Autor „Dziejów Polski” prof. Andrzej Nowak nagrodzony „Złotym Feniksem” przez wydawców katolickich!

Nasi autorzy

Autor „Dziejów Polski” prof. Andrzej Nowak nagrodzony „Złotym Feniksem” przez wydawców katolickich!

Prof. Andrzej Nowak, autor Prof. Andrzej Nowak, autor "Dziejów Polski", został laureatem prestiżowej nagrody Feniksa. Fot.: Biały Kruk/Public Domain

Feniksy to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, która nieprzerwanie od 1999 r. przyznawana jest przez jury ustanowione przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, w skład którego wchodzą wybitni twórcy i naukowcy związani z wartościami chrześcijańskimi. Wyróżniane są wyjątkowo wartościowe publikacje, które traktują o katolicyzmie w szerokim rozumieniu tego słowa lub przez swą wymowę pozytywnie ukazują wartości chrześcijańskie. W tym roku laureatem głównej nagrody – Złotego Feniksa – został od lat blisko związany z Białym Krukiem prof. Andrzej Nowak, autor m.in. Dziejów Polski, który swoją działalnością od dawna udowadnia, jak mocno w historię naszego narodu jest wpisana wiara i przywiązanie do Kościoła.

Profesor ma w swoim dorobku naukowym ponad 30 książek oraz blisko 200 artykułów i recenzji naukowych, jest też autorem ponad 400 artykułów publicystycznych. W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się „Dzieje Polski”, w których prof. Andrzej Nowak podjął się opisania 11 wieków historii naszego narodu. Dotychczas ukazały się trzy tomy, które opowiadają o czasach do roku 1468. Łącznie tomów będzie jedenaście (!), czwarty zaś Profesor zamierza napisać do końca tego roku.

Prof. Andrzej Nowak to nie tylko wybitny historyk, ale także znakomity publicysta, który świetnie posługuje się piórem i łączy przekazywanie wiedzy z atrakcyjną formą literacką, dzięki czemu jego książki czyta się jak powieści. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w. Swoją ogromną wiedzą na ten temat dzielił się na wykładach m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim czy w Collegium Civitas. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach m.in. w Sapporo, Kazaniu, Twerze, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku, Budapeszcie, Rapperswilu i Brnie.

 PAKIET Dzieje Polski tom 1-3 zamiast 249 zł cena promocyjna 180 zł

PAKIET Dzieje Polski tom 1-3 zamiast 249 zł cena promocyjna 180 zł

Andrzej Nowak

Proponujemy zakup Dziejów Polski tom III w specjalnym pakiecie promocyjnym!
Trzy kolejne tomy Dziejów Polski;
Tom 1. Skąd nasz ród
Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Tom 3. Królestwo zwycięskiego Orła

 

W uroczystości, która zainaugurowała na warszawskim Zamku Królewskim XXIV Targi Wydawców Katolickich, wzięli udział również przedstawiciele władz państwowych i kościelnych. Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, „historia polskiej myśli jest w dużej mierze związana z historią Kościoła, a wiele ważnych postaci w dziejach polskiej nauki i literatury to duchowni i pisarze katoliccy. Również dziś książka katolicka jest nośnikiem postaw, które budują nasze społeczeństwo. Cieszę się, że ten ważny i potrzebny segment polskiego rynku wydawniczego ma się dobrze i wciąż się rozwija."

Jak przypomniał prezydent, jednym z motywów przewodnich tegorocznych targów i Feniksów jest stulecie odzyskania niepodległości. "Ten wielki, narodowy jubileusz jest dobrą okazją, by przypomnieć, że Kościół był zawsze blisko spraw Rzeczypospolitej,” podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent pogratulował także laureatowi tegorocznej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2018 i wskazał, że wśród dotychczasowych nagrodzonych znajdują się "najważniejsi polscy myśliciele ostatnich dziesięcioleci".

List okolicznościowy wystosował także marszałek Sejmu Marek Kuchciński (znany bibliofil!), który zaznaczył, że bardzo cieszy go, iż "to ważne i wartościowe wydarzenie wpisało się na stałe w kulturalny pejzaż naszej stolicy i kraju". Marszałek również złożył gratulacje i stwierdził, że ta działalność pomaga „ w rozpowszechnianiu wielkiego, bogatego, wspaniałego, duchowego dziedzictwa, które przywołuje pamięć o naszej tożsamości".

Jak mocno postać prof. Andrzeja Nowaka wpisuje się w ten nurt patriotyczny i niepodległościowy, można najlepiej ocenić spoglądając na bogatą listę publikacji prof. Andrzeja Nowaka:

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.

Andrzej Nowak

Profesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”.

 

 

 PAKIET Dzieje Polski tom 1-3 zamiast 249 zł cena promocyjna 180 zł

PAKIET Dzieje Polski tom 1-3 zamiast 249 zł cena promocyjna 180 zł

Andrzej Nowak

Proponujemy zakup Dziejów Polski tom III w specjalnym pakiecie promocyjnym!!!
Trzy kolejne tomy Dziejów Polski;
Tom 1. Skąd nasz ród
Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Tom 3.

