„Jeśli Rosja nie będzie podbijać innych krajów, to upadnie”. Wojciech Reszczyński w „Agere Contra” – relacja [VIDEO]

Nasi autorzy

„Jeśli Rosja nie będzie podbijać innych krajów, to upadnie”. Wojciech Reszczyński w „Agere Contra” – relacja [VIDEO]

Wojciech Reszczyński podczas spotkania w Agere Contra. Fot. zrzut ekraniu z Biały Kruk TV. Wojciech Reszczyński podczas spotkania w Agere Contra. Fot. zrzut ekraniu z Biały Kruk TV. Wojciech Reszczyński, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wcześniej prowadzący Teleexpressu i Wiadomości w TVP, prezes i założyciel radia WAWA, a teraz także autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”, był gościem Tomasza Sztrekera podczas spotkania autorskiego w kawiarni „Agere Contra”.

Podczas spotkania Wojciech Reszczyński opowiedział, jak się rozpoczęła jego fascynacja Feliksem Konecznym, owocem której jest książka „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”. Dziennikarz podkreślił, że prof. Feliks Koneczny jest jedną z osób o genialnym umyśle, jakich w naszej polskiej historii mamy mnóstwo.

„Historyk,  po siedemdziesiątce historiozof, czyli zaczął przetwarzać historię na filozofię i jest pierwszym twórcą na świecie teorii cywilizacji. To on unormował, zdefiniował cywilizacje istniejące na świecie, podzielił je, pogrupował i tak dalej”, przypomniał Wojciech Reszczyński. „Człowiek niezwykle pracowity, powiem tylko, że wydawane są w Krakowie w tej chwili jego dzieła zebrane.  Ja mam siódmy tom, każdy z tomów liczy po 1000 stron, a tych tomów ma być jeszcze 20.  Więc proszę sobie wyobrazić, jakim tytanem pracy był ten człowiek, który interesował się wieloma przeróżnymi dziedzinami”, opowiada autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”. „A więc prawo, moralność, administracja,  przyroda, gospodarka, rolnictwo. Właśnie wszystkim się ten człowiek interesował i we wszystkich tych dziedzinach prezentował bardzo oryginalne własne myśli. Ja jestem tylko skromnym popularyzatorem tego, co napisał ten człowiek, ponieważ chciałbym, żeby jak najwięcej ludzi w Polsce poznało jego prace, które umożliwiają nam zrozumienie rzeczywistości”, przyznał Wojciech Reszczyński.

„Mój pomysł polegał na tym, żeby odszukując pewne myśli prof. Konecznego, wpleść je w bieżące wydarzenia polityczne, społeczne, gospodarcze. I taka jest właśnie ta książka. Tam są te felietony, referaty, konferencje. Trzymam się Konecznego; czasami wystarczy jedno zdanie Konecznego, które jest dla mnie już inspiracją do tego, żeby odnieść się do tego, co się praktycznie dzieje”, tłumaczył autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”.  

„Choćby jeden przykład podam w tej chwili – pajdokracja, pajdos [oznacza] dzieci po grecku. Sto lat temu już opisywał Feliks Koneczny, jak bardzo łatwo jest zmanipulować młodych ludzi, co widzieliśmy w czasie ostatnich wyborów. Wystarczy, że się młodzieży powie, że jest szlachetna i że jest dobra, i że podejmuje dobre decyzje, i że będzie miała lepiej. Wystarczy jej obiecać, tak jak we Wrocławiu, a to jakąś linię tramwajową, a to akademik za złotówkę. Więc młodzież jest po prostu naiwna, żeby nie powiedzieć głupia, ale jest bardzo podatna na manipulację starych zgredów polityków i to trwa już od stu lat, a ten proces świetnie opisał Feliks Koneczny w swojej takiej małej książeczce pt.  ‘Pajdokracja’. Kochamy wszyscy młodych ludzi, ale przez młodych ludzi czasami tracimy po prostu szansę, bo niedouczony młody człowiek naiwny, głosujący, bo tak ktoś go namówił, bo w sposób naiwny uwierzył, może być też nieszczęściem dla kraju. To jest taki jeden z wielu przykładów wykorzystania po prostu zjawisk, które opisał Feliks Koneczny i przełożenia ich na współczesny grunt”, wyjaśnił Wojciech Reszczyński.

