Cenna pamiątka znaleziona przypadkiem na aukcji. Historyczny list Elżbiety I sprzed pięciu wieków wróci do właścicieli

Nasi autorzy

Cenna pamiątka znaleziona przypadkiem na aukcji. Historyczny list Elżbiety I sprzed pięciu wieków wróci do właścicieli

List Elżbiety I do Jana Zamoyskiego; pismo z 1593 roku. Fot. domena publiczna via Wikimedia Commons. Fragment listu Elżbiety I do Jana Zamoyskiego; pismo z 1593 roku. Fot. domena publiczna via Wikimedia Commons. List napisany przez Elżbietę I do gandawskiego urzędnika Jana van Hembyse w dniu 30 grudnia 1578 r. ma zostać uroczyście wręczony belgijskiemu miastu 17 grudnia br. Chociaż oryginalny dokument musi znaleźć się ze względów konserwatorskich w archiwum, jego kopia będzie wystawiona na widok publiczny do 25 kwietnia.

List, który został napisany w Richmond po francusku, adresowany był do van Hembyse, który kierował Gandawą pod rządami protestanckimi od 1578 r. aż do swojej śmierci w 1584 r. Stał on na czele tzw. Republiki Kalwińskiej, która stawiała opór Hiszpanom i rojalistycznym katolikom. Zaniepokojona losem katolickiej szlachty schwytanej w Gandawie, Elżbieta I (1533-1603) nalegała, aby zapewnił im uczciwy proces.

Archiwiści miejscy nie wiedzieli nic o liście, dopóki w sierpniu nie otrzymali powiadomienia, że ​​ma on zostać sprzedany na aukcji w Edynburgu. Jego szacowana cena sprzedaży wynosiła od 16,5 tys. do 21 tys. euro.

Władze Gandawy natychmiast złożyły wniosek do domu aukcyjnego Lyon & Turnbull o wstrzymanie sprzedaży. Argumentowały, że dokument powinien znaleźć się w gandawskim archiwum miejskim, ponieważ został przekazany van Hembysemu w charakterze oficjalnym, a nie osobistym.

Według ustaleń domu aukcyjnego list został wręczony adresatowi w Gandawie przez angielskiego posła i szpiega Daniela Rogersa.

Miasto zdecydowało się w końcu na zakup listu bezpośrednio od jego właściciela za kwotę 23 177 euro. Pomimo nakładów finansowych  cieszy się z powrotu dokumentu. „Ten list symbolizuje szczególny okres w historii Gandawy” – powiedział radny odpowiedzialny za archiwum miejskie, Filip Watteeuw.

Źródło: thebulletin.be, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o niecodziennym spojrzeniu na historię Polski i świata: 

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku

Jakub Maciejewski

Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.