Premiera! Film „Orędownik Polski” o życiu, świętości i kulcie św. Andrzeja Boboli już dostępny

Nasi autorzy

Premiera! Film „Orędownik Polski” o życiu, świętości i kulcie św. Andrzeja Boboli już dostępny

Rzesze pielgrzymów na Bobolówce podczas III Narodowej Modlitwy za Ojczyznę 20 lipca br. fot. Adam Bujak Rzesze pielgrzymów na Bobolówce podczas III Narodowej Modlitwy za Ojczyznę 20 lipca br. fot. Adam Bujak Św. Andrzej Bobola, patron Polski na przestrzeni wieków wielokrotnie skutecznie wstawiał się za naszą Ojczyzną. Dziś Polacy ponownie zwracają się ku niemu, a miejscem szczególnej czci jest sanktuarium w Strachocinie. Zapraszamy na film poświęcony temu niezwykłemu miejscu i historii kultu św. Andrzeja Boboli, dostępny już w serwisie Youtube.

Sanktuarium w Strachocinie

To właśnie w Strachocinie w roku 1591 przyszedł na świat Andrzej Bobola i tutaj też po dziś dzień trwają jego objawienia, których świadkiem jest kustosz sanktuarium, ks. prał. Józef Niżnik. Do Strachociny przybywają tysiące pielgrzymów, zatroskanych o losy naszego kraju i przekonanych o skuteczności wznoszonych tu modlitw.

Film „Orędownik Polski”, zrealizowany podczas III Modlitwy za Ojczyznę, ukazuje siłę kultu św. Andrzeja Boboli, ku któremu zwracają się ludzie wszelkich stanów. Widzimy Wojowników Maryi przybyłych aż z Londynu, mieszkańców wielu regionów Polski, duchownych i polityków.

św. Andrzej Bobola

Wszystkich przyciąga do Strachociny postać św. Andrzeja Boboli, który za życia był jezuitą. Zasłynął jako gorliwy duchowny, nawracający bardzo wielu ludzi, głównie prawosławnych, przez co nazywany był Łowcą Dusz i Apostołem Polesia. W 1657 roku Andrzej Bobola poniósł z rąk Kozaków męczeńską śmierć, określona przez papieża Piusa XII za najokrutniejszą w dziejach Kościoła katolickiego. Do końca pozostał wierny Chrystusowi, a jego wielka dziejowa misja na dobre rozpoczęła się po śmierci.

Ukazywał się w 1702 roku w Pińsku, w 1819 r. w Wilnie i w 1987 oraz 2020 r. w Strachocinie. To właśnie wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli przypisywany jest Cud nad Wisłą z 1920 r., który miał miejsce ostatniego dnia nowenny ogłoszonej przez ówczesnego metropolitę warszawskiego abp. Aleksandra Kakowskiego.

Film "Orędownik Polski"

W filmie pełnym faktów i ciekawostek o Andrzeju Boboli wypowiadają się m.in. jego biograf Czesław Ryszka, ks. bp Ignacy Dec, radna sejmiku małopolskiego Barbara Nowak oraz ks. prof. Tadeusz Guz. Ten ostatni, znany i ceniony filozof oraz teolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zwraca uwagę, że świadomość współczesnych Polaków deprawują dziś karykaturalne ideologie. Dlatego konieczna jest odważna obrona podstawowych faktów o człowieku, rodzinie i narodzie.

Tytuł filmu „Orędownik Polski”, poświęconego kultowi i nieprzemijającej roli oraz misji w historii Polski św. Andrzeja Boboli, nawiązuje do jego biografii autorstwa wspomnianego już Czesława Ryszki, opublikowanej w 2023 r. przez Wydawnictwo Biały Kruk.

 Zapraszamy na film:

TG

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. dr hab. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Sanktuaria polskie

Sanktuaria polskie

Adam Bujak, Czesław Ryszka

Sanktuaria katolickie istnieją na całym świecie, ale nigdzie nie notuje się takiego ich rozkwitu jak w Polsce – tak było w dawnych wiekach, tak jest i teraz. Gdy na świecie kościoły są zamykane lub wzorem bolszewickim przekształcane na magazyny, muzea lub galerie wystawowe, w naszym kraju pobożność ludowa kwitnie i nieustannie się rozwija.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.