Niezwykłe odkrycie: bezcenna rzeźba odnaleziona w opuszczonym paryskim mieszkaniu
"Wiek dojrzały", rzeźba Camille Claudel. Fot. domena publiczna via Wikimedia Commons. W jednym z opuszczonych paryskich mieszkań odnaleziono prawdziwy skarb; jedną z wersji „Wieku dojrzałego” – najsłynniejszego dzieła wybitnej rzeźbiarki Camille Claudel.
„To coś znacznie więcej niż tylko odkrycie nieznanego dzieła sztuki, to coś niesamowitego, płakałem kiedy się potwierdziło, że to na pewno jest rzeźba autorstwa Camille Claudel”, powiedział Matthieu Semont, odpowiadający za inwentaryzację tego paryskiego mieszkania. „Poszedłem tam z notariuszem, aby przeprowadzić rutynową inwentaryzację, tak jak zawsze to robię; to mieszkanie było ciemne, opuszczone od piętnastu lat, wszędzie było pełno kurzu. Zaciekawiła mnie tkanina przykrywająca pewien dziwny kształt; podniosłem ją i znalazłem rzeźbę, która przypominała mi część słynnej grupy rzeźbiarskiej Camille Claudel; to była postać młodej dziewczyny na kolanach w błagalnej pozie. Można by było pomyśleć, że właściciele takiej rzeźby raczej ustawiliby ją w takim miejscu, żeby ją jak najlepiej wyeksponować; a ona była po prostu ukryta w opuszczonym mieszkaniu!", opowiada mężczyzna.
Słynna grupa rzeźbiarska przestawia cykl życia – dziewczyna zwrócona w błagalnej pozie do odchodzącego ze starą kobietą dojrzałego mężczyzny symbolizuje utraconą młodość, albo też samą Camille, porzuconą przez Rodina związanego ze swoją wieloletnią konkubiną. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to dzieło samej Camille Claudel; na rzeźbie odnaleziono podpis rzeźbiarki „C. Claudel”, podobnie jak podpis fundatora rzeźby i przyjaciela artystki Eugène’a Blota.
Cenna rzeźba zostanie wystawiona na aukcji w Orleanie 16 lutego 2025 r. Cena wywoławcza – 1,5 miliona Euro.
Źródło: Le Figaro, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o europejskim dziedzictwie kulturowym:
Sándor Petőfi. Lutnia i miecz
Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.
János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy
János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.
Sanktuaria polskie
Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.
Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.
Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej
Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.
Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024
Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakże słusznie! – że jest sztuk-mistrzem, a więc twórcą korzystającym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artystą tyleż wybitnym, co wszechstronnym.
Poezje zebrane. Tryptyk rzymski
Wielkie Wydanie Jubileuszowe! Album na 25 rocznicę Pontyfikatu i na 83. urodziny Ojca Świętego! Zawiera wszystkie wiersze i poetyckie medytacje, jakie napisał Karol Wojtyła oraz bestseller Jana Pawła II "Tryptyk rzymski". Książka ta to dokument nie mający precedensu w historii polskiej literatury.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.