Globalny kryzys zdrowotny – dłuższe, ale nie zdrowsze życie
fot. Pexels (cottonbro studio)
Wydłużenie życia, które w ostatnich dekadach stało się wskaźnikiem postępu cywilizacyjnego, nie zawsze oznacza zdrowsze życie. Choć pandemia COVID-19 zwróciła uwagę całego świata na zagrożenia związane z chorobami zakaźnymi, prawdziwym wyzwaniem dzisiejszych czasów są choroby przewlekłe. Światowy kryzys zdrowotny coraz bardziej dotyka państw o niskich i średnich dochodach, a bogatsze narody muszą działać, aby złagodzić jego skutki.
Choroby przewlekłe – największe zagrożenie zdrowotne
Choroby niezakaźne (NCD), takie jak rak, cukrzyca i choroby serca, stanowią obecnie najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie. Odpowiadają one za 75% wszystkich zgonów, co oznacza, że co roku na ich skutek umiera aż 41 milionów osób. Spośród tych zgonów aż 17 milionów to przedwczesne zgony, występujące przed 70. rokiem życia. Co ważniejsze, największe żniwo choroby te zbierają w krajach o niskich i średnich dochodach, gdzie występuje aż 86% przedwczesnych zgonów z powodu NCD.
Główne czynniki ryzyka tych schorzeń to palenie tytoniu, alkohol, zanieczyszczenie powietrza, brak aktywności fizycznej oraz dieta bogata w sól, cukier i niezdrowe tłuszcze. Wydaje się, że odpowiedzialność za to ponosi jednostka, jednak w krajach biedniejszych, gdzie edukacja zdrowotna jest ograniczona, a korporacje promują wysoko przetworzoną żywność, takie podejście jest zwodnicze. WHO zwraca uwagę na tzw. komercyjne determinanty zdrowia, czyli wpływ firm i rynku na zdrowie, zwłaszcza w krajach, które są zależne od importu żywności.
Nierówności w dostępie do szczepień i leczenia
Pandemia COVID-19 dobitnie pokazała globalne nierówności zdrowotne. Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła niedawno stan zagrożenia zdrowia publicznego z powodu mpox (monkeypox), kraje afrykańskie – najbardziej dotknięte nowym wariantem wirusa – nie otrzymały obiecanych szczepionek. To wyraźny sygnał, że bogate narody nadal zaniedbują najbiedniejsze, pozostawiając je samym sobie w obliczu nowych zagrożeń.
Ten problem nie dotyczy tylko chorób zakaźnych. Kraje o niskich dochodach zmagają się z rosnącą liczbą osób cierpiących na choroby przewlekłe, jednak ich systemy opieki zdrowotnej nie są odpowiednio finansowane. Ograniczenia budżetowe, często narzucane przez międzynarodowe instytucje finansowe, prowadzą do jeszcze większego pogłębienia kryzysu zdrowotnego. Jednocześnie korporacje, szukając nowych rynków zbytu, promują niezdrowy styl życia wśród mieszkańców tych państw, co tylko zwiększa ryzyko zachorowań.
Inwestowanie w zdrowie to inwestowanie w przyszłość
Mimo że choroby przewlekłe są tak powszechne, jedynie 2% globalnego finansowania na zdrowie przeznaczane jest na walkę z nimi. Jest to jednak inwestycja, która zwróciłaby się wielokrotnie. Raport WHO z 2018 roku – „Saving Lives, Spending Less” – wykazał, że proste działania, takie jak zwiększenie podatków na tytoń i alkohol, zmniejszenie spożycia soli czy szczepienia przeciwko HPV, mogłyby uratować miliony istnień ludzkich i przyczynić się do wzrostu gospodarczego. WHO szacuje, że wdrożenie takich środków w krajach o niskich i średnich dochodach mogłoby do 2030 roku uratować 8,2 miliona ludzi i wygenerować 350 miliardów dolarów wzrostu gospodarczego.
Każdy zainwestowany dolar mógłby przynieść siedmiokrotność tej kwoty w postaci korzyści zdrowotnych i ekonomicznych. Jednak mimo tych obiecujących danych temat chorób przewlekłych często ginie w hałasie po pandemii, a globalna uwaga zwraca się ku innym problemom.
Potrzeba globalnej solidarności
Bogatsze narody mają nie tylko moralny, ale i ekonomiczny interes w pomaganiu biedniejszym krajom w walce z chorobami przewlekłymi. Wsparcie finansowe i technologiczne może zapobiec katastrofom społecznym, które wywołuje przedwczesna utrata rodziców czy żywicieli rodzin. Stabilizacja zdrowia publicznego w krajach rozwijających się nie tylko poprawi jakość życia tamtejszych społeczeństw, ale również przyczyni się do globalnej stabilności ekonomicznej i społecznej.
W obliczu rosnących nierówności zdrowotnych i wzrostu liczby chorób przewlekłych potrzeba pilnych działań. Globalna współpraca i inwestycje w zdrowie są kluczem do zapobiegania przyszłym kryzysom i zapewnienia, że dłuższe życie będzie również życiem w zdrowiu.
Źródło: The Guardian, TP
Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego
Z wszystkich stron słyszymy o wielkim postępie; w medycynie, w technice, w badaniach kosmosu… Równocześnie z wszystkich stron atakuje nas postęp fałszywy, cofający ludzkie życie do czasów pogańskich, ignorujący Boga, unicestwiający sumienia, drwiący z zasad moralnych, zachęcający do praktykowania wynaturzeń.
Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu
Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.
Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja
Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.
Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.
Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe
"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku.
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.