24 maja - liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych
Przedstawiana jest w całej postaci z atrybutami królowej – koroną na głowie i z wielkim berłem zakończonym krzyżem w prawej dłoni. Trzymane przez Nią na lewym ramieniu Dzieciątko również ma na główce koronę, a także szeroko rozpostarte rączki, jakby chciało ogarnąć każdego człowieka i cały świat. Suknia Matki Bożej przewiązana jest w talii szarfą, a okrywa ją szeroki płaszcz, zwykle błękitnego koloru, lamowany złotymi nićmi oraz spięty pod szyją złotą gwiaździstą klamrą. Głowę Maryi otacza czasami 12 gwiazd, czasami w tle widać obłoki, spadające z góry promienie słońca i unoszące się anioły. Niekiedy Maryję z Dzieciątkiem adorują postaci świętych.
Św. Efrem, Doktor Kościoła (306- 373), pisał, że „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. Św. Grzegorz z Nazjanzu (329–390), patriarcha Konstantynopola, Doktor Kościoła, nazywał Matkę Bożą „nieustanną i potężną Wspomożycielką”, mając na myśli, że może nam Ona udzielić wszelkiej pomocy, o którą Ją poprosimy.
Wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w liturgii przypada 24 maja.
***
Powyższy tekst pochodzi z albumu "Matka Boża", wyd. Biały Kruk
Matka Boża
Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie – tak jak w wielu krajach Zachodu – miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.
Maryja. Królowa Polski
Z dawna Polski Tyś królową, Maryjo - śpiewamy w pieśni, upraszając łaski za pośrednictwem Matki Bożej dla nas samych, naszych rodzin, dla całego naszego narodu. W rodzimych kościołach i sanktuariach spotykamy niezliczone Jej wizerunki - są nieraz wybitnymi dziełami sztuki, nieraz nie mają wysokiej klasy artystycznej, ale zawsze zawierają w sobie wielki ładunek emocjonalny, patriotyczne treści, a przede wszystkim bezcenny wprost skarbiec pobożności.
Odpowiedź nieba dla ziemi. Lourdes. Objawienia, uzdrowienia, nawrócenia
Wszystkie postaci w tej książce są autentyczne, wszystkie opisane wydarzenia naprawdę miały miejsce. Czyta się ją jednak nie jak chłodny dokument, ale jak pełną dramatycznych zwrotów akcji powieść. Jest to zarazem wielkie świadectwo działalności Pana Boga. Upodobał On sobie niektóre z miejsc na naszej Ziemi, gdzie Jego wyznawcy gromadzą się szczególnie licznie, gdzie leczy On nas i nawraca – mówimy, że czyni tam cuda.
Lourdes. Stolica cudów
Niezwykły fenomen Lourdes w obiektywie mistrza Adama Bujaka. Najsłynniejsze sanktuarium maryjne świata gości 6 mln pielgrzymów rocznie. Z całego świata przybywają oni do groty, w której Piękna Pani przekazała Bernadecie Soubirous orędzie nawrócenia. Czerpią wodę życia, nieraz doznają uzdrowienia lub nawrócenia, uczestniczą w liturgii, zapalają świecę, dotykają skały, posługują chorym… A przede wszystkim powierzają się Maryi, naszej Matce. Album na ok.
Lourdes z Janem Pawłem II
Półtora wieku temu Lourdes było tylko zapomnianą mieściną we francuskich Pirenejach. Dziś jest jednym z najbardziej czytelnych "znaków rozpoznawczych" współczesnego chrześcijaństwa. Właśnie tu, pośród gór, w 1858 r. Najświętsza Maria Panna wybrała ubogą dziewczynę Bernadettę Soubirous, aby to ona przekazała światu orędzie o potrzebie pokuty i modlitwy za grzechy.
Kobiety w Piśmie Świętym
Ewa, Sara, Anna, Miriam czy Estera – jakże często słyszymy te imiona; są one nierozerwalnie połączone z Pismem Świętym i całą historią Zbawienia. Ale kim są postacie kryjące się za tymi imionami? Co o nich wiemy i czego te wspaniałe kobiety uczą nas dzisiaj? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ks. prof.
Fatima z Janem Pawłem II
Książka ukazuje przepiękne miejsca objawień, obyczajowość maryjną w Fatimie oraz w całym niezwykłym portugalskim regionie Estramadura, prezentuje tło historyczne i dzień dzisiejszy. Pozwala uczestniczyć w pielgrzymce Ojca Świętego do Fatimy w roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Adama Bujaka dopuszczono do najtajniejszych miejsc, toteż możemy przyjrzeć się z bliska wbudowanej w koronę Matki Boskiej Fatimskiej kuli Ali Agcy, która 13 maja 1981 ugodziła Jana Pawła II tuż obok serca.
Fatima 2000 z Janem Pawłem II
Bezpośrednią inspiracją dla tego albumu stała się beatyfikacja dwojga pastuszków - Franciszka i Hiacynty - dokonana przez Jana Pawła II w Fatimie 13 maja 2000. Książka ukazuje przepiękne miejsca objawień, obyczajowość maryjną w Fatimie oraz w całym niezwykłym regionie Estramadura, prezentuje tło historyczne i dzień dzisiejszy. Najważniejszą część albumu stanowi artystyczna dokumentacja wizyty Ojca Świętego w Fatimie w roku 2000.
100 lat Fatimy. Kanonizacja Hiacynty i Franciszka
Nowe wydanie, rozszerzone o relację z uroczystości kanonizacji Pastuszków, która miała miejsce 13 maja 2017 roku!
Pięknie wydana ilustrowana książka wydrukowana na papierze kredowym, która dzięki interesującym tekstom i ponad 100 zdjęciom prowadzi nas przez ostatnie stulecie razem z Matką Bożą Fatimską i jej małymi orędownikami aż do dnia ich kanonizacji.
Polacy wierni i dzielni
Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.