Domowa stymulacja mózgu pomoże w depresji? Są nowe wyniki badań

Nasi autorzy

Domowa stymulacja mózgu pomoże w depresji? Są nowe wyniki badań

fot. Pixabay fot. Pixabay Urządzenie dostarczające do mózgu niewielki prąd elektryczny ma korzystne działanie w przypadku depresji, która nie reaguje na leki ani terapię.

Zdalne badanie kliniczne z udziałem ponad 150 osób wykazało, że eksperymentalna metoda leczenia depresji, w której wykorzystuje się urządzenie do delikatnej stymulacji mózgu przypominające czepek kąpielowy, może być skuteczna, jeśli jest przeprowadzana w domu.

Nieinwazyjna terapia, znana jako przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS), ma na celu stymulację obszarów mózgu związanych z regulacją nastroju i zapewnia bezbolesny przepływ prądu elektrycznego o słabym natężeniu za pośrednictwem elektrod umieszczonych na skórze głowy. Rozwiązanie to może okazać się przełomowe dla ponad jednej trzeciej osób chorych na depresję, które nie reagują na standardowe leczenie, takie jak leki przeciwdepresyjne lub psychoterapia.

Pierwsze badanie w warunkach domowych

Badanie, opisane 21 października w czasopiśmie Nature Medicine, wykazało, że po dziesięciu tygodniach regularnego leczenia uczestnicy, którzy otrzymali tDCS, wykazali większą redukcję objawów depresyjnych w porównaniu z grupą kontrolną. W poprzednich badaniach analizowano zastosowanie tDCS w leczeniu depresji, ale to badanie wyróżnia się długą skalą czasową i zdalnym, domowym projektem, który nie wymagał od uczestników codziennych wizyt w specjalistycznej klinice.

Uaktywnienie uśpionych komórek mózgu

W badaniu naukowcy zajęli się grzbietowo-boczną korą przedczołową – obszarem mózgu zaangażowanym w podejmowanie decyzji, który u osób chorych na depresję jest często mniej aktywny. „tDCS wykorzystuje niewielki prąd, który ułatwia rozładowywanie lub pobudzanie komórek mózgowych” – mówi współautorka badania Cynthia Fu, neurobiolog kliniczny w King's College w Londynie.

Fu i jej współpracownicy przeszkolili 120 kobiet i 54 mężczyzn,  którzy wszyscy zostali zdiagnozowani jako mający duże zaburzenie depresyjne, w zakresie korzystania z zestawu tDCS, a następnie losowo przydzielono osoby do grupy leczonej lub kontrolnej.

Osoby w grupie leczonej otrzymywały na skórę głowy prąd o natężeniu 2 miliamperów – około 0,5% wartości pobieranej przez 100-watową żarówkę – przez 30 minut, 5 razy w tygodniu przez pierwsze 3 tygodnie, a następnie 3 razy w tygodniu przez 7 tygodni. Uczestnicy grupy kontrolnej korzystali z takich samych zestawów urządzeń, które jednak tylko na początku każdej sesji dostarczały krótki impuls prądu, naśladując wrażenie prawdziwego tDCS, ale nie zapewniając takiej samej stymulacji.

Po 10 tygodniach wyniki grupy leczonej w skali mierzącej objawy depresji spadły o 9,41 punktu, podczas gdy wynik grupy kontrolnej spadł o 7,14 punktu. Prawie 45% uczestników korzystających z aktywnego urządzenia tDCS doświadczyło złagodzenia objawów lub ich zaniku w porównaniu z prawie 22% osób korzystających z urządzenia-placebo. Zestawy tDCS były używane jako dodatek do innych metod leczenia — wielu uczestników badania przyjmowało leki przeciwdepresyjne i uczestniczyło w  psychoterapii przez co najmniej sześć tygodni przed badaniem.

Mieszane wyniki

Chociaż wyniki te są zachęcające, wcześniejsze badania sugerowały, że tDCS nie działa na każdego. Na przykład w zeszłym roku badanie na 150 osobach wykazało, że tDCS nie ma działania przeciwdepresyjnego. Jednak badania zarówno z pozytywnym, jak i negatywnym wynikiem są równie ważne, aby zbadać potencjał tej metody w leczeniu depresji, mówi Frank Padberg, psychiatra na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Następnym krokiem powinno być zrozumienie, dlaczego tDCS działa na niektórych ludzi, a na innych nie, i poszukiwanie sposobów na personalizację leczenia – dodaje. „Różni ludzie potrzebują różnych dawek”.

Przyszłe badania mogłyby również wykorzystać obrazowanie mózgu i zapis elektryczny do obserwacji w czasie rzeczywistym zmian w obwodach nerwowych podczas leczenia tDCS, mówi Shawn McClintock, neuropsycholog kliniczny w UT Southwestern Medical Center w Dallas w Teksasie (USA). Pomogłoby to naukowcom „zobaczyć, co faktycznie powoduje to leczenie na poziomie obwodów neuronalnych”.

„Trzy dekady temu nie pomyślałbym, że ta stymulacja ma jakikolwiek wpływ na mózg” – mówi Padberg. Ale teraz wiadomo, że tDCS wpływa na aktywność mózgu. „Jestem całkiem pewien, że zoptymalizowana metoda pewnego dnia znajdzie zastosowanie w praktyce klinicznej” – mówi.

źródło: nature.com; AD

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po inspirujące i podnoszące na duchu książki:

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka

Na historię naszego kraju należy patrzeć z punktu widzenia człowieka wierzącego, chrześcijanina, jeśli chce się dzieje Polski interpretować uczciwie. Ta książka nie jest suchym dziełem naukowym, lecz zawiera solidną porcję wiedzy o minionych wiekach. Jest napisana barwnie i żywo. Prezentuje autentyczne wydarzenia, konkretne osoby oraz sprawdzone opinie. Obejmuje okres od Mieszka I po współczesność.

Potęga nawrócenia

Potęga nawrócenia

Wojciech Roszkowski

Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.

Polacy wierni i dzielni

Polacy wierni i dzielni

o. Marian Zawada

Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii

Andrzej Nowak

Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów świeci pełnym blaskiem. Na zawsze nie gaśnie nigdy. O takich wschodach i zachodach naszego kraju i narodu pisze w tej książce wybitny historyk i pisarz, prof. Andrzej Nowak.

Polska. Dwanaście wieków

Polska. Dwanaście wieków

Adam Bujak, Wojciech Polak

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. Polska ukazana została tu od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska.

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Wawel. Skarbiec wiary i polskości

Adam Bujak, Piotr Rabiej

Tu biło i bije serce Polski. Wawel – ponad tysiącletnia katedra i królewski zamek – góruje nad Krakowem, prastarą stolicą. To prawdziwy skarbiec najdawniejszych i nowszych zabytków; od romańskich po młodopolskie. Wawel to świadectwo silnej wiary Polaków i państwa-mocarstwa zwanego Rzeczpospolitą.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.