„Dzieje Polski”. Tom 4 o książce informuje portal dzieje.pl

Nasi autorzy

„Dzieje Polski”. Tom 4 o książce informuje portal dzieje.pl

Dla mnie kultura jest centrum opowieści o polskim złotym wieku, ona jest najważniejszym dziedzictwem tego czasu – powiedział prof. Andrzej Nowak na konferencji prasowej w Warszawie poświęconej czwartemu tomowi jego „Dziejów Polski”, które ukazały się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

"Trudny złoty wiek" to podtytuł czwartego tomu "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka, autor opisał w nim okres do 1468 do 1572 roku. W nowym tomie swojego dzieła Nowak opisuje kształtowanie się politycznych obyczajów tego okresu, ale również wiele miejsca poświęca kulturze.

Jak mówił, stulecie, które opisał "to czas, kiedy kształtują się instytucjonalnie i obyczajowo nasza kultura polityczna, kultura polityczna sejmików, sejmów, udziału obywateli w życiu publicznym". "Ten czas, w którym życie polityczne dało z siebie tak wspaniałe osiągnięcia jak ruch egzekucji praw i dóbr - wspaniały ruch naprawy życia politycznego" - dodał.

"Drugi aspekt, który wydaje mi się szczególnie ważny w tym okresie i który odkrywam z coraz większym zachęceniem i wdzięcznością dla tamtych czasów to rozwój naszej kultury, w której centrum jest słowo, język i literatura polska" - mówił.

"Ten tom zaczyna się w 1468 r., a pięć lat później zaczynają się dzieje drukarstwa w Polsce w Krakowie w klasztorze Bernardynów, Polska była pod tym względem jednym z pionierów" - opowiadał.

Zauważył, że dużo pisze o czasach, w których druk połączył się z debatami sejmikowymi - z żądaniami tam wysuwanymi, żeby językiem publicznych debat i prawa stał się język polski. Podkreślił, że to przyniosło podstawę tego sukcesu, jaki przyniósł naszemu językowi Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. "Dużo o tym piszę, bo wydaje mi się to szczególnie ważne" - dodał.

"Dla mnie kultura jest centrum opowieści o polskim złotym wieku, bo ona jest najważniejszym dziedzictwem tego czasu" - zaznaczył.

Poinformował, że pisze również dużo o historii politycznej i przedstawia najnowsze ustalenia historyczne w tej dziedzinie. W swojej pracy opierał się na opracowaniach monograficznych historyków, którzy zajmują się szczegółowo tą epoką i zmieniają jej obraz.

Prof. Andrzej Nowak - historyk, sowietolog, znawca stosunków polsko-rosyjskich - urodził się w 1960 r. w Krakowie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, natomiast w 2011 r. tytuł profesora zwyczajnego. Jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX wieku w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w dziejach rosyjskiej myśli politycznej oraz stosunkach polsko-rosyjskich w XIX i XX w.

        PAKIET Dzieje Polski, Tomy 1-4 w promocyjnej cenie 235 zł

PAKIET Dzieje Polski, Tomy 1-4 w promocyjnej cenie 235 zł

Andrzej Nowak

PAKIET Dzieje Polski, Tomy  do 1 do 4  - zamiast  za 334,90 zł oferujemy nasz bestseller w specjalnej promocji za 235 zł!
 
Trzy kolejne tomy Dziejów Polski;
Tom 1. Skąd nasz ród
Tom 2. Od rozbicia do nowej Polski
Tom 3.  Królestwo zwycięskiego orła
Tom 4. Trudny złoty wiek.

 

Wykładał m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), angielskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach m.in. w Sapporo, Kazaniu, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku. W 2015 r. został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na członka Narodowej Rady Rozwoju.

Prof. Andrzej Nowak w latach 1991-1994 był redaktorem naczelnym wywodzącego się z podziemnego ruchu wydawniczego czasopisma "Arka", do 2012 r. był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika polityczno-kulturalnego "ARCANA". Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009 i 2010), trzykrotnym laureatem Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną (w latach: 1995, 1998, 2001), został także uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia. Za wkład w pracę organizacyjną w Instytucie Historii PAN (2003) został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. 11 listopada prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Dzieje Polski. Tom 4. Trudny złoty wiek.

Andrzej Nowak

Wreszcie jest z niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielkiego dzieła prof. Andrzeja Nowaka - czyli czwarty tom "Dziejów Polski"! W czwartym tomie  "Dziejów Polski" prof. Andrzej Nowak opowiada o trudnym złotym wieku, czyli latach 1468 - 1572.
Prof. Andrzej Nowak wkracza w czwartym tomie epokowego dzieła „Dzieje Polski” w okres największej świetności Rzeczypospolitej.

 

 

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.