Rządząca Niemcami koalicja z drastycznym spadkiem zaufania wyborców. Jest nowy sondaż

Nasi autorzy

Rządząca Niemcami koalicja z drastycznym spadkiem zaufania wyborców. Jest nowy sondaż

Olaf Scholz przemawia na konferencji partii SPD w 2018 r. fot. Olaf Kosinsky - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69608487 Olaf Scholz przemawia na konferencji partii SPD w 2018 r. fot. Olaf Kosinsky - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69608487 Sondaż zaufania, który opisał dziennik „Bild”, wskazuje, że liczba wyborców ufających Olafowi Scholzowi spadła z 75% w 2020 roku do zaledwie 20% w 2024 roku.

Sondaż przeprowadził Instytut Forsa. Padło w nim także pytanie o zaufanie do obecnie rządzącej za Odrą koalicji złożonej z socjaldemokratycznej SDP, liberalnej FDP i Zielonych. Cztery lata temu ufało rządowi 63% ankietowanych, dziś jest to już tylko 21%.

Coraz mniej Niemców ma także poczucie, że rząd ich rozumie. Przy pytaniu o stwierdzenie: „Politycy wiedzą, czego obawiają się obywatele w codziennym życiu”, jedynie 17% ankietowanych stwierdziło, że jest ono prawdziwe, a 2% stwierdziło, że „nie wie”.

Obecnie tylko 24% Niemców zgadza się dziś ze stwierdzeniem, że „państwo może wypełnić swoje zadania” w porównaniu z 56% w 2020 r.

Badacz opinii Manfred Güllner, założyciel i lider Instytutu Forsa, powiedział „Bildowi”, że rządzący „za bardzo zajmowali się marginalnymi grupami i kwestiami (takimi jak legalizacja konopi indyjskich), a za mało interesami zdecydowanej większości” i stwierdził, że ​​ze swojej strony FDP „rozczarowała swoją podstawową klientelę, niemiecką klasę średnią, ponieważ ograniczenia biurokratyczne nie zmniejszyły się zgodnie z oczekiwaniami, ale wręcz wzrosły”.

Źródło: europeanconservative.com; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki mówiące o historii i teraźniejszości Polski w relacji do Niemiec:

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

Pamięć Warszawy

Pamięć Warszawy

 

Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.