Święta przyjaźń: Matka Teresa i Jan Paweł II
4 września 2016 roku, zaledwie kilkanaście lat po beatyfikacji, Matka Teresa z Kalkuty została ogłoszona świętą przez papieża Franciszka. Wspomnienie tego wydarzenia przypomina nie tylko o jej niezwykłym życiu i dziele miłosierdzia, ale także o głębokiej duchowej przyjaźni, jaka łączyła ją ze świętym Janem Pawłem II – jednym z najsłynniejszych papieży XX wieku.
Matka Teresa, znana z poświęcenia się najuboższym, i Jan Paweł II, który nieustannie bronił godności człowieka, byli nie tylko przyjaciółmi, ale także duchowymi partnerami w dziele naśladowania Chrystusa. Papież Jan Paweł II nadał teologiczne i intelektualne podstawy do zrozumienia ludzkiej godności, zwłaszcza w kontekście wyzwań XX wieku, takich jak aborcja, eutanazja, ateizm czy materializm. Matka Teresa zaś wcielała w życie te nauki, służąc biednym i cierpiącym na ulicach Kalkuty.
Pomimo różnicy wieku – Matka Teresa była o dekadę starsza – oboje przeżyli przełomowe chwile swojego duchowego powołania w tym samym roku. W 1946 roku, kiedy młody Karol Wojtyła przyjmował święcenia kapłańskie, siostra Teresa usłyszała wezwanie, by opuścić klasztor i służyć najbiedniejszym z biednych. Jej służba, która obejmowała zakładanie hospicjów i domów dla umierających, wkrótce stała się globalnym symbolem miłosierdzia.
W 1986 roku, podczas wizyty w Kalkucie, Jan Paweł II odwiedził hospicjum Nirmal Hriday, założone przez Matkę Teresę w sercu slumsów. Papież był głęboko poruszony tym, co zobaczył – ludzie umierający z godnością, otoczeni miłością i troską, których w przeciwnym razie spotkałaby śmierć na ulicy. Nazwał to miejsce „świadectwem prymatu miłości” i podkreślił, że żadna ilość cierpienia nie może pozbawić człowieka jego godności, bo „w oczach Boga jesteśmy zawsze cenni”.
Ta wspólna misja – służba najuboższym i obrona godności ludzkiej – była podstawą głębokiej więzi między Janem Pawłem II a Matką Teresą. Podczas każdej ich wizyty papież z czułością całował ją w czubek głowy, a ona żarliwie całowała jego pierścień papieski. Matka Teresa opisywała dzień, w którym papież odwiedził jej hospicjum, jako „najszczęśliwszy dzień w jej życiu”.
Po jej śmierci w 1997 roku Jan Paweł II beatyfikował Matkę Teresę w 2003 roku, nazywając ją „ikoną Dobrego Samarytanina”. W swoim przemówieniu podkreślił jej niezwykłą odwagę i poświęcenie: „Jestem osobiście wdzięczny tej odważnej kobiecie, którą zawsze czułem obok siebie”. Papież dodał, że Matka Teresa była nie tylko niestrudzonym dobroczyńcą ludzkości, ale także skromnym i pokornym posłańcem Ewangelii.
Przyjaźń tych dwojga świętych, głęboko zakorzeniona w ich wspólnej wierze i miłości do Chrystusa, była czymś więcej niż tylko relacją osobistą. Oboje uosabiali to, co najważniejsze w katolickiej wierze – służbę innym, zwłaszcza najbardziej potrzebującym, i obronę niezbywalnej godności człowieka.
Wspólne dziedzictwo tych dwojga świętych nadal inspiruje miliony ludzi na całym świecie. Ich życie i praca przypominają, że nawet w obliczu cierpienia i bólu miłość i miłosierdzie są najpotężniejszymi narzędziami przemiany świata. Jak powiedział Jan Paweł II: „W Bogu jesteśmy naprawdę braćmi i siostrami”.
Źródło: Catholic News Agency, TP
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
PAKIET Hetman Chrystusa - komplet tomów 1-4 w promocyjnej cenie
Książka ta zrodziła się z fascynacji polskim Papieżem i z niezgody na traktowanie go jako dobrotliwego staruszka i miłośnika kremówek, na umniejszanie jego postaci, przebogatego dorobku i ogromnego autorytetu. Ojciec Święty jawi się tu jako osobowość zachwycająca – pasterz wyrazisty, konsekwentny, inteligentny, odpowiedzialny i odważny.
Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Wstańcie, chodźmy!
Albumowe wydanie bestsellerowego dzieła Jana Pawła II, w którym na prawie 300 fotografiach ukazane zostały osoby i miejsca, o których Papież pisze w swoim tekście. Przez karty albumu przewijają się najwybitniejsze postaci powojennej historii Polski - Prymas Tysiąclecia i inni wybitni hierarchowie Kościoła, znakomici artyści, działacze podziemia, zasłużeni legioniści oraz zwykli ludzie, jak choćby mieszkańcy podhalańskiej wsi czy krakowskich Bieńczyc.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Święty Prymas. Wyd. II 2021
Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę.
Dziwisz. Ksiądz Stanisław, biskup, metropolita, najwierniejszy z wiernych
Ta książka, to krótka historia długiej drogi Stanisława Dziwisza z nieznanej światu Raby Wyżnej poprzez Rzym na tysiącletni tron biskupi w Krakowie. Niemal każdy o nim słyszał, ale niewielu go znało. Milczący Stanisław. Mógł stawać w blasku, jaki spływał najpierw od kardynała Wojtyły, a potem od Papieża Jana Pawła II, wybrał cień. To o nim w 20.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.