Znacząca zmiana poglądów Szwajcarów. Wzrost poparcia dla prawicy

Nasi autorzy

Znacząca zmiana poglądów Szwajcarów. Wzrost poparcia dla prawicy

fot. Pexels

fot. Pexels

Szwajcaria, znana z długotrwałej tradycji neutralności, doświadczyła politycznego trzęsienia ziemi podczas niedawnych wyborów parlamentarnych. Prawicowa partia Szwajcarskiej Ludowej Partii Narodowej (SVP) odnotowała znaczący wzrost poparcia, zdobywając prawie 29% głosów i umacniając swoją pozycję jako wiodącej partii politycznej w kraju. Jednak jakie czynniki doprowadziły do tego przetasowania na szwajcarskiej scenie politycznej?

Prawicowy populistyczny trend, który obecnie charakteryzuje wiele krajów na całym świecie, nie ominął również Szwajcarii. Partia SVP, często określana jako prawicowo-populistyczna, wykorzystała kwestię migracji jako jeden z głównych punktów swojej kampanii. Partia ta szczególnie zyskała poparcie w kantonach granicznych z Niemcami, gdzie problem migracji jest szczególnie palący. Jej sprzeciw wobec wpuszczania do Szwajcarii uchodźców gotowych do przemocy przyciągnął wyborców, którym zależało na zaostrzeniu kontroli przygranicznych.

Tymczasem, wyniki wyborów były bolesne dla Partii Zielonych, która doświadczyła spadku o cztery punkty procentowe i otrzymała zaledwie 9,2% głosów. To może być sygnał, że choć kwestie środowiskowe wciąż są ważne, to kwestie migracji i bezpieczeństwa stały się równie istotnymi tematami w umysłach wyborców.

Pomimo sukcesu SVP i spadku Zielonych wynik wyborów prawdopodobnie nie zmieni znacząco układu rządowego w Szwajcarii. Rząd wciąż będzie składać się z członków największych partii, w tym socjaldemokratów, liberałów i przedstawicieli partii Mitte.

Jednak wyniki tych wyborów federalnych pozostawiają wiele pytań dotyczących przyszłości kraju. Jako kraj bogaty i neutralny, Szwajcaria musi radzić sobie z wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi, rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej i migracją. To, jak te problemy zostaną rozwiązane, wpłynie na dalszy kształt polityki w kraju.

Nowa formacja polityczna o nazwie „Centrum”, która zrodziła się w 2021 roku, również włączy się do parlamentu jako trzecia partia co do wielkości. To może być znak, że Szwajcaria eksperymentuje z nowymi kierunkami politycznymi, co może wpłynąć na długofalową równowagę sił w kraju.

Głosowanie parlamentarne w Szwajcarii jest jednym z dwóch głównych sposobów, w jaki obywatele kształtują swoją politykę, obok regularnych referendów. Te wybory pokazują, że szwajcarscy wyborcy mają na uwadze zarówno kwestie gospodarcze, jak i społeczne. Z ogromnym zainteresowaniem będziemy śledzić, jak ten kraj próbuje utrzymać swoją neutralność poza Unią Europejską i jakie będzie podejmował decyzje w celu sprostania aktualnym globalnym wyzwaniom.

Źródło: The Guardian; Euronews; Junge Freiheit, TP

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Dlaczego przestałem być lewakiem

Dlaczego przestałem być lewakiem

Manfred Kleine‐Hartlage

Napisana żywym językiem, niepozbawiona ironii książka niemieckiego autora Manfreda Kleine-Hartlage to barwny opis jego drogi od zagorzałego socjalisty, działacza SPD, do wyznawcy wartości konserwatywnych i chrześcijańskich. Od groteski do normalności. Od oszustwa do prawdy.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowakks. Dariusz Okoks. Waldemar ChrostowskiJerzy KruszelnickiGrzegorz Kucharczykbp Wiesław MeringLeszek SosnowskiWojciech RoszkowskiJakub MaciejewskiPiotr ŁuczukWojciech PolakAleksander NalaskowskiKs. Prof. Janusz KrólikowskiPatryk JakiKs. Paweł BortkiewiczZbigniew StawrowskiRyszard Kantor

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.