Ewolucja religijności. Młodzież a Kościół w Polsce

Nasi autorzy

Ewolucja religijności. Młodzież a Kościół w Polsce

Dźwigający krzyż Chrystus sprzed kościoła Świętego Krzyża mówi nam niezmiennie Sursum corda - W górę serca!, fot. z książki

Dźwigający krzyż Chrystus sprzed kościoła Świętego Krzyża mówi nam niezmiennie Sursum corda - W górę serca!, fot. z książki "Polska i Krzyż", str. 317.

Raport „Kościół w Polsce 2023” rzuca światło na kilka kluczowych trendów i zmian zachodzących w Kościele katolickim w Polsce, które wpływają na jego rolę i wyzwanie w obliczu zmieniającego się społeczeństwa. Oto kompleksowa analiza tych zmian:

1. Obserwujemy widoczny spadek religijności w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Liczba osób identyfikujących się jako wierzące systematycznie maleje, co przekłada się na niższy udział w niedzielnych nabożeństwach. Zaskakujący jest również spadek zaufania do Kościoła, gdzie tylko 48% Polaków deklaruje wciąż wiarę, w porównaniu z 65% dekadę temu.

2. Niestety, liczba seminarzystów i osób wstępujących do zakonów znacząco spada. To stanowi poważne wyzwanie, które może skutkować niedoborem księży i zakonników w przyszłości.

3. Pomimo malejącej liczby powołań, Polska odnotowuje historyczny wzrost liczby duchowieństwa, osiągając łącznie 34 700 osób, w tym zarówno zakonników, jak i kapłanów świeckich. W Polsce działa prawie 27 000 członków różnych zakonów, w tym 16 000 zakonnic i 10 700 zakonników. To wynik robiący ogromne wrażenie.

4. Kościół nadal odgrywa znaczącą rolę w działalności charytatywnej i społecznej. Organizacje takie jak Caritas Polska aktywnie angażują się w pomoc potrzebującym, zwłaszcza w kontekście wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. W ostatnich latach zaangażowanie skupiało się na pomocy ofiarom wojny z Ukrainą. W Polsce nie było parafii, która nie angażowałaby się w pomoc Ukraińcom. Dwa miliony uchodźców z sąsiedniego kraju otrzymało pomoc materialną od Caritas Polska, która przekazała 337 mln zł (ok. 73 mln euro) na pomoc w Polsce i 260 mln zł (ok. 53 mln euro) na pomoc na Ukrainie. Całkowita wielkość pomocy udzielonej przez Kościół polski jest trudna do oszacowania, ponieważ udzielana była głównie oddolnie przez wspólnoty, instytucje i osoby prywatne. Sama Caritas zapewniła 20 000 wolontariuszy.

5. Polscy misjonarze pracują w 99 krajach, przede wszystkim w Ameryce Południowej i Afryce. Są cenieni za swoją pracę duszpasterską i charytatywną, co stanowi ważny aspekt globalnej obecności Kościoła katolickiego. W Ameryce Południowej i Afryce pracuje 1743 Polaków.

6. Kościół angażuje się w ochronę dziedzictwa kulturowego i prowadzi liczne katolickie szkoły i uczelnie, co ma wpływ na edukację w Polsce i dostępność dziedzictwa kulturowego.

Warto podkreślić, że proces synodalności jest kluczowym narzędziem, które może pomóc Kościołowi w Polsce w odnowie i dostosowaniu się do zmieniającego się świata. Zachęty Papieża Franciszka do „duszpasterskiego nawrócenia” i dialogu z tymi, którzy utracili wiarę lub jej poszukują na nowo, są ważnym krokiem w tym kierunku.

Niemniej jednak obniżający się poziom zaufania do Kościoła i spadająca religijność w społeczeństwie stanowią wyzwanie, które wymaga głębokiej refleksji i działań, aby umocnić rolę Kościoła w życiu Polaków w przyszłości.

Źródło: Raport „Kościół w Polsce 2023”; katholisch.de, TP

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Wielkie Zatrzymanie

Wielkie Zatrzymanie

Aleksander Nalaskowski

Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

 

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.