Cenna pamiątka znaleziona przypadkiem na aukcji. Historyczny list Elżbiety I sprzed pięciu wieków wróci do właścicieli
Fragment listu Elżbiety I do Jana Zamoyskiego; pismo z 1593 roku. Fot. domena publiczna via Wikimedia Commons. List napisany przez Elżbietę I do gandawskiego urzędnika Jana van Hembyse w dniu 30 grudnia 1578 r. ma zostać uroczyście wręczony belgijskiemu miastu 17 grudnia br. Chociaż oryginalny dokument musi znaleźć się ze względów konserwatorskich w archiwum, jego kopia będzie wystawiona na widok publiczny do 25 kwietnia.
List, który został napisany w Richmond po francusku, adresowany był do van Hembyse, który kierował Gandawą pod rządami protestanckimi od 1578 r. aż do swojej śmierci w 1584 r. Stał on na czele tzw. Republiki Kalwińskiej, która stawiała opór Hiszpanom i rojalistycznym katolikom. Zaniepokojona losem katolickiej szlachty schwytanej w Gandawie, Elżbieta I (1533-1603) nalegała, aby zapewnił im uczciwy proces.
Archiwiści miejscy nie wiedzieli nic o liście, dopóki w sierpniu nie otrzymali powiadomienia, że ma on zostać sprzedany na aukcji w Edynburgu. Jego szacowana cena sprzedaży wynosiła od 16,5 tys. do 21 tys. euro.
Władze Gandawy natychmiast złożyły wniosek do domu aukcyjnego Lyon & Turnbull o wstrzymanie sprzedaży. Argumentowały, że dokument powinien znaleźć się w gandawskim archiwum miejskim, ponieważ został przekazany van Hembysemu w charakterze oficjalnym, a nie osobistym.
Według ustaleń domu aukcyjnego list został wręczony adresatowi w Gandawie przez angielskiego posła i szpiega Daniela Rogersa.
Miasto zdecydowało się w końcu na zakup listu bezpośrednio od jego właściciela za kwotę 23 177 euro. Pomimo nakładów finansowych cieszy się z powrotu dokumentu. „Ten list symbolizuje szczególny okres w historii Gandawy” – powiedział radny odpowiedzialny za archiwum miejskie, Filip Watteeuw.
Źródło: thebulletin.be, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o niecodziennym spojrzeniu na historię Polski i świata:
Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości
Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.