Gruzja: walka o demokrację w obliczu kontrowersyjnej ustawy o "zagranicznym agencie"

Nasi autorzy

Gruzja: walka o demokrację w obliczu kontrowersyjnej ustawy o "zagranicznym agencie"

fot. Pexels (Rudy Kirchner)

fot. Pexels (Rudy Kirchner)

Gruzja, kraj o dość burzliwej historii i złożonej geopolityce, stoi obecnie na rozdrożu. Pomimo ogromnych protestów obywateli i międzynarodowego potępienia, rząd kontynuuje prace nad ustawą o "zagranicznym agencie", która budzi obawy o przyszłość demokracji w tym byłym państwie sowieckim.

Ustawa, której przyjęcie byłoby pierwszym krokiem w kierunku jej wejścia w życie, wywołuje skojarzenia z działaniami podejmowanymi przez Kreml pod przywództwem prezydenta Władimira Putina. Podobnie jak rosyjskie prawo, wymagałaby od organizacji pozarządowych otrzymujących finansowanie z zagranicy zarejestrowania się jako "zagraniczni agenci", z groźbą surowych kar finansowych w przypadku niespełnienia tego wymogu.

Krytycy ustawy podkreślają, że jej wprowadzenie byłoby poważnym ciosem dla demokratycznych aspiracji Gruzji, szczególnie w kontekście dążeń tego kraju do przystąpienia do Unii Europejskiej. Prezydent Gruzji, Salome Zourabichvili, wyraziła obawy, że ustawa może podważyć wysiłki kraju na rzecz integracji europejskiej, które zostały nagrodzone w grudniu przyznaniem Gruzji statusu kraju kandydującego.

W ostatnich dniach tysiące obywateli Gruzji zalewa ulice stolicy, Tbilisi, demonstrując przeciwko ustawie. Manifestanci, owiani flagami Unii Europejskiej, wyrażają swój sprzeciw wobec rządzącej partii i jej prób ograniczenia wolności obywatelskich. Reakcja społeczności międzynarodowej na tę sytuację była jednomyślna. Unia Europejska ostrzegła, że przyjęcie ustawy negatywnie wpłynie na postępy Gruzji w drodze do członkostwa w UE. Ponadto, wiele głosów ze świata demokratycznego podniosło alarm, wskazując na analogie między ustawą gruzińską a represyjnymi praktykami Rosji.

Jednakże, mimo międzynarodowego potępienia i nieustających protestów, rząd Gruzji pozostaje zdeterminowany w przeforsowaniu ustawy. To stanowi poważne wyzwanie dla demokratycznych instytucji w tym kraju oraz dla relacji Gruzji z Zachodem. Wobec narastającego napięcia i wyraźnego podziału społecznego, kluczowym pytaniem staje się, czy Gruzja wybierze ścieżkę demokratyczną i zacieśni więzi z Europą i Stanami Zjednoczonymi, czy też pozostanie w orbicie Rosji. Decyzja, którą podejmie ten kraj, będzie miała dalekosiężne konsekwencje zarówno dla niego samego, jak i dla regionu Kaukazu oraz geopolityki globalnej.

Źródło: CNN, TP

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.