Co dzieje się w mózgu podczas PTSD? Badania pomagają wyjaśnić siłę traumatycznych wspomnień
Najnowsze badania nad mózgiem rzucają światło na to, w jaki sposób nasz umysł przechowuje traumatyczne wspomnienia. To może całkowicie zmienić sposób, w jaki pomagamy ludziom z zespołem stresu pourazowego. Zespół stresu pourazowego, znany jako PTSD, dotyka około jednej jedenastej populacji dorosłych Amerykanów w trakcie ich życia, wpływając na ich zdolność do codziennego funkcjonowania. Ale co się dzieje w mózgu osób dotkniętych tym zaburzeniem?
Najnowsze odkrycie, opublikowane w Nature Neuroscience, oferuje wgląd w niezwykłą dynamikę mózgu osób cierpiących na PTSD. Zespół naukowców z Uniwersytetu Yale i Icahn School of Medicine at Mount Sinai zbadał mózgi 28 osób z PTSD, odtwarzając różne wspomnienia — od szczęśliwych do traumatycznych — i obserwując reakcje mózgów podczas tego procesu. To, co odkryto, jest naprawdę fascynujące: mózg nie przechowuje traumatycznych wspomnień w sposób typowy dla innych doświadczeń. Okazuje się, że podczas przeżywania tych trudnych wspomnień aktywna jest część mózgu odpowiedzialna za nasze poczucie przestrzeni i wyobrażanie sobie samego siebie, zwana „tylną korą obręczy”. To odkrycie sugeruje, że mózg traktuje te wspomnienia jako aktualne przeżycia, a nie jedynie odległe wspomnienia.
Profesor Ilan Harpaz-Rotem z Yale School of Medicine, wyjaśnił to odkrycie, mówiąc: „Traumatyczne wspomnienia nie są w rzeczywistości odczuwane jako wspomnienia. Są one raczej fragmentami przeszłości, które przywodzą niepokój w teraźniejszości”. Ta nowa perspektywa na funkcjonowanie traumatycznych wspomnień w mózgu sugeruje, że leczenie PTSD może być bardziej skuteczne poprzez przekształcanie tych wspomnień. Terapia długotrwałej ekspozycji i odczulania, popularna metoda leczenia, może pomóc pacjentom w przekształceniu tych traumatycznych wspomnień w formę, którą mózg będzie przetwarzał inaczej. Transformacja ta może pomóc pacjentom zrozumieć, że traumatyczne wydarzenie należy do przeszłości, a nie teraźniejszości.
To odkrycie nie tylko rzuca nowe światło na zrozumienie PTSD, ale także wskazuje na potencjał nowych dróg terapeutycznych. Badania w obszarze obrazowania mózgu mogą w przyszłości stać się kluczowym narzędziem dla skuteczniejszego leczenia osób dotkniętych traumatycznymi doświadczeniami. W obszarze neurologii nie tylko rzucają nowe światło na naturę wspomnień związanych z traumą, ale także stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe podejścia do leczenia PTSD, otwierając drzwi do bardziej precyzyjnych i skutecznych strategii terapeutycznych.
Źródło: Psychology Today; Nature Neuroscience, TP
Wojna. Reportaż z Ukrainy
Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.
Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka
Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.
Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015
Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.
Auschwitz - Rezydencja śmierci
Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.
Rok 1939. Od beztroski do tragedii
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.
Najmłodsi bohaterowie. Historia polskich dzieci X - XXI w. Opowieści o walce i cierpieniu.
Dzieci nie kojarzą nam się ani z wielkimi wyzwaniami, ani z bronią, walką i śmiercią. A jednak… Prawie jedenaście wieków naszej historii obfituje w tysiące przykładów heroizmu tak duchowego, jak i fizycznego polskich dzieci oraz polskiej młodzieży. Niewielu wie, że już Mieszko I musiał zaryzykować wolnością i życiem swego potomka Bolesława, oddając go cesarzowi jako zakładnika.
Obrońcy stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim
Historia Powstania Warszawskiego to historia tysięcy różnych bohaterów. Bez wątpienia należą do nich także ci mężczyźni i kobiety, których Michał Tomasz Wójciuk przedstawia na kartach tej książki, czyli energetycy stołecznej Elektrowni. 1 sierpnia 1944 r. zorganizowali oni brawurowy szturm na zakłady, dzięki którym Warszawa czerpała prąd.
Pamięć Warszawy
Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.