Co dzieje się w mózgu podczas PTSD? Badania pomagają wyjaśnić siłę traumatycznych wspomnień

Nasi autorzy

Co dzieje się w mózgu podczas PTSD? Badania pomagają wyjaśnić siłę traumatycznych wspomnień

fot. Pexels

fot. Pexels

Najnowsze badania nad mózgiem rzucają światło na to, w jaki sposób nasz umysł przechowuje traumatyczne wspomnienia. To może całkowicie zmienić sposób, w jaki pomagamy ludziom z zespołem stresu pourazowego. Zespół stresu pourazowego, znany jako PTSD, dotyka około jednej jedenastej populacji dorosłych Amerykanów w trakcie ich życia, wpływając na ich zdolność do codziennego funkcjonowania. Ale co się dzieje w mózgu osób dotkniętych tym zaburzeniem?

Najnowsze odkrycie, opublikowane w Nature Neuroscience, oferuje wgląd w niezwykłą dynamikę mózgu osób cierpiących na PTSD. Zespół naukowców z Uniwersytetu Yale i Icahn School of Medicine at Mount Sinai zbadał mózgi 28 osób z PTSD, odtwarzając różne wspomnienia — od szczęśliwych do traumatycznych — i obserwując reakcje mózgów podczas tego procesu. To, co odkryto, jest naprawdę fascynujące: mózg nie przechowuje traumatycznych wspomnień w sposób typowy dla innych doświadczeń. Okazuje się, że podczas przeżywania tych trudnych wspomnień aktywna jest część mózgu odpowiedzialna za nasze poczucie przestrzeni i wyobrażanie sobie samego siebie, zwana „tylną korą obręczy”. To odkrycie sugeruje, że mózg traktuje te wspomnienia jako aktualne przeżycia, a nie jedynie odległe wspomnienia.

Profesor Ilan Harpaz-Rotem z Yale School of Medicine, wyjaśnił to odkrycie, mówiąc: „Traumatyczne wspomnienia nie są w rzeczywistości odczuwane jako wspomnienia. Są one raczej fragmentami przeszłości, które przywodzą niepokój w teraźniejszości”. Ta nowa perspektywa na funkcjonowanie traumatycznych wspomnień w mózgu sugeruje, że leczenie PTSD może być bardziej skuteczne poprzez przekształcanie tych wspomnień. Terapia długotrwałej ekspozycji i odczulania, popularna metoda leczenia, może pomóc pacjentom w przekształceniu tych traumatycznych wspomnień w formę, którą mózg będzie przetwarzał inaczej. Transformacja ta może pomóc pacjentom zrozumieć, że traumatyczne wydarzenie należy do przeszłości, a nie teraźniejszości.

To odkrycie nie tylko rzuca nowe światło na zrozumienie PTSD, ale także wskazuje na potencjał nowych dróg terapeutycznych. Badania w obszarze obrazowania mózgu mogą w przyszłości stać się kluczowym narzędziem dla skuteczniejszego leczenia osób dotkniętych traumatycznymi doświadczeniami. W obszarze neurologii nie tylko rzucają nowe światło na naturę wspomnień związanych z traumą, ale także stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe podejścia do leczenia PTSD, otwierając drzwi do bardziej precyzyjnych i skutecznych strategii terapeutycznych.

Źródło: Psychology Today; Nature Neuroscience, TP

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Auschwitz - Rezydencja śmierci

Adam Bujak, Teresa i Henryk Świeboccy

Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

 

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

 

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

 

Najmłodsi  bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.

Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska, ks. Michał Damazyn

Dzieci nie kojarzą nam się ani z wielkimi wyzwaniami, ani z bronią, walką i śmiercią. A jednak… Prawie jedenaście wieków naszej historii obfituje w tysiące przykładów heroizmu tak duchowego, jak i fizycznego polskich dzieci oraz polskiej młodzieży. Niewielu wie, że już Mieszko I musiał zaryzykować wolnością i życiem swego potomka Bolesława, oddając go cesarzowi jako zakładnika.

 

Obrońcy stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim

Obrońcy stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim

 

Historia Powstania Warszawskiego to historia tysięcy różnych bohaterów. Bez wątpienia należą do nich także ci mężczyźni i kobiety, których Michał Tomasz Wójciuk przedstawia na kartach tej książki, czyli energetycy stołecznej Elektrowni. 1 sierpnia 1944 r. zorganizowali oni brawurowy szturm na zakłady, dzięki którym Warszawa czerpała prąd.

 

Pamięć Warszawy

Pamięć Warszawy

 

Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.