Erdoğan otwiera pierwszy oficjalnie wybudowany kościół w Turcji

Nasi autorzy

Erdoğan otwiera pierwszy oficjalnie wybudowany kościół w Turcji

Wnętrze niegdyś konstantynopolitańskiej Hagii Sophii, dziś meczetu w Stambule. Budynek, ufundowany przez cesarza Justyniana jako kościół Mądrości Bożej, uznawany był za najwspanialszy obiekt pierwszego tysiąclecia po Chrystusie, fot. z książki

Wnętrze niegdyś konstantynopolitańskiej Hagii Sophii, dziś meczetu w Stambule. Budynek, ufundowany przez cesarza Justyniana jako kościół Mądrości Bożej, uznawany był za najwspanialszy obiekt pierwszego tysiąclecia po Chrystusie, fot. z książki "Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji" Grzegorza Kucharczyka, str. 339.

W ostatnich dniach tureckie miasto Stambuł stało się miejscem szczególnym dla chrześcijan na całym świecie, kiedy to prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oficjalnie otworzył kościół Mor Efrem, pierwszy nowo wybudowany kościół od czasu założenia Republiki Tureckiej w 1923 roku. Ten historyczny moment symbolizuje znaczący krok w kierunku zwiększenia tolerancji religijnej w Turcji.

Syryjska Cerkiew Prawosławna Mor Efrem w Stambule to pierwszy kościół, który został zbudowany z oficjalną zgodą rządu tureckiego od ostatnich niemal 100 lat. Od czasu powstania Republiki Tureckiej w 1923 roku chrześcijanom nie wolno było budować nowych kościołów. Choć w przeszłości wznoszono małe świątynie bez oficjalnego zezwolenia, to Mor Efrem jest pierwszym kościołem, który otrzymał oficjalne zatwierdzenie na swoją budowę.

Mor Efrem może pomieścić około 750 wiernych, co stanowi ważny krok w zapewnieniu wspólnocie asyryjskich chrześcijan w Turcji dostępu do modlitwy i praktyk religijnych. Asyryjscy chrześcijanie są jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na świecie, a ich historia na tym obszarze sięga I wieku naszej ery.

W 2019 roku prezydent Erdoğan położył kamień węgielny pod ten kościół, który miał służyć około 17 000 asyryjskim chrześcijanom. To ważne, ponieważ przez lata stosunki między tureckim państwem a chrześcijaństwem były przedmiotem krytyki. Chociaż istniejące kościoły chrześcijańskie były odnawiane, to zabraniano dotychczas wznoszenia nowych budynków.

Ten historyczny krok w kierunku większej tolerancji religijnej jest ważny nie tylko dla wspólnoty asyryjskich chrześcijan, ale także dla ogółu chrześcijan w Turcji. Wyraża on nadzieję na rozwijanie lepszych stosunków między religijnymi grupami w kraju.

Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyny głośno komentowany krok, jaki podjął prezydent Erdoğan w kwestii religii. Przykładem jest przekształcenie historycznego kościoła Hagia Sophia w meczet, a następnie ponownie w muzeum. Te działania wywołały wiele kontrowersji i krytyki na całym świecie, także ze strony organizacji UNESCO.

Dzisiaj w Turcji żyje około 100 000 chrześcijan, a otwarcie nowego kościoła Mor Efrem jest pozytywnym sygnałem dla tej społeczności, dając nadzieję na bardziej otwarte i tolerancyjne społeczeństwo wobec różnych wyznań religijnych.

Źródło: katholisch.de, TP

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

 

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Nie mamy prawa milczeć! Apologia Kościoła

Ks. Prof. Janusz Królikowski

Zbyt wielu z nas milczy. Zbyt wielu najbardziej ceni sobie święty spokój, czyli spokój uzyskany kosztem przeróżnych ustępstw na polu moralności i zasad wiary. Poprawność polityczna nachalnie propagowana przez mass media i wymuszana coraz to nowymi rozporządzeniami prawnymi dotknęła także niektórych reprezentantów i członków Kościoła.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.