704 lata temu Elżbieta Łokietkówna poślubiła Karola Roberta, co zapoczątkowało polsko-węgierski sojusz polityczny
Ślub Elżbiety z Karolem Robertem (miniatura z Kroniki Ilustrowanej), fot. wikimedia 20 stycznia 1320r. skronie Władysława Łokietka ozdobiła polska korona, a jego panowanie opisuje w II tomie "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak.
Urósł na pewno król Władysław przez tę uświęcającą jego osobę koronację. Urósł w oczach swoich poddanych, ale też w oczach swoich sąsiadów. Dobrym sposobem na utrzymanie tego wrażenia w politycznych realiach był niezwykle prestiżowy mariaż, który połączył córkę nowego króla z potężnym władcą Węgier - ocenia prof. Andrzej Nowak.
Karol Robert, po śmierci młodziutkiej Beatrycze z rodu Luksemburgów, znów szukał żony. Odchodząc od niebezpiecznego dla Polski sojuszu z Pragą, zdecydował się odnowić polityczny związek z Łokietkiem. Wybrał jego córkę, Elżbietę. Już 26 czerwca 1320 roku w Nowym Sączu stanął wielki hufiec panów węgierskich, którzy przyjechali po narzeczoną. Kilka dni później już na ziemi swego królestwa, w Bardijowie, witał ją sam Karol Robert. Huczny ślub odbył się w Budzie 6 lipca. Niespełna pół roku po swej koronacji Łokietek został teściem króla Węgier. Karol Robert zyskał małżonkę, która da mu pięciu synów. Jeden z nich – Ludwik – dożyje korony węgierskiej i… polskiej. Ważny był ten mariaż nie tylko dla chwilowego prestiżu Łokietka, ale także dla przyszłości obu państw i umocnienia związku historycznego Polaków i Węgrów. W perspektywie ostatnich, trudnych lat Łokietkowego panowania okaże się ten mariaż – a raczej sojusz, który on utwierdzał – wręcz bezcenny - podsumowuje historyk.
Co ciekawe, również 6 lipca, ale 668 lat później, w 1998 roku, premierem Węgier po raz pierwszy został Viktor Orbán. Rządził do 2002 roku, by 8 lat później, w roku 2010, ponownie objąć władzę i sprawować ją do chwili obecnej.
***
Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w.
PAKIET Dzieje Polski tomy 1 - 6 w cenie 399 zł
Zobacz poszczególne tomy wchodzące w skład pakietu:
Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród
Dzieje Polski. Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Dzieje Polski. Tom 3. Królestwo zwycięskiego orła
Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.
Dzieje Polski. Tom 5. Imperium Rzeczypospolitej
Dzieje Polski. Tom 6.
Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku
Oto dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po Blask Rzeczypospolitej, każdy, kto w jednej książce chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. A dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami.
PAKIET Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1 i 2 za 138 zł
Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. Tom 1
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem w poprzek całego kontynentu zapadła żelazna kurtyna – tymi słynnymi słowami Winston Churchill opisał nową rzeczywistość geopolityczną po drugiej wojnie światowej. Ten kawałek świata nazywany bywa Międzymorzem, zaś dzisiaj coraz częściej można spotkać się z nazwą Trójmorza (Czarne – to trzecie morze).
Panorama Siedmiogrodzka
Monumentalne malowidło z 1897 r. ukazujące zdobycie Sybinu w 1849 r. przez powstańców węgierskich pod dowództwem polskiego generała Józefa Bema, na którym przedstawiony został również jego adiutant, węgierski poeta romantyczny Sándor Petőfi. Dzieło nie doczekało się stałej ekspozycji jak Panorama Racławicka. Zostało więc pocięte przez malarza na wiele oddzielnych obrazów, które do dziś wędrują po całym świecie.
Sándor Petőfi. Lutnia i miecz
Sándor Petőfi żył krótko, niespełna 27 lat. Zginął jako adiutant gen. Józefa Bema w okrutnej bitwie z przeważającymi wojskami rosyjskimi pod Szegeszwarem, w gorący lipcowy dzień 1849 roku. Ten młody bohater nie odszedł jednak w zapomnienie, bowiem pozostawił po sobie obfitą spuściznę literacką, która do dziś stanowi tyleż patriotyczną, co romantyczną inspirację Węgrów. Zważywszy na wiek poety, bogactwo jego twórczości jest zdumiewające.
János Pilinszky. Kamień i chleb. Wybór poezji i prozy
János Pilinszky (1921–1981) należy do najbardziej cenionych węgierskich pisarzy XX w. Jeszcze za życia uznano go za czołowego reprezentanta swego pokolenia, otaczając niemal kultem. Jego twórczość, zwłaszcza tajemnicza i przejmująca poezja, wywierała na Węgrów jakby nadprzyrodzony wpływ.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.