Wielki myśliciel, oddany sługa – św. Tomasz z Akwinu

Nasi autorzy

Wielki myśliciel, oddany sługa – św. Tomasz z Akwinu

"Apoteoza św. Tomasza z Akwinu" w artystycznej wizji Francisco de Zurbarana. Akwinacie towarzyszą Doktorzy Kościoła, święci: Ambroży, Grzegorz Wielki, Hieronim i Augustyn, fot. Adama Bujaka z książki "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022" prof. Wojciecha Roszkowskiego, str. 553.

Św. Tomasz z Akwinu, dominikanin, patron studentów, wybitny filozof i teolog, do dziś pozostaje nie tylko ikoną intelektualnego dziedzictwa Kościoła katolickiego, ale także wzorem oddania w poszukiwaniu prawdy i głębokiej miłości do Boga. Jego myśl, zanurzona w dialogu między wiarą a rozumem, nadal inspiruje studentów filozofii i teologii na całym świecie.

Św. Tomasz, znany także jako „Doktor Anielski” czy doctor communis, urodził się w 1225 roku niedaleko Akwinu w południowych Włoszech. Jego młodość upłynęła na wybitnych studiach filozoficznych, które zainicjowały jego fascynację wiedzą. Jednak jego pragnienie wstąpienia do Zakonu Kaznodziejskiego napotkało na opór rodziny, co doprowadziło nawet do uwięzienia go w rodzinnym zamku. Pomimo prób złamania jego woli św. Tomasz pozostał nieugięty.

Po uwolnieniu z więzienia Tomasz przeniósł się do Niemiec, gdzie spotkał przyszłego świętego Alberta Wielkiego i dołączył do grona uczniów. Choć początkowo uznawano go za „ociężałego wołu”, szybko zdobył szacunek swoich towarzyszy dzięki swojej błyskotliwej inteligencji.

Jego najważniejszym dziełem stała się monumentalna „Summa teologiczna”, 14-tomowe kompendium, które skupiało wiedzę filozoficzną, teologiczną i naukową epoki. Kluczową częścią tego dzieła jest „pięć sposobów wykazania istnienia Boga”, które stanowiły fundament jego myśli i wprowadziły do nauki teologicznej nowe perspektywy.

Jednak św. Tomasz nie był tylko wielkim myślicielem; był także oddanym nauczycielem. Ukończywszy studia teologiczne na Uniwersytecie Paryskim, zaledwie w wieku 27 lat stał się wykładowcą, konsekwentnie przekazując swą wiedzę studentom. Jego oddanie modlitwie i miłość do Eucharystii przewyższały jego intelektualne osiągnięcia.

Pomimo uznania za wielkość intelektualną św. Tomasz nie zapominał o pobożności. Skomponował hymny eucharystyczne, takie jak „Pange Lingua” i „Tantum Ergo”, a także poświęcił traktat modlitewny Maryi Pannie. Jego głęboka wiara w Jezusa Chrystusa odzwierciedlała się nie tylko w jego naukach, ale także w codziennym życiu.

Pod  koniec swojego życia, wysłany na sobór w Lyonie, św. Tomasz zachorował i został przyjęty przez klasztor cystersów w Fosanova, gdzie spędził swoje ostatnie dni. Jego śmierć w 1274 roku, w wieku 49 lat, nie zakończyła jednak wpływu, jaki wywarł na filozofię, teologię i naukę teologiczną.

Dzisiaj, 750 lat po śmierci św. Tomasza z Akwinu, jego myśl i dziedzictwo nadal stanowią inspirację dla tych, którzy pragną pogłębić swoje zrozumienie wiary i rozumu. Jego dzieło nie tylko pozostaje źródłem wiedzy, ale także wskazuje drogę, na której wiara i rozum idą w parze, otwierając przestrzeń dla dialogu i zgłębiania tajemnic Boga.

Źródło: Catholic News Agency, TP 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

 

Święta Rodzina

Święta Rodzina

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski

W czasach, kiedy rodzina przeżywa swój największy w dziejach kryzys, gdy jest zewsząd brutalnie atakowana przez nowe ateistyczne trendy i ideologie, najlepszą jej obroną jest przedstawienie pewnego – niezachwianego – wzoru wiary, nadziei i pokoju. Wzorem tym była, jest i bez wątpienia pozostanie dla kolejnych pokoleń matek, ojców i dzieci – Święta Rodzina z Nazaretu.

 

Święty Prymas. Wyd. II 2021

Święty Prymas. Wyd. II 2021

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Ryszard Rzepecki, Karol Wojtyła

Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Kobiety w Piśmie Świętym

Kobiety w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki

Jan Paweł II, Jolanta Sosnowska

 Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.

 

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu

 

Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.

 

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

Chwalmy Boga ze świętymi. Jak piękne są Twoje dzieła, Panie!

 

.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.