„Ktoś chce przytłumić nasz rozwój gospodarczy”. Prof. Wojciech Roszkowski o Polsce, polskiej nauce, wydatkach rządu i pozwie dla Barbary Nowackiej w programie „Żywa konserwa”
Prof. Wojciech Roszkowski, Barbara Nowacka. fot. zrzut ekranu z kanału "Otwarta konserwa".
Prof. Wojciech Roszkowski, autor głośnego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość, w programie „Żywa konserwa” na kanale „Otwarta konserwa” w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem opowiedział o pozwie złożonym przeciwko „ministrze” edukacji Barbarze Nowackiej oraz o stanie polskiej nauki, a także o niezrozumiałej polityce finansowej obecnego rządu.
Pozew dla Barbary Nowackiej
„Nie chodzi tylko o mnie. Niby proces ma być o dobra osobiste, ale w gruncie rzeczy ja uznałem, tak jak to Anglosasi mówią, enough is enough”, uzasadnia złożenie pozwu prof. Roszkowski, odnosząc się do tego, co Barbara Nowacka mówiła na konwencji Platformy Obywatelskiej 12 października br. „To znaczy pani minister przekroczyła pewien Rubikon. Minister edukacji, czyli członek rządu Rzeczpospolitej, pozwala sobie na zupełnie bezpodstawne zarzucanie komuś, kto powinien mówić prawdę, zaraz do tego wrócę, że na każdej stronie zamieszcza kłamstwa. Pani minister była łaskawa powiedzieć, że na każdej stronie mojego podręcznika zawarte jest kłamstwo. Przed sądem powinna to udowodnić albo ponieść tego konsekwencje. Stron jest 512 i za każdą stronę liczymy odszkodowanie”, przypomina znakomity historyk.
„Sprawa jest poważna. Sprawa jest poważna nie dlatego, że tylko ja miałbym się czuć jakoś obrażony, bo to można schować do kieszeni. Natomiast sprawa dotyczy, można powiedzieć, kwestii kluczowej – mianowicie słowa ‘prawda’. Pani minister stwierdziła, że ja kłamię, czyli przeciwstawia temu jakąś swoją prawdę. Otóż jaka to jest prawda? Mam nadzieję, że powie przed sądem. Bo słowo ‘prawda’, w ogóle pojęcie prawdy jest naprawdę kluczowe. I to nie jest sprawa dyskusji akademickiej, że filozofowie rozważają, cóż to jest prawda, za Piłatem. Nie. Powinniśmy sobie uświadomić jedną rzecz zupełnie kluczową: bez pojęcia prawdy nie funkcjonuje społeczeństwo”, podkreśla prof. Wojciech Roszkowski.
„Jak może funkcjonować służba zdrowia, relacje handlowe, wszystko właściwie, bez pojęcia prawdy? Wyobraźmy sobie taką sytuację. Pożyczamy komuś pieniądze, on podpisuje weksel, a potem mówi, a oj tam, oj tam. I kto teraz będzie dochodził, jak to było? Nie będziemy dochodzili, nieważne. To rujnuje relacje gospodarcze. Idziemy do lekarza i on nas leczy na zaziębienie, a my umieramy na raka trzustki. I gdzie jest prawda? Czy wobec tego to nie jest kluczowe znaczenie?”, zastanawia się autor słynnego podręcznika.
„Te słowa rujnują poczucie prawdy, potrzebę prawdy nawet w społeczeństwie. Bo wtedy każdy powie, oj tam, oj tam, no, dostało się profesorowi, każdemu się może dostać, takie jest życie, a polityka to jest zawsze. Nie, przyjrzyjmy się. Polityka jest rzeczą poważną. To nie jest zabawa, tylko gra o władzę. To jest rządzenie, to są decyzje, które decydują o naszym życiu”, tłumaczy prof. Roszkowski.
