Orszak królewski opuścił Wawel... i już nie wrócił. 28 maja 1609r. Zygmunt III przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy

Nasi autorzy

Orszak królewski opuścił Wawel... i już nie wrócił. 28 maja 1609r. Zygmunt III przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy

Wawel nocą od strony Dębnik. fot. Adam Bujak z albumu Wawel nocą od strony Dębnik. fot. Adam Bujak z albumu "Wawel. Skarbiec wiary i polskości", wyd. Biały Kruk 28 maja 1609 roku Zygmunt III wyruszył z Krakowa na wschód - podaje w V tomie "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak. Do starej stolicy już miał nigdy nie wrócić w ciągu kolejnych 23 lat swego długiego panowania. Po swej wyprawie na Smoleńsk król wybierze, już na stałe, Warszawę jako miejsce stałego pobytu swego dworu. Bliżej stąd będzie do spraw moskiewskich i szwedzkich, do Inflant i do Bałtyku. Tak to, nieformalnie, nastąpiło przeniesienie stołecznej funkcji z Krakowa do Warszawy - opowiada dalej historyk.

Oczywiście Kraków pozostanie prawną stolicą Polski, miejscem sejmów koronacyjnych i koronacji jej następnych władców (aż do ostatniego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, który nałożonej w Warszawie korony Kazimierzów, Władysławów i Zygmuntów ostatecznie nie utrzyma, ale się jej wyrzeknie…). Centrum życia politycznego przenosiło się jednak na północ, do miejsca elekcji i większości sejmów. Warto tę szczególną koincydencję podkreślić: stołeczność Warszawy utwierdziła wojna z Moskwą, wojna o Kreml i kształt całej Europy Wschodniej - zauważa prof. Andrzej Nowak w V tomie "Dziejów Polski". 

Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej

Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej

Andrzej Nowak

Ten tom „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka wprowadza nas w czasy, które w rodzimej historiografii zwykło się nazywać epoką królów elekcyjnych. W opisywanym okresie – od 1572 do 1632 r. – Rzeczpospolita trzykrotnie zmierzyła się z bezkrólewiem.


 

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.


 

Królewski Kraków (wł) // La Cracovia Reale

Królewski Kraków (wł) // La Cracovia Reale

Adam Bujak, Jan K. Ostrowski

Jedno z największych dzieł mistrza Adama Bujaka, efekt blisko 40 lat pracy rozmiłowanego w krakowskim grodzie artysty, wybór najlepszych spośród tysięcy ujęć, które ma w swoim dorobku.


 

Tysiącletni Kraków (wł) // Cracovia Millenaria

Tysiącletni Kraków (wł) // Cracovia Millenaria

Adam Bujak, Krzysztof Czyżewski

Nie ma większego fotografika, specjalisty od Krakowa niż Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. Czegóż nie ma w tym "Tysiącletnim Krakowie"? – i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry oraz muzea, pomniki – długo by wymieniać.


 

Pamięć Warszawy

Pamięć Warszawy

 

Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.


 

Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna

Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna

Adam Bujak, Władysław Bartoszewski

Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.


 

Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego (ang) // Abandoned Heroes of the Warsaw Uprising

Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego (ang) // Abandoned Heroes of the Warsaw Uprising

Adam Bujak, Władysław Bartoszewski

Żywa lekcja historii i patriotyzmu! Frapujący tekst prof. Władysława Bartoszewskiego przybliżający i analizujący Powstanie Warszawskie. Ponad 100 emocjonujących fotografii: Adama Bujaka oraz powstańczego fotoreportera Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Na zdjęciach m.in.


 

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

 

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.