Ewolucja religijności. Młodzież a Kościół w Polsce
Raport „Kościół w Polsce 2023” rzuca światło na kilka kluczowych trendów i zmian zachodzących w Kościele katolickim w Polsce, które wpływają na jego rolę i wyzwanie w obliczu zmieniającego się społeczeństwa. Oto kompleksowa analiza tych zmian:
1. Obserwujemy widoczny spadek religijności w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Liczba osób identyfikujących się jako wierzące systematycznie maleje, co przekłada się na niższy udział w niedzielnych nabożeństwach. Zaskakujący jest również spadek zaufania do Kościoła, gdzie tylko 48% Polaków deklaruje wciąż wiarę, w porównaniu z 65% dekadę temu.
2. Niestety, liczba seminarzystów i osób wstępujących do zakonów znacząco spada. To stanowi poważne wyzwanie, które może skutkować niedoborem księży i zakonników w przyszłości.
3. Pomimo malejącej liczby powołań, Polska odnotowuje historyczny wzrost liczby duchowieństwa, osiągając łącznie 34 700 osób, w tym zarówno zakonników, jak i kapłanów świeckich. W Polsce działa prawie 27 000 członków różnych zakonów, w tym 16 000 zakonnic i 10 700 zakonników. To wynik robiący ogromne wrażenie.
4. Kościół nadal odgrywa znaczącą rolę w działalności charytatywnej i społecznej. Organizacje takie jak Caritas Polska aktywnie angażują się w pomoc potrzebującym, zwłaszcza w kontekście wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. W ostatnich latach zaangażowanie skupiało się na pomocy ofiarom wojny z Ukrainą. W Polsce nie było parafii, która nie angażowałaby się w pomoc Ukraińcom. Dwa miliony uchodźców z sąsiedniego kraju otrzymało pomoc materialną od Caritas Polska, która przekazała 337 mln zł (ok. 73 mln euro) na pomoc w Polsce i 260 mln zł (ok. 53 mln euro) na pomoc na Ukrainie. Całkowita wielkość pomocy udzielonej przez Kościół polski jest trudna do oszacowania, ponieważ udzielana była głównie oddolnie przez wspólnoty, instytucje i osoby prywatne. Sama Caritas zapewniła 20 000 wolontariuszy.
5. Polscy misjonarze pracują w 99 krajach, przede wszystkim w Ameryce Południowej i Afryce. Są cenieni za swoją pracę duszpasterską i charytatywną, co stanowi ważny aspekt globalnej obecności Kościoła katolickiego. W Ameryce Południowej i Afryce pracuje 1743 Polaków.
6. Kościół angażuje się w ochronę dziedzictwa kulturowego i prowadzi liczne katolickie szkoły i uczelnie, co ma wpływ na edukację w Polsce i dostępność dziedzictwa kulturowego.
Warto podkreślić, że proces synodalności jest kluczowym narzędziem, które może pomóc Kościołowi w Polsce w odnowie i dostosowaniu się do zmieniającego się świata. Zachęty Papieża Franciszka do „duszpasterskiego nawrócenia” i dialogu z tymi, którzy utracili wiarę lub jej poszukują na nowo, są ważnym krokiem w tym kierunku.
Niemniej jednak obniżający się poziom zaufania do Kościoła i spadająca religijność w społeczeństwie stanowią wyzwanie, które wymaga głębokiej refleksji i działań, aby umocnić rolę Kościoła w życiu Polaków w przyszłości.
Źródło: Raport „Kościół w Polsce 2023”; katholisch.de, TP
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Wielkie Zatrzymanie
Najbardziej prześladowany w Polsce profesor, Aleksander Nalaskowski, ciętym piórem, z wielką erudycją i przenikliwością rysuje niepokojącą wizję świata XXI wieku. Nasz zabiegany i ogłupiały glob ziemski przestał się kręcić na kilka miesięcy – nastąpiło Wielkie Zatrzymanie, jak trafnie nazywa to Autor. Gdy opadł pierwszy kurz wzniecony pandemią i globalnym zamieszaniem, pojawił się ponoć nowy obraz świata.
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.