12 tajnych baz CIA na Ukrainie. New York Times: to mogło wpłynąć na decyzję o ataku

Nasi autorzy

12 tajnych baz CIA na Ukrainie. New York Times: to mogło wpłynąć na decyzję o ataku

fot. Pexels (Matti Karstedt)

fot. Pexels (Matti Karstedt)

Jak donosi New York Times, w ciągu ostatnich 8 lat Stany Zjednoczone rozmieściły na Ukrainie 12 tajnych baz służb specjalnych, przekształcając ten kraj w kluczowy przyczółek wywiadowczy na kierunek rosyjski. Zdaniem medium działanie to mogło być jednym z przyczyn eskalacji konfliktu i przyczynić się do rosyjskiej inwazji.

Amerykańska gazeta lokalizuje początki obecnej współpracy wywiadowczej Kijowa z Waszyngtonem dziesięć lat temu. Podejmowane przez ten czas decyzje „przekształciły Ukrainę, której agencje wywiadowcze przez długi czas były postrzegane jako całkowicie skompromitowane przez Rosję, w jednego z najważniejszych partnerów wywiadowczych Waszyngtonu przeciwko Kremlowi”.

Jak podkreśla NYT, CIA posiada sieć baz szpiegowskich zbudowanych w ciągu ostatnich ośmiu lat, która obejmuje 12 tajnych lokalizacji wzdłuż granicy z Rosją. W 2016 roku CIA miała rozpocząć tworzenie „Jednostki 2245”, której zadaniem było przechwytywanie rosyjskich dronów i sprzętu komunikacyjnego w celu włamywania się do rosyjskich systemów szyfrowania. Po rozpoczęciu wojny bazy CIA stały się ośrodkami śledzenia rosyjskich satelitów szpiegowskich i przechwytywania rozmów.

Medium ujawnia, że w miarę zacieśniania współpracy od 2016 r., Ukraińcy zaczynali się niecierpliwić tym, „co uważali za nadmierną ostrożność Waszyngtonu” i zaczęli na własną rękę organizować zamachy i inne operacje, naruszając zasady współpracy z Białym Domem. „Rozwścieczeni urzędnicy w Waszyngtonie zagrozili odcięciem wsparcia, ale nigdy tego nie zrobili” – ujawnia NYT.

Gazeta sugeruje, że coraz skuteczniejsza współpraca na odcinku wywiadowczym mogła wpłynąć na decyzję Putina o inwazji na pełną skalę. Podobno pod koniec 2021 r. Putin spotkał się z szefem jednej z głównych rosyjskich służb szpiegowskich, który powiedział mu, że CIA wraz z brytyjskim MI6 kontrolują Ukrainę i przekształcają ją w przyczółek do operacji przeciwko Moskwie.

Powołując się na ustalenia dziennikarzy Timesa, New York Times przekonuje, że Putin i jego doradcy „źle odczytali krytyczną dynamikę”. „CIA nie wpychała się na Ukrainę. Amerykańscy urzędnicy niechętnie angażowali się w działania Kijowa, obawiając się, że ukraińskim urzędnikom nie można ufać i martwiąc się o sprowokowanie Kremla” – czytamy.

Źródło: The New York Times, TP 

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Wojna. Reportaż z Ukrainy

Wojna. Reportaż z Ukrainy

 

Ta wojna jest blisko. Kilkanaście kilometrów od polskiej granicy znajdują się w pełni uzbrojone posterunki wojskowe, a w nich żołnierze gotowi walczyć z rosyjskim najeźdźcą aż do śmierci. Ale oprócz geografii chowa się w bliskości tej wojny jeszcze inna, upiorna prawda. Niemiłosiernie bombardowana charkowska dzielnica Sałtiwka łudząco przypomina przecież blokowiska łódzkiego Widzewa czy warszawskiego Ursusa.

 

Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia

Żółkiewski.Pogromca Moskwy – biografia

Wojciech Polak

Gdy w Moskwie słyszeli nazwisko hetmana Żółkiewskiego, to blady strach padał na jej mieszkańców. W świeżej pamięci mieli bowiem geniusz wojskowy i furię bitewną dzielnego wodza Rzeczypospolitej, który rozgromił Rosjan wielokrotnie, a pod Kłuszynem wprost zdemolował ich oraz wspomagających Moskali Szwedów.

 

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.

Andrzej Nowak

Dlaczego? – ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

 

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Uległość czy niepodległość. Wydanie drugie poszerzone

Andrzej Nowak

Autor patrzy uważnie na otaczający nas świat i z żelazną logiką wyciąga wnioski, które budzą niepokój, a nawet lęk.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.