Wyzwania finansowe Polaków: raport ukazuje mieszane uczucia

Nasi autorzy

Wyzwania finansowe Polaków: raport ukazuje mieszane uczucia

fot. Pexels

fot. Pexels

W ostatnim opublikowanym raporcie dotyczącym postaw Polaków wobec finansów przedstawiono zróżnicowane perspektywy na sytuację materialną obywateli. Choć co trzeci Polak ocenia swoją sytuację finansową pozytywnie i stabilnie, tylko co piąty zauważa poprawę w ciągu ostatniego roku. Niepokojący jest fakt, że jedynie niespełna 20% ankietowanych liczy na poprawę w najbliższym roku.

Badanie, przeprowadzone przez Fundację Think! oraz Fundację Citi Handlowy im. L. Kronenberga, ujawnia, że jedynie 46% respondentów faktycznie oszczędza, mimo że niemal 70% uważa to za wartościowe. W ciągu ostatnich dwóch lat zauważalny jest wzrost liczby osób odkładających środki na „czarną godzinę” oraz na dodatkową emeryturę, choć większość z nich odkłada kwoty niższe niż 25% swoich dochodów.

Raport zwraca uwagę na rosnącą liczbę Polaków deklarujących posiadanie inwestycji, co może być reakcją na potrzebę minimalizacji negatywnego wpływu inflacji na wartość oszczędności. Warto jednak zauważyć, że inwestycje w nieruchomości wykazują spadek z 11% w 2022 roku do 6% w 2023 roku. Dominują natomiast inwestycje o stosunkowo niskim ryzyku straty kapitału.

Zaskakującym faktem jest zaufanie Polaków do siebie w kwestiach inwestycyjnych i oszczędzania. Badani od 14 lat najbardziej ufają sobie samym, a zaufanie do pracowników instytucji finansowych wróciło do poziomu z 2019 roku, osiągając 15%. Warto podkreślić, że zaufanie do rodziny i znajomych znacznie maleje.

W kontekście zadłużenia raport ujawnia, że 36% Polaków spłaca obecnie kredyt, przy czym dla 68% z nich rata nie przekracza 30% zarobków, co klasyfikuje je jako bezpieczne. Niemniej jednak 32% badanych ma raty przekraczające ten próg, a 11% kredytobiorców ma zobowiązania przekraczające połowę ich dochodu.

Cieszy fakt, że co piąty Polak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdołał zmniejszyć swoje zadłużenie, głównie poprzez spłatę kredytu lub nadpłatę rat. Niestety, 36% osób znalazło się w odwrotnej sytuacji, często z powodu wzrostu stóp procentowych.

Podsumowując, raport rysuje obraz mieszanych uczuć Polaków w kontekście finansów. Pomimo pozytywnych perspektyw inwestycyjnych i skłonności do oszczędzania, wyzwania związane z zadłużeniem oraz niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego stawiają przed społeczeństwem ważne pytania dotyczące planowania finansowego i zabezpieczenia na przyszłość.

Źródło: Polska Agencja Prasowa, TP 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowakks. Dariusz Okoks. Waldemar ChrostowskiJerzy KruszelnickiGrzegorz Kucharczykbp Wiesław MeringLeszek SosnowskiWojciech RoszkowskiJakub MaciejewskiPiotr ŁuczukWojciech PolakAleksander NalaskowskiKs. Prof. Janusz KrólikowskiPatryk JakiKs. Paweł BortkiewiczZbigniew StawrowskiRyszard Kantor

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

 

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Wojna i dziedzictwo. Historia najnowsza

Andrzej Nowak

Ostatnie lata naszej historii najnowszej toczyły się w cieniu wojny – najpierw tej być może najbardziej bolesnej, choć nie dosłownej, czyli wewnętrznej, w naszym własnym domu. Jej pierwszą ofiarą stała się prawda, ale przecież w jej wyniku doszło także do ofiar śmiertelnych. Potem zaczęła się wojna kulturowa, której front coraz brutalniej naciera na Polskę. W jej wyniku umierają przede wszystkim ludzkie sumienia.

 

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015

Wojciech Roszkowski

Nowy przedmiot szkolny Historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 roku olbrzymie zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W naszym podręczniku rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.