 

Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej

Polskość jest przywilejem. Antologia publicystyki patriotycznej

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Krzysztof Szczerski, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski

Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Antoni Macierewicz, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski, Krzysztof Szczerski, Janusz Szewczak w jednej książce!
A to jeszcze nie wszyscy autorzy wydawanego przez Białego Kruka miesięcznika kulturalnego "Wpis", którzy swym wybitnym piórem wzbogacają tę niezwykle patriotyczną publikację.

 

Repolonizacja Polski

Repolonizacja Polski

Adam Bujak, Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, Jerzy Kruszelnicki, Krzysztof Masłoń

Czy można repolonizować Polskę? Cały kraj? Otóż można i trzeba, gdyż niemal cały majątek narodowy został wysprzedany (za grosze!), bo rządzący jeszcze niedawno politycy systematycznie i całkowicie podporządkowywali nasze życie gospodarcze, kulturalne czy medialne wymogom zagranicznych hegemonów.

 

Wygaszanie Polski 1989-2015

Wygaszanie Polski 1989-2015

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Bogdan Chazan, Antoni Macierewicz, Leszek Sosnowski

Od 1989 r., od Okrągłego Stołu, gdzie doszło do zawarcia kontraktu między komunistycznym establishmentem a częścią przedstawicieli "Solidarności", którzy zdradzili idee Sierpnia'80 i ogłosili się samozwańczo elitą narodu, rozpoczęły się powolny demontaż i wyprzedaż polskiego państwa za plecami społeczeństwa.

 

Historia i Polityka

Historia i Polityka

Andrzej Nowak

Historia im dłużej trwa, tym bardziej staje się potężna bronią w rękach… nie, nie historyków. W rękach polityków. Staje się narzędziem walki często grabieżczej, często obronnej. Jest elementem tzw. wojny hybrydowej. Tak więc ten kraj, który nie prowadzi własnej, gruntownie przemyślanej polityki historycznej, ten dużo łatwiej popada w uzależnienia od innych.

 

Uległość czy niepodległość

Uległość czy niepodległość

Andrzej Nowak

Zbiór głębokich refleksji prof. Andrzeja Nowaka nad losem naszego narodu. Cieszący się ogromną popularnością i szacunkiem pisarz, wybitny patriota i uczony, wypowiada się o sensie walki Polaków o niepodległość – zarówno dawniej, jak i teraz. Wyjaśnia znaczenie i uwarunkowania powstań, poczynając od konfederacji barskiej, zasadność wojny z bolszewikami, września 1939, zrywu i czynu solidarnościowego z końca XX stulecia.

 

Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012

Strachy i Lachy. Przemiany polskiej pamięci 1982-2012

Andrzej Nowak

Na kartach tego dzieła poznajemy prof. Andrzeja Nowaka nie tylko jako wybitnego naukowca, historyka, sowietologa, ale też znakomitego erudytę, rasowego publicystę, a nawet subtelnego, acz ciętego satyryka. Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet strach. Czy my aby na pewno żyjemy jeszcze we własnym kraju? – to pytanie nasuwa się w trakcie lektury. Autor przywołuje np. zapomniany dorobek myśli Zygmunta hr.

 

Kościół na Straży Polskiej Wolności. Tom 4. Czas walki z Bogiem

Kościół na Straży Polskiej Wolności. Tom 4. Czas walki z Bogiem

Andrzej Nowak

Tak jeszcze nikt nie przedstawiał dziejów i Kościoła, i narodu - nie tylko w Polsce. Seria wydawnicza Białego Kruka KOŚCIÓŁ NA STRAŻY POLSKIEJ WOLNOŚCI to cztery najwyższej jakości edytorskiej i graficznej tomy ukazujące zależność losów Polaków od wiary katolickiej - i odwrotnie.

 

Polska. Panoramy

Polska. Panoramy

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Takie książki wydawane są bardzo rzadko i stanowią niespotykany rarytas na półkach domowych bibliotek. "Polska. Panoramy" to monumentalny album, który prezentuje najpiękniejsze polskie krajobrazy. Majestat Giewontu, dostojność Wawelu, zamki, pałace, malownicze pola jakby wyjęte z mickiewiczowskich opisów przyrody, wzburzony Bałtyk, leniwe polskie rzeki - nasza Ojczyzna ujęta w dziesiątkach zdjęć panoramicznych.

 

Wielka Księga Patriotów Polskich

Wielka Księga Patriotów Polskich

Andrzej Nowak, Piotr Biliński, Stefan Ciara, Bożena Czwojdrak, Krzysztof Ożóg

Takiej publikacji w dziejach polskiej książki jeszcze nigdy nie było! Sam pomysł imponuje rozmachem: ukazać sylwetki największych Polaków na przestrzeni ponad tysiąca lat, od czasów Chrztu Polski w 966 r.

