Kiedy poznamy ostateczny skład nowego europarlamentu? W Europie wciąż trwa liczenie głosów
Sala posiedzeń Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we Francji. fot. Wikimedia, Diliff - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35972521 Jak podaje na swojej stronie Parlament Europejski, nie wszystkie kraje uporały się już z policzeniem głosów i to pomimo tego, że głosowanie np. w Irlandii odbyło się 7 czerwca (w sumie data wyborów musiała zawierać się między 6 a 9 czerwca; w Polsce był to 9 czerwca).
Ostateczne wyniki podały na obecną chwilę Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Litwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Polska i Słowacja.
Do europejskiej centrali nie dotarły jeszcze ostateczne wyniki z Bułgarii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch. Dane podawane dla tych krajów to „wyniki wstępne”.
Na podstawie oficjalnych wyników z niektórych krajów i różnego rodzaju przybliżeń dla pozostałych dokonano wstępnego podziału mandatów i na chwilę obecną największą grupą w całym PE ma być Europejska Partia Ludowa (do której należy m.in. Platforma Obywatelska) – 189 mandatów (cały europarlament to 720 deputowanych), a Europejska Partia Konserwatystów i Reformatorów (do której należy m.in. Prawo i Sprawiedliwość) ma być czwartą siłą w PE i otrzymać 73 mandaty. 45 mandatów ma należeć do europosłów niezrzeszonych, a 52 eurodeputowanych to osoby nowe w PE, które nie zadeklarowały jeszcze przynależności do żadnej z frakcji.
Średnia frekwencja w całej Unii Europejskiej na podstawie dostępnych obecnie danych wynosi 51%. Najchętniej do urn szli Belgowie – frekwencja wyniosła tam aż 89,82%, zaś najmniej zainteresowani wyborami europejskimi byli Chorwaci, gdzie tylko 21,34% obywateli oddało swój głos.
Źródło: europa.eu, AD
Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka!
Europa zjednoczona w Chrystusie
Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.
Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga
Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma! Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku
Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.