Eliminacja prawdy w szkolnictwie
„Ograniczenie programów szkolnych przez panią minister w dwóch na przykład bardzo ważnych kwestiach. Eliminacja słowa ‘prawda’ tam też jest. Jak również w podstawach programowych dawniej było zalecenie, żeby uczeń potrafił rozróżniać styl mediów społecznościowych, polityków, literacki styl itd. Kasujemy to. Uczeń nie powinien się nauczyć rozróżniać. Co to znaczy? To znaczy, że wchodzimy z dowolną manipulacją słowami. I to jest właśnie odniesienie do prawdy. Jeżeli każdy może powiedzieć cokolwiek i prawda jest pośrodku, albo każdy ma swoją. I to zresztą dzieje się w tej chwili z rozkładem wymiaru sprawiedliwości. Jak ocenić jakiekolwiek zdarzenia w życiu publicznym, jeżeli mamy rozkład w tej dziedzinie, ale również jeżeli z góry, z rządu płynie sygnał, że prawdą jest to, co głosi silniejszy? To jest gwałt na zasadach republikańskich. To nie jest demokracja, nawet jakakolwiek. Dlatego, że ‘demokracja’ to jest moim zdaniem słowo, które jest bardzo nadużywane. Dla mnie to jest po prostu sposób liczenia głosów, sposób formalny wyłaniania władzy. Natomiast ustrój, o który powinno nam chodzić, to jest republika. A republika, jak samo nazwa wskazuje, res publica. to jest rzecz wspólna, wspólne dobro”, tłumaczy historyk, ekonomista i polityk.
Jak rząd traktuje polską naukę?
Prof. Roszkowski komentuje także sprawę pozbawienia funduszy badawczych wybitnych polskich naukowców. „Gdyby nie ta presja społeczna, to być może władza by się nie zorientowała, że zrobiła coś strasznego”, zauważa autor.
„Jeżeli się oszczędza na nauce, to powstaje podstawowe pytanie, na co te pieniądze mają iść. Nie wchodźmy w ten stan budżetu, bo to, że ten deficyt zwiększono 100 mld zł na przyszły rok. To jest liczba, którą warto zapamiętać. Co to w ogóle znaczy? Gdzie te pieniądze idą? Co to się stało, że trzeba na nauce, na tych grantach dla tych najwybitniejszych naukowców, dlaczego na tym się oszczędza? Czy to ma iść na budowę meczetu, czy to ma iść na dofinansowanie uchodźców tak zwanych, ja nie wiem. Ale naprawdę, nie studiowałem tego budżetu po stronie rozchodowej bardzo uważnie, ale widać w nim jedną rzecz. Mamy wzrost gospodarczy i spadek przychodów budżetowych. Co to znaczy? Co to znaczy? To gdzie te pieniądze się z podatków?”, zastanawia się prof. Roszkowski.
„Wzrost gospodarczy, spadek dochodów budżetowych i ogromny deficyt i oszczędności na czym? Na nauce. Co to znaczy? Ktoś najwyraźniej chce przytłumić nasz rozwój gospodarczy. Bo jaki jest związek między prawdą, budżetem a rozwojem gospodarczym? A to już proste. Pieniądze. Jeżeli na naukę nie ma pieniędzy, to poza tym jeszcze nawet w Polsce jest jeden problem. Nawet jak są pieniądze, to one są wydawane w sposób bardzo nieracjonalny często. Te pieniądze rozchodzą się bardzo często na biurokrację, ale akurat pieniądze na naukę to są pieniądze niesłychanie ważne. One są kluczowe dla naszego rozwoju. Pieniądze na szeroko rozumianą edukację są ważne, ale one przynoszą efekt po pewnym czasie. Młodzież dojrzewa, uczy się i wtedy jest pewien kapitał społeczny. Natomiast, jeżeli na badania i rozwój brakuje pieniędzy, to to hamuje rozwój. Wprost, to jest hamowanie rozwoju”, podkreśla historyk i ekonomista.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy dostępnej na kanale „Otwarta konserwa” na portalu YouTube:
Oprac. AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki, których autorem jest prof. Wojciech Roszkowski:
Potęga nawrócenia
Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Jeszcze nic straconego
Książka utrzymana jest w konwencji ciekawej rozmowy, ma charakter wspomnieniowy. To subtelny obraz jakże interesującej sylwetki prof. Wojciecha Roszkowskiego. Poznajemy jego imponującą naukowo-pisarską karierę i nader ciekawe koleje życia. Autor do celebrytów nie należy, obca jest mu autoreklama, toteż próżno by szukać o nim plotkarskich ciekawostek w mediach. Tu też nie skupia się na błahostkach.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni
Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.
Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji
Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.
Orlęta Lwowskie
Nie tylko w dziejach Rzeczypospolitej trudno o przykład większego męstwa i poświęcenia niż obrona Lwowa w okresie 1918–1919. Kiedy Wielka Wojna dobiegła praktycznie końca, mieszkańcy tego pięknego miasta w dzień Wszystkich Świętych, 1 listopada 1918 r., wyszli rankiem na ulice. Nie mogli jednak udać się na groby swych bliskich.
Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej
Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Świat Chrystusa. Tom 2
W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.