnią moralności chrześcijańskiej,” głosi notyfikacja.

W notyfikacji, podpisanej przez kardynała Josepha Ratzingera, przyszłego papieża Benedykta XVI, stwierdzono, że ich stanowisko „w sprawie wewnętrznego zła aktów homoseksualnych i obiektywnego zaburzenia skłonności homoseksualnych jest doktrynalnie nie do przyjęcia, ponieważ nie przekazuje wiernie jasnego i stałego nauczania Kościoła katolickiego na tym obszarze”.

Jak wynika z oświadczenia New Ways Ministry, wtorkowe spotkanie następuje po kilku latach korespondencji pomiędzy Gramick i organizacją a Ojcem Świętym. Jak czytamy w oświadczeniu, w kwietniu 2021 roku dyrektor wykonawczy organizacji Francis DeBernardo napisał do papieża Franciszka list wyjaśniający misję organizacji. Jak podaje National Catholic Reporter, 3 maja 2021 r. papież Franciszek odpowiedział na list DeBernardo i oświadczył, że przeczytał ten list, co pomogło mu lepiej zrozumieć historię organizacji.

„Czasami otrzymujemy częściowe informacje o ludziach i organizacjach, ale to nie pomaga. Pański list daje mi światło, aby lepiej zrozumieć pewne sytuacje,” wspomniał Ojciec Święty. W liście do DeBernardo z czerwca 2021 r. papież Franciszek podziękował mu za „serce otwarte na bliźniego” i napisał o Gramick, że „wiem, jak bardzo wycierpiała,” podaje National Catholic Reporter. „To odważna kobieta, która podejmuje decyzje na modlitwie,” napisano w liście.

„To spotkanie było niezwykłe, ponieważ odzwierciedla stałą akceptację urzędników katolickich dla kwestii i posługi LGBTQ+,” podsumowało w oświadczeniu New Ways Ministry.

Źródło: Catholic News Agency; National Catholic Register; National Catholic Reporter; katholisch.de, TP

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowakks. Dariusz Okoks. Waldemar ChrostowskiJerzy KruszelnickiGrzegorz Kucharczykbp Wiesław MeringLeszek SosnowskiWojciech RoszkowskiJakub MaciejewskiPiotr ŁuczukWojciech PolakAleksander NalaskowskiKs. Prof. Janusz KrólikowskiPatryk JakiKs. Paweł BortkiewiczZbigniew StawrowskiRyszard Kantor

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

 

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.