Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa: historia, znaczenie i obchody
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, obchodzona w piątek po oktawie Bożego Ciała, przypada w 2024 roku 7 czerwca. To święto ma głębokie duchowe znaczenie w Kościele katolickim, wyrażające oddanie i miłość do Jezusa Chrystusa. Czym dokładnie jest to święto i jakie ma znaczenie? Oto wszystko, co powinni Państwo wiedzieć o nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Dlaczego katolicy czczą Najświętsze Serce Jezusa?
Katolicy czczą Najświętsze Serce Jezusa, ponieważ jest to symbol Jego nieskończonej miłości i miłosierdzia dla ludzkości. Ojciec Ambrose Dobrozsi z archidiecezji Cincinnati podkreśla, że „oddanie się Najświętszemu Sercu jest jednym z najłatwiejszych, najszybszych i najprzyjemniejszych sposobów wzrastania w świętości”. Poświęcenie się Najświętszemu Sercu przez Niepokalane Serce Maryi jest szczególnie pewnym i miłym sposobem zbliżania się do Chrystusa.
Historia nabożeństwa do Najświętszego Serca
Korzenie współczesnego nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa sięgają 27 grudnia 1673 roku, kiedy to siostra Małgorzata Maria Alacoque, wizytka, zaczęła doświadczać wizji Najświętszego Serca w klasztorze w Paray-le-Monial we Francji. Wizje te trwały przez 18 miesięcy, a ich efektem było ustanowienie specjalnych nabożeństw, takich jak Godzina Święta w czwartki, przyjmowanie Eucharystii w pierwszy piątek każdego miesiąca oraz uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Pierwsza uroczystość Najświętszego Serca była obchodzona w klasztorze w 1686 roku. Choć początkowo Watykan był sceptyczny, stopniowo nabożeństwo rozprzestrzeniło się w całej Francji, a w 1765 roku Watykan zatwierdził święto Najświętszego Serca Jezusa dla Francji. W 1856 roku papież Pius IX ustanowił to święto dla całego Kościoła obrządku łacińskiego.
Znaczenie poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa
Papież Leon XIII w encyklice Annum Sacrum z 1899 roku poświęcił cały świat Najświętszemu Sercu Jezusa, uznając ten akt za sposób zacieśnienia więzi między ludzkością a Bogiem. Podkreślił, że świat, mimo postępu technologicznego, wciąż potrzebuje wszechmocnego i współczującego Boga.
Dwanaście obietnic Najświętszego Serca
Jezus przekazał siostrze Małgorzacie Marii dwanaście obietnic dla czcicieli Jego Najświętszego Serca, w tym m.in. pokój w rodzinach, pocieszenie w kłopotach, błogosławieństwa dla ich przedsięwzięć oraz łaskę ostatecznej pokuty dla tych, którzy przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca przystąpią do Komunii świętej.
Czy obowiązuje post w Uroczystość Najświętszego Serca?
Ze względu na uroczysty charakter tego święta wierni nie są zobowiązani do tradycyjnej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wstrzemięźliwość ta jest obowiązująca we wszystkie piątki roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość lub zostanie udzielona dyspensa.
Nabożeństwo do Najświętszego Serca dzisiaj
Kult Serca Jezusa jest obecnie szeroko praktykowany na całym świecie. Papież Jan Paweł II w 1995 roku ustanowił Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów, podkreślając znaczenie tej praktyki w życiu duchowym wiernych. Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa przypomina o nieskończonej miłości i miłosierdziu Chrystusa, oferując wiernym liczne łaski i błogosławieństwa. Dla wielu jest to źródło nadziei, pocieszenia i duchowego wsparcia w codziennym życiu.
Źródło: Catholic News Agency, TP
W co wierzą katolicy
Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.
Ojcze Nasz. Dzieje i przesłanie Modlitwy Pańskiej
Odmawialiśmy „Ojcze nasz” tysiące razy, od dziecka znamy na pamięć treść tej modlitwy – ale czy naprawdę dobrze ją rozumiemy? To pytanie staje się szczególnie aktualne w obliczu nowego tłumaczenia szóstej prośby Modlitwy Pańskiej: „i nie wódź nas na pokuszenie”. Bóg nas ani nie kusi, ani nie przywodzi do złego – taka wykładnia chyba nikomu wierzącemu nie przychodziła do głowy.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.
Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II
Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość
Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.
Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym
Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.
Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki
Św. Jan Paweł II, zwany Wielkim, był dumnym Polakiem bez jakiegokolwiek kompleksu niższości wobec innych narodów. Takiego zachowania uczył też nas – zarówno głoszonym słowem, jak i własną postawą, którą prezentował, nie popadając przy tym w pychę czy pogardę wobec innych. Postawę swą zaś wykształcił w sobie i opierał na umiłowaniu Ojczyzny, na gruntownej wiedzy historycznej i oczywiście na głębokiej wierze w Boga i szacunku wobec bliźnich.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.