Dzieła Picassa wiszą w damskiej toalecie – dlaczego?
Muzeum Sztuki Dawnej i Nowej (MONA) w Australii ponownie przyciągnęło uwagę mediów, tym razem za sprawą nietypowego miejsca, w którym wystawiono dzieła Pabla Picassa. W odpowiedzi na skargę dotyczącą dyskryminacji zgłoszoną przez mężczyznę, muzeum przeniosło obrazy do damskiej toalety.
Dwa obrazy i rysunek Picassa pierwotnie zdobiły „Ladies Lounge”, instalację stworzoną przez amerykańską artystkę i kuratorkę muzeum, Kirshę Kaechele. Otwarte w grudniu 2020 roku pomieszczenie było przeznaczone wyłącznie dla kobiet, oferując im „niezwykle wystawną przestrzeń” z dekadenckimi przekąskami, fantazyjnymi drinkami i innymi kobiecymi przyjemnościami, serwowanymi przez kamerdynera.
Jednakże MONA musiało zmierzyć się z zarzutami dyskryminacji po skardze złożonej przez Jasona Lau z Nowej Południowej Walii. Lau, który zapłacił 35 AUD (23 USD) za wstęp do muzeum, poczuł się dyskryminowany, gdy odmówiono mu wstępu do „Ladies Lounge”. Trybunał Cywilno-Administracyjny Tasmanii orzekł, że wystawa narusza australijską ustawę antydyskryminacyjną z 1998 roku, zmuszając MONA do zmiany zasad dostępu do tej przestrzeni.
Kirsha Kaechele, broniąc swojego projektu przed trybunałem, argumentowała, że odmawianie mężczyznom wstępu było celowym działaniem artystycznym mającym na celu ukazanie im, jak wiele kobiet czuło się wykluczonych na przestrzeni historii. Mimo to po orzeczeniu sądu MONA musiało podjąć kroki, aby dostosować się do wymogów prawnych.
W odpowiedzi na tę sytuację Kaechele przeniosła prace Picassa do damskiej toalety, przemianowanej teraz na „Pokój dla Pań”. Ta przestrzeń, wyposażona w pełni funkcjonalne toalety, została zmodernizowana, aby gościć dzieła sztuki, dodając nowy wymiar do doświadczenia muzealnego. W e-mailu Kaechele napisała: „Podczas gdy ‘Ladies Lounge’ przechodzi szereg reform, aby spełnić wymogi wymagane do ponownego otwarcia, ja przeprowadziłam mały remont. Pomyślałam, że kilka łazienek w muzeum przydałoby się odświeżyć. Trochę kubizmu w kabinach”.
Kaechele zamieściła na Instagramie film i zdjęcia przeniesionych prac, zachęcając „wszystkie panie” do odwiedzenia nowej wystawy. Mimo że „Ladies Lounge” jest obecnie zamknięty, artystka szuka sposobów na ponowne otwarcie przestrzeni w zgodzie z prawem.
Źródło: CNN Style, TP
Piękno zdeptane, kult brzydoty
Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
PAKIET książek Jana Pietrzaka "Moje zakazane piosenki" + "Śmiech i złość"
Zobacz książki wchodzące w skład pakietu:
„Moje zakazane piosenki” – tytuł książki nawiązuje do tego, że przez wiele lat utwory Jana Pietrzaka były faktycznie zakazane, a i dziś, w kraju niby wolnym, Autor doświadcza prowokujących napaści, łącznie z nasyłaniem nań prokuratorów.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Wawel. Skarbiec wiary i polskości
Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza
Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.
Święta Rodzina
W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.
Życie malowane światłem
Wierny swym przekonaniom tak artystycznym, jak i światopoglądowym, jest Adam Bujak twórcą wybitnym i zasłużonym. Wierny Bogu i Ojczyźnie. Nie wdaje się w formalne eksperymenty, dziś niemal obowiązkowe w sztuce, nie szuka efekciarskich ujęć, ale dogłębnie penetruje ważne tematy, głównie w książkach, które dzięki jego talentowi zmuszają czytelnika do głębokich refleksji.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.