16 lipca. Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Góry Karmel

Nasi autorzy

16 lipca. Wspomnienie liturgiczne Matki Bożej z Góry Karmel

Matka Boża Szkaplerzna z sanktuarium w Czernej. Obraz namalowany został w 1. poł. XVII w. według bizantyjskiego wzoru Madonny Salus Populi Romani z rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, który należy do najczęściej kopiowanych i najpopularniejszych wizerunków Maryi. Fot. Adama Bujaka z monumentalnego albumu

Matka Boża Szkaplerzna z sanktuarium w Czernej. Obraz namalowany został w 1. poł. XVII w. według bizantyjskiego wzoru Madonny Salus Populi Romani z rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, który należy do najczęściej kopiowanych i najpopularniejszych wizerunków Maryi. Fot. Adama Bujaka z monumentalnego albumu "Matka Boża", str. 37.

16 lipca Kościół czci Matkę Bożą Szkaplerzną, czyli Matkę Bożą z Góry Karmel. W tym dniu wielu wiernych podróżuje do sanktuariów maryjnych.  Nabożeństwo i cześć do Najświętszej Panienki z Góry Karmel sięga początków zakonu karmelitańskiego.

Na górze Karmel w Palestynie swoje życie modlitewne prowadzili duchowi synowie proroka Eliasza. Nazywali się oni Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z czasem, w wyniku prześladowań, przenieśli się do Europy i tak powstał zakon karmelitów. Prawny początek tego zgromadzenia był możliwy dzięki uznaniu przez Kościół reguły życia Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Zakon od początku obrał sobie Matkę Bożą za patronkę. To Jej bracia karmelici dedykowali pierwszą kaplicę na górze Karmel w Ziemi Świętej. To Ona była wzorem życia „oddanego dniem i nocą rozważaniu Słowa Bożego i czuwaniu na modlitwach”, zgodnie z regułą karmelitańską. Zakon karmelitów od początku przechodził przez wiele trudności. Jednak mimo to generał zakonu Szymon Stock nieustannie zachęcał swoich braci do modlitwy i zawierzenia Maryi.

Kult Matki Bożej Szkaplerznej

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel znana jest jako Matka Boża Szkaplerzna. Jej kult jest ściśle związany z objawieniami, które miał św. Szymon Stock w XIII wieku. Początkowo nabożeństwo szkaplerzne praktykowane było tylko we wspólnotach karmelitańskich. Jednak w szybkim tempie rozpowszechniło się także wśród ludzi świeckich i duchowieństwa.

Z czasem kult Matki Bożej Szkaplerznej rozrastał się, a dziś znany jest na całym świecie. Powstało wiele bractw szkaplerznych, nie tylko związanych z zakonem karmelitów. Kolor szkaplerza wskazuje na konkretne bractwo. Na przykład szkaplerz brunatny to szkaplerz karmelitański, a szkaplerz biały noszą m.in. dominikanie. Powstało też wiele kościołów pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, m.in. bazylika Matki Bożej z Góry Karmel w Valletcie na Malcie.

Wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel przypada 16 lipca. W tym czasie odbywa się wiele pielgrzymek do miejsc kultu maryjnego. Czciciele Matki Bożej Szkaplerznej przygotowują się do tego święta poprzez 9-dniową nowennę – Wielką Nowennę Szkaplerzną.

Modlitwa codzienna do Matki Boskiej Szkaplerznej

O Najchwalebniejsza Królowo Niebios, Maryjo. Najczystsza Dziewico i Najgodniejsza Boża Rodzicielko.

Przypominam dziś sobie w głębi serca przez przyjęcie szkaplerza świętego zawarte z Tobą przymierze, że przez całe życie będę jak najwierniej i jak najgorliwiej służył(a) Tobie i Twojemu Boskiemu Synowi. Składam Ci najpokorniejsze dzięki, o Najpotężniejsza Pani, że raczyłaś mnie biednego grzesznika (grzesznicę) przyjąć do grona Braci (Sióstr) za pośrednictwem Szkaplerza świętego.

Obieram Cię dzisiaj na zawsze za moją Najukochańszą Matkę, Opiekunkę i Pośredniczkę przed Bogiem. Proszę Cię pokornie, aby Twój Szkaplerz był dla mnie znakiem zbawienia, bronią w niebezpieczeństwach duszy i ciała.

O Najlitościwsza Matko, wyjednaj mi u Boskiego Syna odpuszczenie grzechów moich, łaskę do prawdziwej pokuty i poprawy mojego życia, stałość w wierze świętej, w nadziei, w miłości Boga i bliźniego, w cierpliwości i w czystości odpowiedniej do mojego stanu. Szczególniej zaś stań przy mnie w ostatniej chwili mego życia i daj mi doznać tego, coś przyrzekła, że kto w tym świętym Twoim Szkaplerzu umrze bogobojnie, ten nie będzie cierpiał ognia wiecznego. Amen.

P. Módl się za nami, Królowo, Ozdobo Karmelu.

W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

Módlmy się: Prosimy Cię, Panie, niech nas wspomaga pełne godności wstawiennictwo chwalebnej Dziewicy Maryi, Matki i Królowej Karmelu, abyśmy wsparci Jej opieką mogli dojść na szczyt góry, którą jest Chrystus, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Źródło: Tygodnik Lisickiego, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Matka Boża

Matka Boża

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.

 

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

 

Totus Tuus

Totus Tuus

Jan Paweł II, Adam Bujak, ks. prof. Jan Machniak

Ogłoszony przez polski parlament Rok św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin (1920–2020) każe zastanowić się nad dziełem naszego wielkiego rodaka. Ks. Karol Wojtyła na drogę swego dorosłego życia wybrał dewizę Totus Tuus, czyli po polsku Cały Twój – zawołanie odnosi się do Maryi, Matki Jezusa. To Jej tak młody kapłan, jak i sędziwy Papież zawierzył siebie samego, Ojczyznę oraz cały świat.

 

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia

Gustave Boissarie

Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.

 

Prenumerata elektroniczna WPiSu na drugie półrocze 2024 roku (5 numerów od lipca do grudnia włącznie w tym jeden podwójny)

Prenumerata elektroniczna WPiSu na drugie półrocze 2024 roku (5 numerów od lipca do grudnia włącznie w tym jeden podwójny)

 

Prenumerata elektronicznej wersji miesięcznika WPIS - najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku co miesiąc na Twojej skrzynce mailowej!
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Klasztor i sztuka. Życie i twórczość s. bernardynki Anieli Kisielewskiej

Adam Bujak, o. Cyprian Moryc OFM

Siostra Aniela Kisielewska, zmarła przed pięćdziesięcioma laty bernardynka, łączyła w sobie dwa powołania – zakonne i malarskie. Nie zaniedbała żadnego z nich. Realizowała w swej twórczości tematykę głęboko religijną. Nie było zatem rozdźwięku między nią jako artystką i jako siostrą zakonną. Tworzeniu oddawała się z takim samym poświęceniem i zaangażowaniem jak codziennym obowiązkom zakonnym.

 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.