Włoski biskup krytycznie o Unii Europejskiej: „Jest bezbożna i antychrześcijańska”

Nasi autorzy

Włoski biskup krytycznie o Unii Europejskiej: „Jest bezbożna i antychrześcijańska”

fot. Pixabay

fot. Pixabay

Włoski biskup Giampaolo Crepaldi, emerytowany ordynariusz Triestu i były szef komisji Caritas in veritate przy organizacji CCEE, w wywiadzie dla dziennika „La Nuova Bussola Quotidiana” wyraził zdecydowaną krytykę wobec Unii Europejskiej, określając ją jako „bezbożną i antychrześcijańską”.

Polityka klimatyczna i aborcja

Biskup Crepaldi stanowczo skrytykował politykę transformacji klimatycznej i energetycznej UE, nazywając ją centralistyczną, kosztowną i nieskuteczną. Wyraził również oburzenie niedawnym głosowaniem Parlamentu Europejskiego w sprawie uznania aborcji za prawo człowieka, twierdząc, że instytucje unijne są zdominowane przez „destrukcyjną i pozbawioną nadziei ideologię”.

Kryzys suwerenności

Hierarcha zaznaczył, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego będą kluczowe dla przyszłości suwerenności państw członkowskich. Jego zdaniem od tych wyborów zależy, czy proces odbierania suwerenności państwom członkowskim zostanie spowolniony, czy wręcz przeciwnie – przyspieszony. Crepaldi podkreślił, że polityka UE zmierza w kierunku stworzenia „superpaństwa” oddalonego od obywateli, co mogłoby zagrozić wolności i naruszyć prawo do własności prywatnej.

Krytyka unijnej edukacji

Włoski biskup skrytykował również unijną politykę edukacyjną, którą określił jako „pedagogikę mas”, mającą na celu ujednolicenie myślenia i wprowadzenie europejskości jako ideologii. Według niego taki system edukacji zagraża indywidualności i różnorodności kulturowej.

Ateistyczna i antychrześcijańska kultura

Crepaldi zwrócił uwagę na ateistyczny i antychrześcijański charakter kultury Unii Europejskiej, która jego zdaniem ukrywa się za fasadą wolności religijnej. Podkreślił, że przyszłość Europy powinna opierać się na prawdzie religii chrześcijańskiej, a Kościół katolicki musi jasno prezentować swoje roszczenia wobec sfery społecznej.

Rola Kościoła katolickiego

Biskup wyraził również zaniepokojenie rolą Kościoła katolickiego w dzisiejszym społeczeństwie. Skrytykował pogląd, że sekularyzm jest idealnym miejscem spotkania, dialogu i pokoju, wskazując, że takie podejście deprecjonuje wyjątkowość Kościoła. Odwołał się do refleksji papieża Benedykta XVI, który zaznaczał, że zasada wolności religijnej to za mało, by uzasadnić misję Kościoła.

Kontrowersje historyczne

Na koniec, Crepaldi przypomniał, że Unia Europejska ma swoje korzenie nie tylko w myśli katolickich Ojców Założycieli, ale również w komunistycznym Manifeście z Ventotene. Podkreślił, że ta druga ideologiczna spuścizna jest często pomijana, co zniekształca pełne zrozumienie początków Unii.

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana, TP

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu

Wojciech Roszkowski

Nikt nie zrozumie, co złego dzieje się we współczesnym świecie zachodnim, a więc i w Polsce, nie znając przyczyn. Tkwią one jeszcze w ideach rewolucji francuskiej, a później w coraz bardziej lewicowej filozofii, zwłaszcza Karola Marksa. Poglądy tego ostatniego miały, jak wiadomo, tyleż wielki, co tragiczny wpływ na życie wielu narodów, choć myśliciel z Trewiru (zmarły w 1883 r.) sam tego nie doczekał.

 

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy

Krzysztof Szczerski

Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

 

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Dokąd zmierzamy? Wiara, edukacja, tradycja

Adam Bujak, Andrzej Nowak, Jolanta Sosnowska, Leszek Sosnowski, Ryszard Kantor

Niniejsza antologia publicystyki patriotycznej próbuje dać odpowiedź na postawione w tytule pytanie: Dokąd zmierzamy, my jako Polacy? A co za tym idzie – kto nam wyznacza, lub usiłuje wyznaczać, drogę? Jakże często czujemy się zagubieni, zdezorientowani, manipulowani.
Szukamy stałych punktów odniesienia, niezmiennych wartości, na których można by się oprzeć bez obawy, że pobłądzimy.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.

 

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji

Wojciech Roszkowski

Czy cywilizacja zachodnia, do której wszak należymy, już upadła? A jeśli tak, to czy będzie w stanie się podnieść i pod jakimi warunkami? Pytania te nurtują wielu ludzi, także wybitnego intelektualistę i świetnego pisarza prof. Wojciecha Roszkowskiego. Autor rozważał je już w skrzącym się imponującą erudycją dziele „Roztrzaskane lustro”, które stało się bestsellerem ubiegłego roku.

 

Tyrania postępu

Tyrania postępu

Andrzej Nowak, ks. Dariusz Oko, ks. Waldemar Chrostowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk

Kim będziemy za parę lat? Czy w ogóle jeszcze będziemy? Nasza rzeczywistość przypomina sytuację znaną nam z opisów i filmów o katastrofie „Titanica”. Statek zderzył się z górą lodową i zaczyna tonąć, ale pokładowa orkiestra pięknie gra i gra.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.