Zachwycający świat chińskiego tańca ognistego smoka: tajemnice i tradycje

Nasi autorzy

Zachwycający świat chińskiego tańca ognistego smoka: tajemnice i tradycje

Artyści wykonują taniec ognistego smoka z okazji Święta Latarni w mieście Puzhai w chińskiej prowincji Guangdong. Źródło: CNN, fot. Imaginechina Limited/Alamy Stock Photo.

Artyści wykonują taniec ognistego smoka z okazji Święta Latarni w mieście Puzhai w chińskiej prowincji Guangdong. Źródło: CNN, fot. Imaginechina Limited/Alamy Stock Photo.

Chiński taniec ognistego smoka to spektakularne widowisko, które wciąż zachwyca i fascynuje ludzi na całym świecie. Jego korzenie sięgają głęboko w historię i kulturę Chin, stanowiąc nie tylko atrakcję turystyczną, ale również świadectwo bogatej tradycji i symbolizmu.

Od starożytności po dzisiaj: historia i znaczenie tańca smoków

Pierwsze wzmianki o tańcach smoków datuje się na czasy starożytnej dynastii Han, a tańce ognistych smoków pojawiły się później, w okresie dynastii Qing. Historycy są zgodni co do głównego celu tych tańców – obchodzenia świąt i odpierania plag, co jest ukoronowaniem długiej tradycji kultu smoków w Chinach.

„W całej historii Chin istnieją wzmianki o ceremoniach kultu smoków, chociaż kojarzono je raczej z ‘wodą’ niż z ‘ogniem’. W starożytności ludzie czcili smoki, prosząc o deszcz. Wiara ta wywodzi się z religii ludowej oraz wierzeń buddyjskich i taoistycznych, gdzie smoki czczone są jako bogowie rzek lub bóstwa deszczu” – wyjaśnia prof. Kwok Kam Chau z Uniwersytetu Baptystów w Hongkongu.

Spektakl na wielką skalę

Współczesne pokazy tańca ognistego smoka są imponującymi wydarzeniami, które odbywają się w różnych regionach Chin. Oto kilka z nich:

Puzhai Ognisty Smok, hrabstwo Fengshun, Guangdong: Wioska Puzhai organizuje pokazy tańca ognistego smoka podczas chińskiego Festiwalu Latarni. Wielowiekowa tradycja została wpisana na listę narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin.

Stalowy Smok Ognia Xiangxi, Hunan: Taniec Stalowego Ognistego Smoka jest corocznie wykonywany podczas Święta Latarni w prefekturze autonomicznej Xiangxi Tujia i Miao. Ten spektakl ma zapewnić dobrą pogodę i obfite zbiory w nadchodzącym roku.

Starożytne miasto Huanglongxi Ognisty Smok, Syczuan: W mieście Huanglongxi odbywa się majestatyczny taniec ognistego smoka na tle historycznym, w którym zamiast petard w powietrze wyrzucane jest stopione żelazo.

Tongliang Ognisty Smok, Chongqing: Dzielnica Tongliang słynie z jednego z najwspanialszych występów tańca ognistego smoka. Pokazy odbywają się w parku Qicaimeng, a każdej nocy można podziwiać spektakularne widowisko.

Taniec smoków w hrabstwie Dafang, Guizhou: Starożytne miasto Liu Long w hrabstwie Dafang obchodzi coroczny Festiwal Smoczych Latarni, który zawiera kolorowe latarnie zapalone od wewnątrz oraz spektakularne pokazy tańca ognistego smoka.

Kontynuacja dziedzictwa: współczesność a tradycja

Mimo upływu czasu i zmian w społeczeństwie tańce ognistego smoka nadal są pielęgnowane i praktykowane zarówno jako dziedzictwo kulturowe, jak i atrakcja turystyczna. Wpisanie niektórych z tych tradycji na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin stanowi ważny krok w zachowaniu i promowaniu tych unikatowych form sztuki.

Chiński taniec ognistego smoka to nie tylko widowisko dla oczu, ale również okno do bogatej historii, kultury i tradycji Chin. Dla tych, którzy chcą doświadczyć czegoś wyjątkowego i głęboko zakorzenionego w chińskiej kulturze, pokazy tańca smoków stanowią niezapomnianą podróż w czasie.

Źródło: CNN Travel, TP 

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Dr hab. Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

 

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).

 

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Wojciech Roszkowski

Nim autor zakończył pisanie drugiego tomu „Historii i kultury krajów Trójmorza”, sytuacja się zmieniła: do Inicjatywy przyjęta została na prawach stałego członka Grecja, natomiast Ukraina oraz Mołdawia zyskały status krajów stowarzyszonych. To musiało zmienić nieco kompozycję książki.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Krzysztof Ożóg

Naprawdę jest czym się szczycić, jeśli chodzi o polską historię. Już Bolesław Chrobry (967–1025) stworzył bardzo silne i rozległe państwo. Ponad sto lat po nim przyszedł okres osłabienia, zwany rozbiciem dzielnicowym, ale pamiętajmy, że było to wówczas zjawisko powszechne w całej Europie.

 

Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia

Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia

Wojciech Polak

Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów.

 

Gniazdo polskie – Wspólna pamięć narodu

Gniazdo polskie – Wspólna pamięć narodu

Bohdan Urbankowski

Od tysiąca lat Polska jest potęgą kulturową na kontynencie europejskim. – Zaskakujące zdanie? – Jeśli tak, to koniecznie trzeba zabrać się za lekturę tej wyjątkowej książki.

 

Serce Litwy. Wilno

Serce Litwy. Wilno

Adam Bujak, Czesław Miłosz

Dwaj wielcy artyści – laureat literackiej nagrody Nobla Czesław Miłosz i mistrz obiektywu Adam Bujak - spotkali się w tym przedziwnym, magicznym mieście. Poeta wspomina Wilno wierszem i prozą, przywołuje z pamięci spędzone tam lata dzieciństwa i młodości, zaś fotografik światłem opisuje urodę grodu Giedymina, piękno tamtejszych kościołów i innych zabytków, malowniczość zaułków.

 

W 80 podróży dookoła świata

W 80 podróży dookoła świata

Marcin Wolski

Czy 80 podróży wystarczy, by zwiedzić cały świat? Tego nie wiemy, ale z pewnością jest to wystarczająca ilość ekspedycji, by okrążyć naszą piękną Ziemię i bliżej jej się przyjrzeć. Właśnie o takich niezwykłych podróżach opowiada ta porywająca książka. Przypomina ona ponadto, że świat czeka, byśmy go odkryli – dla siebie.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.