Podczas spotkania była mowa również o koncepcji cywilizacji wg prof. Feliksa Konecznego. Gość spotkania przypomniał, że nawet Adam Mickiewicz ubolewał, że za jego czasów cywilizacją nazywano bogate karczmy czy rozwiązania techniczne, a „cywilizacja zawiera w sobie słowo-rdzeń civis, czyli obywatel, rzymski obywatel, a więc cywilizacja według Adama Mickiewicza to jest obywatelskość. Dzisiaj o tym już nikt nic nie wie. My to słowo ‘cywilizacja’ rozwijamy o nowe elementy, samoloty,  samochody itd., nowinki, komputery itd. To jest cywilizacja: albo to jest i wtedy mówimy, że jest cywilizacja, albo tego nie ma i mówimy, że cywilizacji nie ma.  Tak się już przyjęło, tak się już utarło, pewnie tego nie zmienimy, natomiast dobrze byłoby pamiętać o tym rdzeniu, że civis znaczy obywatel, czyli obywatelskość. A co to jest obywatelskość? To jest odpowiedzialność za siebie, za rodzinę, za państwo, za kraj, za przyszłość, za miejsce, którym się żyje. To jest ta obywatelskość”, tłumaczył Wojciech Reszczyński. „Ale Feliks Koneczny poszedł dalej, wiedząc o tych wszystkich uwarunkowaniach, on stworzył definicję cywilizacji, która brzmi – cywilizacja jest to metoda ustroju życia zbiorowego. Metoda ustroju życia zbiorowego, czyli metoda, czyli jakiś sposób, mechanizm, ład, jakiś układ społeczny, który istnieje w danym państwie, jeśli się wszystkie te elementy zbierze, to można określić, w jakiej cywilizacji się żyje”, wyłożył autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem”.

„[Feliks Koneczny] te wszystkie elementy opisał, zdefiniował. Drugim takim elementem jest kultura. W związku z tym w ramach jednej cywilizacji mogą istnieć różne kultury i na bazie kultury można się świetnie porozumiewać: kultura francuska, szwedzka, polska. I tutaj możliwe są syntezy, a na końcu być może przeczytam te trzy podstawowe prawa Feliksa Konecznego, gdzie jedno z nich mówi, że nie ma możliwości syntezy między cywilizacjami, czyli nie ma możliwości stworzenia czegoś wspólnego dla tych ludzi, dla tych grup, które stworzyły sobie pewne metody, pewien ustrój życia zbiorowego, chociażby monogamia, poligamia. Spróbujmy połączyć te dwa elementy. No i proszę Państwa, religia to jest też jeden z tych elementów, jest częścią cywilizacji”, tłumaczył Wojciech Reszczyński.

Autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem” scharakteryzował także cywilizacje, z którymi ma do czynienia Polska, w tym bizantyjską, która leży u podstaw dzisiejszych Niemiec, oraz turańską, na której zbudowana jest dzisiejsza Rosja, która, według tego, co napisał prof. Koneczny, może przetrwać tylko przez podboje. „Jeżeli nie będzie podbijać innych krajów, grabić, niszczyć, mordować, to upadnie. No i mamy w tej chwili to, co widzimy w Rosji, cała gospodarka jest przestawiona na przemysł zbrojeniowy. I nie miejmy żadnych złudzeń, Putin nie zrezygnuje z dalszej ekspansji i będzie, tak jak mówił świętej pamięci Lech Kaczyński,[atakował] państwa bałtyckie, a potem niewykluczone, że i Polska [znajdzie się na celowniku]. On się na tym nie zatrzyma. Jeżeli by się miał zatrzymać, to ta cywilizacja turańska, moskiewska, Moskwicianie, jak się mówiło, ona po prostu upadnie, dlatego że ona nie jest w stanie funkcjonować w warunkach nawet jakiejś minimalnej pseudodemokracji. Tam musi być car, władca, który wydaje polecenia, a reszta ma po prostu słuchać”, wyjaśnił Wojciech Reszczyński.

Zapraszamy do nagrania wideo ze spotkania dostępnego w Biały Kruk TV:

 Oprac. AD

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego

Wojciech Reszczyński

Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.

 

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po publikacje pomagające lepiej zrozumieć obecną sytuację Polski:

Zamach na polskość

Zamach na polskość

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Grzegorz Kucharczyk, Wojciech Reszczyński, Leszek Sosnowski

Zamach na polskość – zbyt mocne słowa? Tak powiedzą niektórzy.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

Kierunek Targowica. Polska 2005 – 2015

Kierunek Targowica. Polska 2005 – 2015

Wojciech Roszkowski

Polska w roku 2005 przeżyła reset lewicowych i liberalnych rządów; wydawało się, że postkomuniści przegrali i już nie wrócą. A jednak zaledwie po dwóch latach wszystko się odmieniło i już w 2007 roku III RP znalazła się na najlepszej drodze do nowej gospodarczej i moralnej targowicy. Jak do tego mogło dojść i ile zła musiało się jeszcze wydarzyć, nim Polacy w 2015 r.

PAKIET Historia i teraźniejszość tom 1 i tom 2 w cenie 80 zł

PAKIET Historia i teraźniejszość tom 1 i tom 2 w cenie 80 zł

Wojciech Roszkowski

Zobacz poszczególne tomy wchodzące w skład pakietu: 
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.