Krzyż na placu publicznym w Hiszpanii rozbity na kawałki
Kamienny krzyż wyrzeźbiony w XVI wieku i umieszczony na cokole na placu publicznym obok katedry w Sewilli w Hiszpanii został zniszczony w weekend w ramach aktu wandalizmu, co bada już policja. W niedzielny poranek odkryto, że słynny Krzyż św. Łazarza został rozbity na ponad 20 części. Rada Miejska Sewilli podjęła już działania w celu zebrania tych fragmentów i planuje rozpocząć proces jego rekonstrukcji.
Na placu św. Marty znajdował się pomnik stworzony w 1564 roku przez architekta Hernána Ruiza i rzeźbiarza Diego Alcaraza. Ten pomnik ma formę krzyża; na jednej stronie możemy zobaczyć wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa, podczas gdy druga przedstawia Maryję stojącą u stóp krzyża, obrazując Jej piątą boleść.
Burmistrz hiszpańskiego miasta José Luis Sanz oświadczył 22 października, że kategorycznie potępia „zniszczenie krzyża na placu św. Marty”. Jak podaje lokalna prasa, w poniedziałek rano, gdy rozeszła się wieść o zniszczeniach, nieznane osoby umieściły stworzony z kwiatów krzyż na cokole, na którym stała zabytkowa rzeźba.
Arcybiskup Sewilli, José Ángel Saiz Meneses, stwierdził w poniedziałek, że zniszczenie krzyża było „aktem barbarzyństwa i wandalizmu, co jest godne ubolewania". Jednakże nie sądzi, że ten akt miał bezpośredni cel sprzeczny z wiarą religijną i Kościołem katolickim. Duchowny powiedział, że to wydarzenie „musi nas wszystkich skłonić do promowania edukacji w zakresie szacunku, współistnienia”, a przede wszystkim „w wierze i miłości oraz zachowywaniu całej naszej tradycji religijnej i naszych chrześcijańskich korzeni”.
Źródło: ACI Prensa; Catholic News Agency, TP
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Krzyż Polski. Tom 4. Patriotyzm i męczeństwo
Liczące cztery tomy opracowanie poświęcone jest zarówno dziejom Krzyża w Polsce na przestrzeni jej tysiącletniej historii, jak i obecności znaku Zbawienia w tzw. przestrzeni publicznej. Mistrz fotografii Adam Bujak przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, od Odry po Bug, od Bałtyku po Tatry, wszędzie odkrywając bogactwo i różnorodność form przedstawień krzyża i Ukrzyżowanego.
Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła
Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.
Kto z Bogiem, a kto z diabłem
Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.