Rosyjski plan destabilizacji kontynentu. Europa wkrótce stawi czoła nowemu terroryzmowi?

Nasi autorzy

Rosyjski plan destabilizacji kontynentu. Europa wkrótce stawi czoła nowemu terroryzmowi?

fot. Pexels (Pixabay)

fot. Pexels (Pixabay)

Ostatnie doniesienia o planowanych atakach terrorystycznych przeprowadzanych przez skrajnie prawicowych ekstremistów, rekrutowanych i wspieranych przez Rosję, rzucają cień niepokoju na Europę. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, gdy kraje NATO, w tym Wielka Brytania, alarmują przed rosnącym wpływem rosyjskich agentów na grupy ekstremistyczne.

Brytyjskie media, z „The Daily Mail” na czele, ostrzegają przed siecią terrorystów skupionych wokół idei prorosyjskich, proputinowskich i skrajnie brutalnych. Według doniesień rosyjscy szpiedzy z tajnej służby GRU, wraz z najemnikami z grupy Wagnera, aktywnie rekrutują ekstremistów do przeprowadzenia ataków terrorystycznych w krajach NATO, w tym na terenie samej Wielkiej Brytanii.

Rzecznicy brytyjskich władz wskazują na niedawne wydalenia szpiegów rosyjskich oraz opisują działania „niezgłoszonego” oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego, pułkownika Maxima Elovika, który pod przykrywką ambasadora Moskwy ds. obrony miał działać na terenie Wielkiej Brytanii. Minister spraw wewnętrznych James Cleverly podkreślił konieczność podjęcia natychmiastowych działań wobec rosyjskich agentów operujących na terenie kraju.

Niemcy również stoją w obliczu podobnego zagrożenia. Szef niemieckiego wywiadu wewnętrznego, Thomas Haldenwang, ostrzega przed wysokim potencjałem szkód spowodowanych przez akcje sabotażowe skierowane przeciwko celom NATO, realizowane przez skrajnie prawicowych terrorystów związanych z rosyjskimi służbami.

Ataki terrorystyczne już miały miejsce w różnych krajach Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Bawarii aresztowano osoby podejrzane o planowanie zamachów na obiekty wojskowe w Niemczech. Szwedzkie służby prowadzą dochodzenie w sprawie sabotowania linii kolejowych, a także w Polsce i Estonii odnotowano próby sabotażu infrastruktury.

W odpowiedzi na te zagrożenia, kraje członkowskie NATO podejmują kroki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Wielka Brytania zamknęła budynki wykorzystywane przez rosyjskich dyplomatów i ograniczyła czas ich pobytu na Wyspach. Niemcy tymczasowo odwołali swojego ambasadora w Rosji po cyberataku na członków partii kanclerza.

Analizując te działania, trudno nie dostrzec wzorców podobnych do działań podejmowanych przez Iran. Rosyjskie służby wydają się budować sieć pełnomocników, którzy mają realizować wrogie działania na terenie różnych krajów europejskich, destabilizując kontynent w sposób strategiczny.

Dlatego też w obliczu tych nowych wyzwań NATO musi podjąć skoordynowane i zdecydowane działania, aby przeciwdziałać rosyjskiemu wpływowi na skrajnych ekstremistów i zapewnić bezpieczeństwo swoim członkom. W przeciwnym razie Europa może stanąć w obliczu nowej ery terroryzmu, kierowanego przez zewnętrzne agendy polityczne, zagrażające fundamentom stabilności kontynentu.

Źródło: dailymail.co.uk, TP

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.