O pamięci i dziedzictwie ataku na Pearl Harbor

Nasi autorzy

O pamięci i dziedzictwie ataku na Pearl Harbor

fot. Pexels

fot. Pexels

Atak na Pearl Harbor to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń II wojny światowej, które wstrząsnęło Ameryką i światem. Ponad 80 lat temu, w dniu 7 grudnia 1941 roku, siły japońskie zaatakowały flotę amerykańską w Pearl Harbor, pozostawiając trwały ślad bolesnej historii i poświęcenia.

Amerykanie wciąż pamiętają tamten dzień, który nagle zmienił bieg ich życia i historii kraju. Prezydent Franklin D. Roosevelt trafnie nazwał tę datę dniem, który pozostanie w pamięci na zawsze. Atak o godzinie 7:55 rano przyniósł śmierć 2251 Amerykanom, raniąc ponad tysiąc osób, a także spowodował zniszczenie floty USA – siedem pancerników, trzy krążowniki i trzy niszczyciele zostały zatopione lub uszkodzone.

Wiele osób przeżyło tamte straszliwe wydarzenia, ale ich wspomnienia pozostają żywe. Ks. Aloysius Schmitt, który świętował szóstą rocznicę swoich święceń na pokładzie USS Oklahoma, został opisany jako bohater, który pomagał innym uciec, aż w końcu sam poświęcił życie za innych. Jego pośmiertne odznaczenie za odwagę ukazało prawdziwy heroizm w obliczu tragedii wojennej.

Historie takie jak ta Howarda Nagela czy C. Johna Poppa, świadków ataku na różnych jednostkach marynarki, pokazują złożoność ludzkich losów splatających się z historią. Nagel, który po wojnie przeszedł na katolicyzm, otrzymał nauki od kapłana, który był świadkiem jego tragicznych przeżyć. Podobnie Popp, siedząc na pokładzie USS Pennsylvania, stał się świadkiem nieuchronnego horroru wojny.

Ale to nie tylko żołnierze doświadczyli traumy Pearl Harbor. Barbara Gillilan Ramer, wówczas zaledwie 13-letnia dziewczynka, czekała w niepewności na wieści o swoim ojcu, który służył na USS Pennsylvania. Jej opowieść ilustruje dramatyczne napięcie i niepewność, jaką przeżywali ludzie związani z marynarką wojenną.

Dziś odwiedzający Pearl Harbor mogą zobaczyć symboliczny pomnik USS Arizona, który jest pamiątką po tamtych strasznych wydarzeniach. Jest to konstrukcja z białego marmuru, która wznosi się 54 metry nad wrakiem okrętu. To nie tylko sposób, aby pokazać zniszczenie, ale również hołd dla tych, którzy polegli w tej zaciętej bitwie.

Atak na Pearl Harbor zainspirował bohaterstwo, poświęcenie i determinację, które zdefiniowały naród w obliczu wojennego wyzwania. Ta tragedia nie tylko zapisała się w historii, ale również na zawsze pozostanie symbolem jedności i odwagi narodu amerykańskiego w obliczu najcięższych prób. Jego pamięć jest przypomnieniem nie tylko o cierpieniu, ale również o heroicznych czynach i siłach ludzkiej duchowości, które narodziły się w najtrudniejszych chwilach historii.

Źródło: National Catholic Register, TP

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1

Wojciech Roszkowski

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).

 

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 2

Wojciech Roszkowski

Nim autor zakończył pisanie drugiego tomu „Historii i kultury krajów Trójmorza”, sytuacja się zmieniła: do Inicjatywy przyjęta została na prawach stałego członka Grecja, natomiast Ukraina oraz Mołdawia zyskały status krajów stowarzyszonych. To musiało zmienić nieco kompozycję książki.

 

Najmłodsi  bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.

Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn

Dzieci nie kojarzą nam się ani z wielkimi wyzwaniami, ani z bronią, walką i śmiercią. A jednak… Prawie jedenaście wieków naszej historii obfituje w tysiące przykładów heroizmu tak duchowego, jak i fizycznego polskich dzieci oraz polskiej młodzieży. Niewielu wie, że już Mieszko I musiał zaryzykować wolnością i życiem swego potomka Bolesława, oddając go cesarzowi jako zakładnika.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Klęska imperium zła. Rok 1920

Klęska imperium zła. Rok 1920

Andrzej Nowak

Tytuł książki mówi o klęsce „imperium zła”, nawiązując oczywiście do Związku Sowieckiego, który w roku 1919 wyruszył, aby unicestwić dopiero co odrodzoną Polskę, i na szczęście w roku 1920 poległ. Kulisy tej walki, nie tylko militarnej, ale także politycznej i społecznej, w sposób niezwykle wciągający odsłania prof.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.