 

Hołd Katyński 2

Hołd Katyński 2

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Marcin Bujak, Jarosław Kaczyński, Leszek Sosnowski

Piękny i poruszający album skłaniający do zadumy i głębokiej refleksji. Ukazuje dowody pamięci polskiego społeczeństwa składane zarówno podczas trwania rocznej żałoby, jak i obchodów pierwszej rocznicy smoleńskiej katastrofy.

 

Krzyż Polski. Tom 4. Patriotyzm i męczeństwo

Krzyż Polski. Tom 4. Patriotyzm i męczeństwo

Adam Bujak, Andrzej Nowak

Liczące cztery tomy opracowanie poświęcone jest zarówno dziejom Krzyża w Polsce na przestrzeni jej tysiącletniej historii, jak i obecności znaku Zbawienia w tzw. przestrzeni publicznej. Mistrz fotografii Adam Bujak przemierzył Polskę wzdłuż i wszerz, od Odry po Bug, od Bałtyku po Tatry, wszędzie odkrywając bogactwo i różnorodność form przedstawień krzyża i Ukrzyżowanego.

 

Ojczyzna Ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Ojczyzna Ocalona. Wojna sowiecko-polska 1919-1920

Andrzej Nowak, Michał Klag

Mało znane fakty, dokumenty, cytaty, zakulisowa walka polityczna i dyplomatyczna, charyzmatyczna postać przywódcy Józefa Piłsudskiego, bohaterstwo polskich żołnierzy. Andrzej Nowak - wybitny historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawia przebieg i konsekwencje kampanii 1919-1920. Opowieść o wojnie i przełomowym zwycięstwie, które ocaliło Polskę i Europę przed bolszewizmem.

 

Hołd Katyński

Hołd Katyński

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, Marcin Bujak, Jarosław Kaczyński

Piękne pamiątkowe wydanie: najwyższy poziom artystyczny, aż 160 stron! Ponad 170 poruszających fotografii m.in: Lech i Maria Kaczyńscy podczas pełnienia obowiązków, a także ich mniej formalne fotografie rodzinne, dramat katastrofy, modlitewne skupienie podczas uroczystości żałobnych: Katyń, Wawel, archikatedra św. Jana Chrzciciela, plac Piłsudskiego. Ostatnia droga pary prezydenckiej: Okęcie, Pałac Prezydencki, archikatedra św. Jana, Bazylika Mariacka.

Komentarze (1)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Tadeusz

    Dla mnie Dzieje Polski autorstwa Pana prof. Andrzeja Nowaka to arcydzieło. Już sama w sobie historia naszych dziejów niezwykle burzliwych dostarcza ekstremalnych wrażeń. Sposób jej przedstawienia to prawdziwy majstersztyk. Niebudząca najmniejszych wątpliwości rzetelność opisu faktów historycznych w oparciu o zachowane źródła tej wiedzy, a przytaczane przez autora powala co do benedyktyńskiej wprost dokładności i ogromu wysiłku w przedstawieniu po raz pierwszy w Polsce i w tej skali całych dziejów naszego Państwa i to w niezwykle ciekawej konstrukcji narracyjnej z wielkim polskim wyczuciem temperatury opisywanych wydarzeń powoduje, że Dzieje Polski czyta się całą rodziną. Niepodobna się od tej lektury oderwać. To jakaś celebra. Zachwyt miesza się z goryczą, że dopiero teraz, po tylu latach dostajemy taką perłę. Wyrwa w poczuciu naszej narodowej świadomości jaką spowodowała komuna i układ posierpniowy jest przerażająca w swych rozmiarach. Wszystko trzeba zaczynać od "0". Nie znajduję odpowiedzi dlaczego tak wielkie dzieło nie znajduje zainteresowania naszego ministerstwa edukacji jako podstawy do nauki historii Polski w polskich szkołach. A gdyby tak i światu starać się ją pokazać, a szczególnie naszym sąsiadom tym ze wschodu i zachodu...zderzyć fakty z ich wymysłami jak to czynił onegdaj Paweł Włodkowic. Mamy ku temu wszelkie instrumenty, ale brak woli czy umiejętności jest porażający. Jak pobudzić choćby TVP by kosztem programów z serii "polewamy się szampanem", spróbowała w kwestii misyjności przeznaczyć chociaż kwadrans na cykliczny program edukacyjny np. "spotkania z historią" ? Głos jednego wyborcy czy widza jest głosem na puszczy. Milczenie. Trudno oczekiwać by korona królów w tasiemcowo-mydlanym ujęciu rozpaliła wyobraźnie i zaspokoiła głód wiedzy historycznej dziejów Polski choćby w cząstce odpowiadającej tej jaką poznajemy z kart kolejnych tomów Dziejów Polski Andrzeja Nowaka. Serdecznie pozdrawiamy autora i wydawcę oczekując kolejnego 4 tomu dziejów. Tadeusz

  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.