Wyzwanie dla Kanady: aborcja a kryzys demograficzny

Nasi autorzy

Wyzwanie dla Kanady: aborcja a kryzys demograficzny

Młode małżeństwo z uroczą córeczką. Tylko tradycyjna rodzina jest w stanie zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i właściwe wejście w dorosłość, fot. z książki

Młode małżeństwo z uroczą córeczką. Tylko tradycyjna rodzina jest w stanie zapewnić dziecku prawidłowy rozwój i właściwe wejście w dorosłość, fot. z książki "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" Wojciecha Roszkowskiego, str. 227.

Kanada stoi obecnie przed poważnym wyzwaniem demograficznym, które w znaczący sposób wpłynęło na społeczeństwo i gospodarkę tego kraju. Alarmujący spadek liczby ludności oraz niski wskaźnik dzietności kobiet wywołują obawy i pytania dotyczące przyszłości Kanady. W tym kontekście aborcja stała się tematem gorącej debaty, a jej wpływ na kryzys populacyjny jest przedmiotem głębokich rozważań.

Kryzys populacyjny w Kanadzie

Od kilku dziesięcioleci Kanada zmaga się z kryzysem populacyjnym. Całkowity współczynnik dzietności kobiet spadł od lat pięćdziesiątych XX wieku z 3,7 urodzeń na kobietę do zaledwie 1,33 w 2022 roku. Jest to znacznie poniżej poziomu 2,1 dziecka na kobietę, potrzebnego do zastąpienia obecnej populacji. Ten dramatyczny spadek dzietności prowadzi do starzenia się społeczeństwa i narastających wyzwań gospodarczych.

Globalne zrozumienie problemu

Nie tylko Kanada boryka się z tym problemem. Wizjonerzy i przywódcy, w tym Elon Musk, zwracają uwagę na „upadek populacji” jako jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Zdają sobie sprawę, że problemem nie jest eksplozja demograficzna, ale brak możliwości utrzymania obecnych struktur społecznych i gospodarczych ze względu na brak młodej siły roboczej.

Rozwiązania Century Initiative

Jednym z rozwiązań proponowanych przez organizację Century Initiative jest zwiększenie populacji Kanady z obecnych 40 milionów do 100 milionów do roku 2100. To ambitny cel, który ma na celu zmniejszenie obciążenia dla systemów socjalnych i podniesienie dobrobytu. Jednak sposób realizacji tego celu jest przedmiotem kontrowersji.

Dylemat: masowa imigracja vs. organiczny wzrost

Century Initiative sugeruje, że jedynym sposobem na osiągnięcie tego celu jest masowa imigracja. Jednak taka polityka może przynieść wiele trudności, w tym przeciążenie już obciążonych usług społecznych i niedobór mieszkań. Niektórzy, w tym premier Quebecu François Legault, wyrażają obawy co do takiej polityki imigracyjnej.

Z drugiej strony, przykład Węgier pokazuje, że organiczny wzrost populacji jest możliwy. Dzięki polityce przyjaznej rodzinie Węgry zdołały zwiększyć swój współczynnik dzietności. Istnieją dowody na to, że kanadyjskie kobiety również chcą mieć więcej dzieci, ale napotykają na przeszkody ekonomiczne.

Rola aborcji w kryzysie populacyjnym

Aborcja jest istotnym czynnikiem w kryzysie populacyjnym. W Kanadzie rocznie przeprowadza się około 100 000 aborcji, co jest ogromną liczbą, która mogłaby zwiększyć liczbę urodzeń o 27%. Zakazanie aborcji jest jednym z kontrowersyjnych tematów, ale jednocześnie jest to dyskusja ważna dla przyszłości kraju.

Perspektywa kultury życia

Aby zwiększyć całkowity współczynnik dzietności w Kanadzie, konieczna jest zmiana paradygmatu. Należy na nowo nauczyć mężczyzn i kobiety cenić dar płodności i zdolność do tworzenia nowego życia. Warto podjąć starania w celu stworzenia kultury życia, która celebruje płodność i umożliwia rodzenie dzieci w ramach małżeństwa.

Źródło: LifeSiteNews Catholic, TP 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

 

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.