Orszak królewski opuścił Wawel... i już nie wrócił. 28 maja 1609r. Zygmunt III przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy
Wawel nocą od strony Dębnik. fot. Adam Bujak z albumu "Wawel. Skarbiec wiary i polskości", wyd. Biały Kruk 28 maja 1609 roku Zygmunt III wyruszył z Krakowa na wschód - podaje w V tomie "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak. Do starej stolicy już miał nigdy nie wrócić w ciągu kolejnych 23 lat swego długiego panowania. Po swej wyprawie na Smoleńsk król wybierze, już na stałe, Warszawę jako miejsce stałego pobytu swego dworu. Bliżej stąd będzie do spraw moskiewskich i szwedzkich, do Inflant i do Bałtyku. Tak to, nieformalnie, nastąpiło przeniesienie stołecznej funkcji z Krakowa do Warszawy - opowiada dalej historyk.
Oczywiście Kraków pozostanie prawną stolicą Polski, miejscem sejmów koronacyjnych i koronacji jej następnych władców (aż do ostatniego, Stanisława Augusta Poniatowskiego, który nałożonej w Warszawie korony Kazimierzów, Władysławów i Zygmuntów ostatecznie nie utrzyma, ale się jej wyrzeknie…). Centrum życia politycznego przenosiło się jednak na północ, do miejsca elekcji i większości sejmów. Warto tę szczególną koincydencję podkreślić: stołeczność Warszawy utwierdziła wojna z Moskwą, wojna o Kreml i kształt całej Europy Wschodniej - zauważa prof. Andrzej Nowak w V tomie "Dziejów Polski".
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Tysiącletni Kraków (wł) // Cracovia Millenaria
Nie ma większego fotografika, specjalisty od Krakowa niż Adam Bujak. Swe rodzinne miasto fotografuje od ponad pół wieku! Wydał o starej stolicy Polski kilkanaście albumów; przyszedł czas na nowy. Bo też i miasto znowu sporo się zmieniło, wypiękniało. Czegóż nie ma w tym "Tysiącletnim Krakowie"? – i katedra, i najśliczniejsze kościoły, i zamek wawelski, pałace oraz stare kamienice, teatry oraz muzea, pomniki – długo by wymieniać.
Pamięć Warszawy
Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.
Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna
Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.
Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego (ang) // Abandoned Heroes of the Warsaw Uprising
Żywa lekcja historii i patriotyzmu! Frapujący tekst prof. Władysława Bartoszewskiego przybliżający i analizujący Powstanie Warszawskie. Ponad 100 emocjonujących fotografii: Adama Bujaka oraz powstańczego fotoreportera Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Na zdjęciach m.in.
Polska. Panoramy
Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.