Dezinformacja oparta na sztucznej inteligencji „największym krótkoterminowym zagrożeniem dla światowej gospodarki”

Nasi autorzy

Dezinformacja oparta na sztucznej inteligencji „największym krótkoterminowym zagrożeniem dla światowej gospodarki”

fot. Pixabay (Pexels)

fot. Pixabay (Pexels)

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) stwierdziło, że fala dezinformacji opartych na sztucznej inteligencji, która może wpłynąć na kluczowe zbliżające się wybory, stanowi największe krótkoterminowe zagrożenie dla gospodarki światowej. W głęboko ponurej ocenie organ zwołujący w przyszłym tygodniu swoje doroczne spotkanie w Davos wyraził obawę, że rozpowszechnianie fałszywych informacji może zakłócać politykę, co może doprowadzić do zamieszek, strajków i tłumienia sprzeciwu rządów.

Coroczny raport WEF na temat ryzyka, w którym uwzględnia się opinię 1400 ekspertów, wykazał, że 30% respondentów uważa, że ​​w ciągu najbliższych dwóch lat istnieje wysokie ryzyko globalnej katastrofy, a dwie trzecie obawia się katastrofalnego zdarzenia w ciągu następnej dekady. WEF stwierdziło, że perspektywy na rok 2024 zdominowały obawy związane z utrzymującym się kryzysem kosztów utrzymania oraz powiązanym ryzykiem dezinformacji i spolaryzowanych społeczeństw.

Wybory odbywają się w tym roku w krajach, które reprezentują 60% światowego PKB, w tym w Wielkiej Brytanii, USA, UE i Indiach, a WEF stwierdziło, że związek między sfałszowanymi informacjami a niepokojami społecznymi zajmie centralne miejsce podczas kampanii. Patrząc w przyszłość na dłuższy okres 10 lat, eksperci ankietowani przez WEF, którego coroczne spotkanie odbywa się w Davos, szwajcarskim kurorcie narciarskim, uznali ekstremalne zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne za najbliższe zagrożenia.

„Niestabilny porządek globalny charakteryzujący się polaryzującymi narracjami i brakiem bezpieczeństwa, pogarszające się skutki ekstremalnych warunków pogodowych i niepewność gospodarcza powodują coraz większe rozprzestrzenianie się zagrożeń – w tym dezinformacji – powiedziała Saadia Zahidi, dyrektor zarządzająca WEF. „Światowi przywódcy muszą się zjednoczyć, aby stawić czoła krótkoterminowym kryzysom, a także położyć podwaliny pod bardziej odporną, zrównoważoną przyszłość”.

Carolina Klint, dyrektor handlowy Marsha McLennan na Europę, powiedziała: „Przełomy w zakresie sztucznej inteligencji radykalnie zaburzą perspektywy ryzyka dla organizacji, z których wiele ma trudności z reagowaniem na zagrożenia wynikające z dezinformacji, dezintermediacji i błędnych kalkulacji strategicznych”. „Będzie potrzeba nieustannego skupiania się na budowaniu odporności na poziomie organizacyjnym, krajowym i międzynarodowym – oraz większej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym – aby poradzić sobie z tym szybko zmieniającym się krajobrazem ryzyka”.

Źródło: The Guardian, TP

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Piękno zdeptane, kult brzydoty

Janusz Szewczak

Popularny autor i publicysta Janusz Szewczak znany jest od dawna z nieustępliwej walki z wypaczeniami zachodniej cywilizacji, do której przecież i my, Polacy, należymy od tysiąca lat. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Niektórzy twierdzą, że cywilizacja nasza jest w stanie upadku. Autor jest również tego zdania, ale w przeciwieństwie do wielu pesymistów uważa, że z tego upadku można się jeszcze wydźwignąć.

 

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Pandemia grzechu, czyli śmierć nauczycielką życia

Janusz Szewczak

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, dokąd prowadzą nas najnowsze trendy światopoglądowe? Postnowocześni ideologowie, pseudonaukowcy oraz zgenderyzowani politycy chwycili w swoje ręce stery w wielu krajach i wiodą ludzkość w tragiczną otchłań. Zgodnie z jeszcze oświeceniowymi, a potem z marksistowskimi, leninowskimi i nazistowskimi zaleceniami także dzisiejsi utopiści godzą się z tym, że na drodze do świata bez skazy muszą być ofiary.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979.

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość wymaga także nowego podejścia do podręcznika. Autor – wybitny badacz, historyk i ekonomista, człowiek bardzo aktywny społecznie – postawił na narracyjność. W połączeniu z atrakcyjnym stylem pisania powinno przynieść to istotny efekt dydaktyczny, pobudza bowiem ciekawość czytelnika-ucznia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.