Krzyże i wojna światopoglądowa. Konflikt wokół decyzji Rafała Trzaskowskiego

Nasi autorzy

Krzyże i wojna światopoglądowa. Konflikt wokół decyzji Rafała Trzaskowskiego

Wierni niosą krzyż i obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej podczas procesji w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. Adama Bujaka z książki

Wierni niosą krzyż i obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej podczas procesji w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Fot. Adama Bujaka z książki "Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei" prof. Jana Żaryna.

W maju br. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał kontrowersyjne zarządzenie nakazujące usunięcie krzyży oraz innych symboli religijnych z przestrzeni publicznej warszawskich urzędów. W odpowiedzi Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris, w artykule zamieszczonym na stronie Instytutu, stanowczo skrytykował decyzję Trzaskowskiego, nazywając ją „agresywną ateizacją państwa”.

Usuwanie krzyży: przepisy i konsekwencje

Zarządzenie Trzaskowskiego zakłada usunięcie krzyży, obrazów świętych patronów i wizerunków Najświętszej Maryi Panny z warszawskich urzędów. Dotyczy to nie tylko ścian, ale również biurek pracowników. Ponadto wszelkie wydarzenia organizowane przez urzędy mają mieć charakter świecki, bez elementów religijnych takich jak modlitwy czy nabożeństwa. Trzaskowski uzasadnia swoją decyzję troską o neutralność światopoglądową państwa i uczucia osób niewierzących.

Kwaśniewski uważa, że działania Trzaskowskiego naruszają konstytucyjne prawa do wolności sumienia i religii oraz są sprzeczne z wielowiekową tradycją szacunku dla wierzących. W odpowiedzi Ordo Iuris podjęło szereg działań prawnych i społecznych, w tym powiadomienie prokuratury o naruszeniu prawa oraz przygotowanie skargi na zarządzenie prezydenta Warszawy.

Kontekst prawny i historyczny

Jerzy Kwaśniewski przypomina, że Konstytucja RP nie przewiduje „neutralności światopoglądowej państwa” w rozumieniu całkowitej świeckości, ale bezstronność. Oznacza to, że władze powinny być życzliwym obserwatorem życia religijnego, a nie je ograniczać.

Kwaśniewski przywołuje wyroki Sądu Najwyższego, które wielokrotnie potwierdzały prawo do obecności krzyży w przestrzeni publicznej. W 2013 roku Sąd Najwyższy orzekł, że „osoba niewierząca nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi”. Europejski Trybunał Praw Człowieka również uznał, że obecność krzyży w przestrzeni publicznej nie narusza praw osób niewierzących.

Ideologiczne podłoże decyzji

Kwaśniewski argumentuje, że decyzja Trzaskowskiego wpisuje się w szerszy kontekst promowania ideologii gender i teorii płynności płciowej. Zarządzenie zawiera zobowiązania dla pracowników urzędów do uczestnictwa w szkoleniach z zasad równego traktowania oraz zalecenia dotyczące obsługi osób transpłciowych i niebinarnych. Autor dokumentu radzi, aby zwracać się do tych osób takimi formami imienia i zaimków, jakie one same wybiorą, nawet jeśli odbiegają one od stereotypowych wyobrażeń związanych z płcią. 

Działania Ordo Iuris

Ordo Iuris zapowiada intensywne działania prawne i społeczne w obronie wolności religijnej. Prawnicy instytutu przygotowali zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Trzaskowskiego, argumentując, że zarządzenie narusza Konstytucję RP. Ordo Iuris oferuje również bezpłatną pomoc prawną pracownikom urzędów, którzy zostaną zmuszeni do usunięcia symboli religijnych.

Instytut uruchomił także petycję, w której wzywa prezydenta Warszawy do wycofania się z zarządzenia. Organizacja przypomina, że podobne protesty udało się skutecznie przeprowadzić w przeszłości, jak w przypadku „Deklaracji LGBT+”.

Reakcja społeczna

Jerzy Kwaśniewski wzywa wszystkich Polaków do aktywnego sprzeciwu wobec decyzji Trzaskowskiego. Ordo Iuris zachęca do składania skarg na zarządzenie oraz do podpisywania petycji, argumentując, że masowy sprzeciw może zmusić prezydenta Warszawy do wycofania się z kontrowersyjnych przepisów. Dalszy rozwój sytuacji pokaże, czy protesty społeczne i działania prawne przyniosą oczekiwane rezultaty.

Źródło: Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, TP

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.