Kiedy poznamy ostateczny skład nowego europarlamentu? W Europie wciąż trwa liczenie głosów

Nasi autorzy

Kiedy poznamy ostateczny skład nowego europarlamentu? W Europie wciąż trwa liczenie głosów

Sala posiedzeń Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we Francji. fot. Wikimedia, Diliff - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35972521 Sala posiedzeń Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we Francji. fot. Wikimedia, Diliff - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35972521 Jak podaje na swojej stronie Parlament Europejski, nie wszystkie kraje uporały się już z policzeniem głosów i to pomimo tego, że głosowanie np. w Irlandii odbyło się 7 czerwca (w sumie data wyborów musiała zawierać się między 6 a 9 czerwca; w Polsce był to 9 czerwca).

Ostateczne wyniki podały na obecną chwilę Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Francja, Grecja, Litwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Polska i Słowacja.

Do europejskiej centrali nie dotarły jeszcze ostateczne wyniki z Bułgarii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch. Dane podawane dla tych krajów to „wyniki wstępne”.

Na podstawie oficjalnych wyników z niektórych krajów i różnego rodzaju przybliżeń dla pozostałych dokonano wstępnego podziału mandatów i na chwilę obecną największą grupą w całym PE ma być Europejska Partia Ludowa (do której należy m.in. Platforma Obywatelska) – 189 mandatów (cały europarlament to 720 deputowanych), a Europejska Partia Konserwatystów i Reformatorów (do której należy m.in. Prawo i Sprawiedliwość) ma być czwartą siłą w PE i otrzymać 73 mandaty. 45 mandatów ma należeć do europosłów niezrzeszonych, a 52 eurodeputowanych to osoby nowe w PE, które nie zadeklarowały jeszcze przynależności do żadnej z frakcji.

Średnia frekwencja w całej Unii Europejskiej na podstawie dostępnych obecnie danych wynosi 51%. Najchętniej do urn szli Belgowie – frekwencja wyniosła tam aż 89,82%, zaś najmniej zainteresowani wyborami europejskimi byli Chorwaci, gdzie tylko 21,34% obywateli oddało swój głos.

Źródło: europa.eu, AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka!

Aby to zrobić, kliknij TUTAJ. 

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.


 

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

 

 

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Adam Bujak, kard. Stanisław Nagy

Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma! Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji.

 

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

 

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

 

 

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku

Wojciech Polak

Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.