Japończycy zbudowali szklane skrzypce. Na instrumencie można grać!
Fot. za www.classicfm.com. Jakkolwiek szklane pantofelki Kopciuszka, choć efektowne, zdecydowanie nie nadawałyby się do chodzenia, a tym bardziej do tańca, to jednak, jak się okazuje, szkło nadaje się do wytwarzania nie tylko naczyń i ozdobnych bibelotów. Japońscy artyści specjalizujący się w wytwarzaniu szklanych cacek pokazali nie lada umiejętności: zaprojektowali i wykonali... skrzypce ze szkła. I nie, nie jest to wyłącznie ozdobny przedmiot, a prawdziwy instrument; można na nim grać, osiągając dźwięk podobny do tego, który dają skrzypce tradycyjnie wykonane z drewna.
Wykonany w manufakturze szkła HARIO instrument ma wszystkie elementy prawdziwych skrzypiec; nie brakuje otworów rezonansowych w kształcie litery „f”, ani też strun – także wykonanych ze szkła! Jedynie podstawek i kołki zostały tradycyjnie wykonane z drewna. Co ciekawe, do grania należy używać smyczka z włosiem tradycyjnie wykonanym z końskiego włosia – sztuczne włosie w zetknięciu się ze szklanymi strunami nie daje pięknego dźwięku, a jedynie zgrzyt. Nieco trudności może sprawić artyście trzymanie instrumentu; jak wiadomo, skrzypce trzyma się samym ciężarem głowy (lewa ręka musi mieć swobodę ruchu, w żadnym wypadku nie wolno nią podtrzymywać instrumentu!), a szklane skrzypce są o 600 gramów cięższe od tradycyjnych drewnianych. Wartość materialna szklanego instrumentu została wyceniona na 36 tys. dolarów.
A jak brzmią szklane skrzypce? Według artystów, którzy je stworzyli, można na nich osiągnąć dźwięk stanowiący połączenie brzmienia kokyū – tradycyjnego japońskiego instrumentu strunowego, i skrzypiec znanych z europejskiej kultury. W wyższych rejestrach skrzypce mocniej rezonują niż te tradycyjne; szkło jest też delikatniejsze niż drewno, co podobno daje wyjątkowe nasycenie dźwięku.
Źródło: FM Classic/Rosie Pentreath, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o pięknie sztuki:

Księga Norwidowa. Życie, poezja, rysunki. wyd. 2024
Ten rodem z mazowieckiego dworku szlacheckiego artysta mówił sam o sobie – jakże słusznie! – że jest sztuk-mistrzem, a więc twórcą korzystającym z wielu narzędzi: słowa, pędzla, piórka, rylca, a nawet dłuta. W istocie Cyprian Kamil Norwid był artystą tyleż wybitnym, co wszechstronnym.

Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

Na Powrót. Wiersze
Zamieszczone w tym tomie wiersze powstały na przestrzeni wielu lat; mimo swej różnorodności tematycznej stanowią spójną całość. Sam Autor określa ten zbiór mianem „cyklu poetyckiego o duszy w czterech częściach: metafizycznej, katastroficznej, eschatologicznej oraz odrodzeniowej (rewitalizacyjnej)”.

János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy
János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.

Sándor Petőfi. Lutnia i miecz
Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.

Rafael w Watykanie
Kolejna, po "Kaplicy Sykstyńskiej", monumentalna publikacja, prezentująca sztukę Watykanu! Potężne dzieło edytorskie. Pierwsze w świecie pełne studium wykonywanych przez najwybitniejszych artystów dekoracji krużganków (Loggi) w Pałacu Apostolskim. Wyjątkowe, bogate i nowatorskie opracowanie wybitnej historyk sztuki – Nicole Dacos.

Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta
Kaplica Sykstyńska, miejsce tak ważne dla dziejów Kościoła katolickiego i światowej kultury, w 2013 r. obchodziła 530-lecie istnienia! W tym czasie była świadkiem wielu wyborów Następcy św. Piotra i najważniejszych uroczystości, a także została ozdobiona bezcennymi freskami. Tegoroczny jubileusz to wspaniała okazja, by odkryć ją na nowo.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.