Zapominamy, że cukier szkodzi. Tymczasem już 2 łyżeczki dziennie mniej dają efekty – analiza naukowców z USA

Nasi autorzy

Zapominamy, że cukier szkodzi. Tymczasem już 2 łyżeczki dziennie mniej dają efekty – analiza naukowców z USA

fot. Pixabay fot. Pixabay Specjaliści od żywienia biją na alarm –  spożycie cukru w Polsce wciąż rośnie. Jak podają dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku wynosiło ono 41,6 kg na mieszkańca rocznie, by dwa lata później wzrosnąć do 43,2 kg. Daje to naszemu krajowi niechlubną wysoką lokatę w tej kwestii – średnia ta przewyższa dwukrotnie średnią światową (ok. 22 kg/rok), a także przekracza średnią dla krajów OECD. Co więcej, wprawdzie w ostatnich latach spożycie nieprzetworzonego cukru zmalało, jednak znacząco wzrosła z kolei jego obecność pod innymi postaciami w codziennej diecie Polaków – jako składnika słodzonych napojów, słodyczy czy wyrobów cukierniczych. To prowadzi z kolei do wielu problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroby układu krążenia.

Tymczasem ograniczenie spożycia cukru już o 10 g dziennie daje wymierne korzyści. Naukowcy z University of California w San Francisco odkryli, że ludzie, których dieta zawiera mniej cukru, a więcej produktów bogatych w witaminy, mogą obniżyć swój biologiczny wiek. Przedmiotem ich badania była dokumentacja żywieniowa 342 kobiet. Skupiono się na składnikach odżywczych, takich jak witaminy A, C, B12 i E, a także magnez i selen, które działają ochronnie na komórki.  Oprócz witamin i minerałów ważny był także błonnik i składniki ziołowe, które redukują stany zapalne w organizmie. Szczególnie dobrze wypadła dieta śródziemnomorska, bogata w warzywa, oliwę z oliwek, ryby i produkty pełnoziarniste. „Wydaje się, że te składniki odżywcze pomagają utrzymać komórki w zdrowiu na dłużej” – wyjaśniła kierownik badania Dorothy Chiu.

Kluczowym wnioskiem badania był wpływ cukru. Kobiety, których dietę brano pod uwagę, spożywały go średnio 61,5 g dziennie – znacznie więcej niż zalecana ilość 50 g. Na tej podstawie można było zauważyć, że nawet zdrowe nawyki żywieniowe nie są w stanie całkowicie zrekompensować szkodliwych skutków dużej ilości cukru w diecie. Natomiast obniżenie jego spożycia już o 10 g dziennie spowalnia starzenie się komórek, obniżając wiek biologiczny o 2,4 miesiąca. Efekt ten może nasilić się z czasem.

Źródło: zdrowie.interia.pl; focus.de, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o współczesnych zagrożeniach:

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni

Wojciech Roszkowski

Książka ta dowodzi, jak szybko może rozprzestrzeniać się zło, jeśli nie napotka od razu zdecydowanego sprzeciwu. Komunizm nie zaczął się od łagrów, mordów i zniewolenia narodów. Zaczął się od teorii – zupełnie utopijnej, ale pozornie niezwykle zatroskanej o dobro całej ludzkości. Wielu dało się nabrać; jak się to skończyło, to Polacy wiedzą najlepiej.

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

Konfederacja targowicka

Konfederacja targowicka

Władysław Smoleński

Czytając tę historyczną książkę, zaczynamy się zastanawiać, czy jednak nie odnosi się ona do czasów jak najbardziej nam współczesnych. Nie chodzi tylko o samo zjawisko zdrady narodowej, ale o metody działania targowiczan. Nasuwa się co chwilę refleksja: to wtedy też już tak było?! Tak, już wtedy np. zastosowano terror wobec wolnych obywateli Rzeczypospolitej, rekwirowano majątki, pozbawiano stanowisk.

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.