Dziwaczny kobiecy boks. Kontrowersje wokół płci w sporcie na Igrzyskach Olimpijskich 2024
Na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu kobiecy boks stał się areną jednej z najgorętszych debat w świecie sportu. Sprawa algierskiej zawodniczki Imane Khelif wywołała burzę kontrowersji i pytań dotyczących kwestii płci w sporcie, które do tej pory były rzadko poruszane na tak wysokim szczeblu.
Khelif, złota medalistka w wadze 66 kg, znalazła się w centrum uwagi po serii wątpliwości dotyczących jej płci. Choć początkowo jej zwycięstwo było celebrowane, szybko pojawiły się doniesienia o wcześniejszych problemach z dopuszczeniem jej do zawodów ze względu na niejasności w kwestii płci. Włoska bokserka Angela Carini, która opuściła ring zaledwie po 46 sekundach walki z Khelif, była jedną z pierwszych, które zaczęły głośno wyrażać swoje wątpliwości.
Sprawa stała się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy na jaw wyszły informacje o wcześniejszej dyskwalifikacji Khelif przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) oraz podobnych wątpliwościach związanych z tajwańską bokserką Lin Yu-Ting, która również zdobyła złoto w Paryżu. Obie zawodniczki nie przeszły testów płci na mistrzostwach świata w latach 2022-2023, co wówczas wykluczyło je z rywalizacji.
Trenerzy i zawodniczki, które miały do czynienia z Khelif w przeszłości, zaczęli otwarcie mówić o swoich obawach. Rafa Lozano, hiszpański trener narodowy, ujawnił, że Khelif była uważana za zbyt niebezpieczną, aby sparować ją z innymi kobietami w Madrycie przed Igrzyskami. Podobnie meksykańska bokserka Brianda Tamara Cruz wspominała, że czuła się zagrożona podczas wspólnego treningu z Algierką w Guadalajarze w 2022 roku.
Najbardziej intrygujące są jednak nieoficjalne informacje o rzekomych „problemach z chromosomami” Khelif, o których wspomniał jeden z jej trenerów. Choć Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) odmówił publikacji wyników testów, powołując się na ochronę prywatności, domniemania dotyczące płci zawodniczki wciąż narastają. W odpowiedzi na te oskarżenia zespół Khelif rozpoczął kosztowną kampanię public relations, mającą na celu przekonanie opinii publicznej o jej kobiecości. Krytycy twierdzą jednak, że kampania ta jedynie podsyca wątpliwości, a prawdziwe pytanie brzmi: dlaczego nie przeprowadzono nowych testów, które mogłyby ostatecznie zakończyć spór?
W tle tych wydarzeń pojawia się szersza debata na temat teorii queer i jej wpływu na sport. Teoretycy queer kwestionują tradycyjne normy, twierdząc, że są one społecznymi konstrukcjami, służącymi jedynie utrzymaniu władzy przez uprzywilejowane grupy. W praktyce jednak, jak twierdzi Jennifer Roback-Morse, obalanie tych norm może prowadzić do wzmocnienia silniejszych jednostek kosztem słabszych, jak w przypadku Khelif.
Wszystko to prowadzi do kluczowego pytania: jakie są granice między płcią a sprawiedliwością w sporcie? Czy istnieje szansa, że wyniki bokserskich finałów olimpijskich zostaną zmienione, a Julia Szeremeta, polska bokserka, która przegrała z Lin Yu-Ting w finale kategorii 57 kg, zostanie ogłoszona złotą medalistką? Trener Szeremety, Tomasz Dylak, nie wyklucza takiej możliwości, choć podkreśla, że sprawa jest w rękach MKOl, który przeprowadza dodatkowe testy hormonalne.
Źródło: National Catholic Register, TP
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Historia Sportu w Polsce Tom 1
Dzieje polskiego sportu to ważna część historii naszej Ojczyzny. Ta książka jest jedyną tak bogatą publikacją o tej tematyce na polskim rynku. Tysiące informacji zostało zebranych w jednym miejscu i ukazane w bardzo przejrzysty sposób. Treść pierwszego tomu sięga w głąb w XIX w., kiedy zaczęło funkcjonować nowoczesne pojęcie sportu.
"Historia sportu w Polsce” zawiera wiele zaskakujących wiadomości.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji
Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.