Nie chciała być przeciętną zakonnicą. Dziś wspomnienie bł. Sancji Szymkowiak
s. Sancja Janina Szymkowiak ok. 1938r. fot. Wikimedia Sancja Janina Szymkowiak (1910-1942) – świadomie dążąca do świętości, serafitka.
Młodość i wykształcenie
Urodziła się 10 lipca we wsi Możdżanów k. Ostrowa Wielkopolskiego w rodzinie leśnika. Była jedyną córką, najmłodszym spośród z pięciorga dzieci Augustyna i Marianny z Duchalskich. Wzrastała w bogobojnej atmosferze, ojciec był duchowym przewodnikiem dzieci, czerpiąc z ulubionego dzieła "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza à Kempis. Janina otrzymała należyte wykształcenie; maturę uzyskała w 1928 r. po ukończeniu Żeńskiego Liceum i Gimnazjum Humanistycznego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1928-1934 studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Poznańskim, a później przez rok doskonaliła we Francji znajomość języka.
Ku zjednoczeniu z Bogiem
W krótkim, zaledwie 32-letnim życiu, zdążyła wzbogacić swe życie wewnętrzne poprzez codzienne uczestnictwo w Mszy św. i przyjmowanie Komunii, czytanie książek religijnych, udział w pracach Sodalicji Mariańskiej studentek. Sposobem życia, zachowaniem, pilnością i pracowitością promieniowała na otoczenie, a swą pobożność kierowała w stronę pełnego zjednoczenia z Bogiem. Na decyzję wstąpienia do zakonu wpłynęły święcenia kapłańskie brata Eryka w 1927 r. oraz pielgrzymka do Lourdes i Lisieux.
Nieprzeciętna zakonnica
W 1934 r. Janina wstąpiła we Francji do sióstr oblatek Serca Jezusowego, rozpoczynając zakonny postulat. Na prośbę rodziców powróciła w 1935 r. do kraju. Namowy do zamążpójścia nie odniosły skutku. W 1936 r. wstąpiła w Poznaniu do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej – serafitek ze świadomością, że nie chce być przeciętną zakonnicą. Podczas obłóczyn otrzymała imię Maria Sancja.
"Anioł dobroci"
Dążyła do świętości, za cel życia obrała całkowite oddanie się Chrystusowi i wynagradzanie za zniewagi wyrządzane Jego Sercu w Najświętszym Sakramencie. Podczas okupacji niemieckiej pracowała w klasztorze zamienionym na hotel, była także tłumaczem jeńców francuskich i angielskich, którzy nazywali ją „Aniołem dobroci". Niedogodności wojny i ciężkie warunki życia źle wpłynęły na jej zdrowie. Zachorowała na gruźlicę gardła. Swe cierpienie ofiarowywała za ojczyznę i za grzeszników. Zmarła w opinii świętości 29 sierpnia w Poznaniu.
Beatyfikacja
Dekret o heroiczności cnót s. Marii Sancji został promulgowany w 2000 r. Beatyfikowana w Krakowie 18 sierpnia 2002 r. przez Jana Pawła II; jej święto patronalne obchodzimy 18 sierpnia.
***
Powyższy biogram pochodzi z "Leksykonu polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych", wyd. Biały Kruk. Śródtytuły pochodzą od redakcji; red. AD
Leksykon polskich świętych, błogosławionych i sług Bożych
Leksykon prezentuje 39 świętych, 222 błogosławionych oraz 298 sług Bożych, córek i synów naszej Ojczyzny lub w różny sposób z naszym krajem związanych, jak np. św. Wojciech czy św. Cyryl i Metody. Biogramy zawierają najaktualniejsze informacje o stanie procesów, część wzbogacono także fragmentami rozważań św. Jana Pawła II, któremu poświęcono szczególnie obszerny biogram.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach
Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.