Sumienność i kult osobowości - dlaczego najwierniejsi zwolennicy Donalda Trumpa są tak oddani?

Nasi autorzy

Sumienność i kult osobowości - dlaczego najwierniejsi zwolennicy Donalda Trumpa są tak oddani?

Donald Trump i Benjamin Netanjahu w Jerozolimie. Fot. Wikipedia

Donald Trump i Benjamin Netanjahu w Jerozolimie. Fot. Wikipedia

W ostatnich latach osobowość i styl przywództwa Donalda Trumpa wzbudziły wiele kontrowersji. Jego zwolennicy, szczególnie ci najwierniejsi, wykazują niezwykły poziom lojalności i oddania. Nowe badania przeprowadzone przez Goldsmitha i Moena, opublikowane w „Political Psychology”, rzucają światło na cechy osobowości, które mogą wyjaśnić tę lojalność. Okazuje się, że ci najwierniejsi zwolennicy osiągają wysokie wyniki w testach sumienności, co może być kluczowym elementem w zrozumieniu ich oddania.

Czym jest sumienność?

Sumienność, jedna z cech osobowości „Wielkiej Piątki”, odnosi się do tendencji do kontrolowania impulsów, wytrwałości, działania zgodnie z obowiązkami i wywiązywania się z zobowiązań wobec innych. Osoby sumienne są zazwyczaj odpowiedzialne, niezawodne, ciężko pracujące i skoncentrowane na celu. Jednak mogą również być dogmatyczne, nieelastyczne i nietolerancyjne na niepewność.

Badania nad zwolennikami Trumpa

Badania wykorzystane przez Goldsmitha i Moena obejmowały dane z dwóch źródeł: American National Election Study z 2016 roku oraz ankieta internetowa z 2021 roku przeprowadzona wśród 1038 dorosłych Amerykanów. W obu przypadkach najwierniejsi zwolennicy Trumpa wykazywali wysoką sumienność. Autorzy badania określili „Trump Followers” jako osoby, które głosowały na Trumpa, wyrażały głębokie uznanie dla jego prezydentury, doceniały jego działania w trakcie pandemii COVID-19 i uważały, że Trump zostanie zapamiętany jako wybitny prezydent.

Kult osobowości w demokracji

Zjawisko kultu osobowości zazwyczaj kojarzy się z dyktatorami lub reżimami autorytarnymi, gdzie media i system edukacji są wykorzystywane do szerzenia propagandy. Przykłady historyczne obejmują Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i przewodniczącego Mao. Mimo braku kontrolowanego przez państwo systemu edukacji i mediów, wielu Amerykanów darzy Trumpa niemalże religijnym oddaniem. Co więc sprawia, że jest on tak atrakcyjny dla swoich zwolenników?

Psychologiczne potrzeby zwolenników

Badania sugerują, że atrakcyjność Trumpa ma tyle samo wspólnego z osobowością, co z polityką. Jego styl przywództwa spełnia psychologiczne potrzeby najwierniejszych zwolenników. Trump wielokrotnie odwoływał się do lojalności i twierdził, że tylko on może naprawić sytuację. Podczas konwencji Partii Republikańskiej w 2016 roku mówił: „Jestem waszym głosem” i „Tylko ja mogę to naprawić. Przywrócę prawo i porządek”.

Tego rodzaju relacja lider-zwolennik jest charakterystyczna dla kultów osobowości. Najwierniejsi zwolennicy Trumpa postrzegają go jako idealnego przywódcę, co wzmacnia ich oddanie. Jak zauważył historyk Yoni Appelbaum, Trump nie odwoływał się do wartości ani Boga, ale prosił swoich zwolenników, aby pokładali w nim wiarę.

Sumienność a lojalność

Najwierniejsi zwolennicy Trumpa uzyskują wysokie wyniki w zakresie sumienności, co sprawia, że są bardziej podatni na personalistycznych, wymagających lojalności przywódców. Trump zaspokaja ich podstawowe potrzeby psychologiczne, oferując sprawę, której mogą się w pełni poświęcić. To wyjaśnia, dlaczego mimo pojawiających się kontrowersji, jego zwolennicy pozostają mu wierni.

Wnioski z badań Goldsmitha i Moena pokazują, że lojalność wobec Trumpa ma głębokie korzenie psychologiczne i osobowościowe. Rozumienie tych mechanizmów może pomóc w lepszym zrozumieniu dynamiki politycznej w USA i wpływu, jaki Trump ma na swoich zwolenników.

Źródło: Psychology Today, TP

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej

Andrzej Nowak

Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

 

O kulturę  filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi  myśliciele ludzkości

O kulturę filozofii. Co o człowieku mówili najwięksi myśliciele ludzkości

Dr hab. Włodzimierz Dłubacz


Czy filozofia jest nam potrzebna? A jeżeli tak – to czy nie jest za trudna? Prof. Dłubacz w poniższej książce pokazuje, że jest wręcz odwrotnie i że bez filozofii nie da się zrozumieć człowieka, jego sensu istnienia. Filozofia to bowiem nic innego jak szukanie odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania ludzkiego bytowania.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Bankructwo polskiej inteligencji

Bankructwo polskiej inteligencji

Aleksander Nalaskowski

Wygląda na to, że polska inteligencja, czyli warstwa ludzi wykształconych, żyjących z pracy umysłowej, zbankrutowała. Niekoniecznie finansowo, ale na pewno ideowo. Pod koniec wieku XX zboczyła gdzieś na manowce i powoli przestała się liczyć jako wiodąca grupa społeczna, z której wyłaniają się elity.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.