Włochy: W Akwilei odkryto wczesnochrześcijańską bazylikę z VI w.
Wykopaliska w Akwilei - pozostałości forum rzymskiego. Fot. domena publiczna, via Wikipedia. Badacze z Austriackiej Akademii Nauk (ÖAW) natrafili w Akwilei w północnych Włoszech na ślad wczesnochrześcijańskiej bazyliki, pochodzącej przypuszczalnie z I połowy VI w. n.e., z czasów panowania cesarza Justyniana I.
Według archeologów jest to pierwsze od kilkudziesięciu lat odkrycie tak dużego obiektu na intensywnie badanym terenie miasta i jego okolic; zostało ono dokonane na zachód od dzisiejszej Akwilei, przy Via Annia, niegdysiejszej trasie handlowej do Rzymu. Zarys budowli i jej architektura wykazują uderzające podobieństwa do architektury cesarstwa wschodniorzymskiego, co sprawia, że nowe znalezisko jest szczególnie ekscytujące, stwierdził 20 listopada archeolog z ÖAW Stefan Groh w rozmowie z wiedeńską agencją informacyjną Kathpress.
Bazylikę zidentyfikowano na podstawie pomiarów geofizycznych oraz wierceń; jak na razie nie rozpoczęto wykopalisk, na które potrzeba zgody włoskich władz, nieodzowne będzie także znalezienie finansowania. Badania wykazały, że została ona wzniesiona w IV w. jako zwykły kościół, a następnie rozbudowana w VI w. jako trójnawowa bazylika transeptowa z trzema absydami, typ budowli odkrywany do tej pory jedynie we wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego, tj. w cesarstwie bizantyjskim. Projekt nawiązuje do bizantyjskiej architektury kopułowej, znanej z Hagia Sophia. Orientacja bazyliki w kierunku południowo-wschodnim, w stronę Konstantynopola i Jerozolimy wskazuje na ponowne opanowanie północnej Italii przez Justyniana. „Ten budynek to nie tylko monument religijny, ale także znak władzy oraz integracji kulturowej w regionie”, powiedział Groh.
Źródło: katholisch.de
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o historii naszej wiary:
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.
Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022
Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.
Potęga nawrócenia
Wybitny pisarz i naukowiec prof. Wojciech Roszkowski przedstawia w swej kolejnej książce 81 niewiarygodnych historii życiowych ludzi, którzy będąc bardzo daleko od Boga, w ten czy inny sposób znaleźli jednak drogę do Niego. I tak na przykład poznamy mordercę i gwałciciela, który po dziesięcioleciach więzienia i pokuty odnalazł w sobie wiarę, a żywota dokonał w klasztorze.
Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei
Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.
Polska i Krzyż
Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Świat Chrystusa. Tom 2
W drugim tomie monumentalnej historycznej trylogii prof. Wojciecha Roszkowskiego śledzimy wydarzenia rozgrywające się na całym świecie w latach dziecięcych i młodzieńczych Jezusa, a więc między rokiem 5 a 16 n.e. Jezus staje się z chłopca młodzieńcem "czyniąc postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi". Dojrzewanie Zbawiciela dokonuje się dla władców tamtego świata niezauważenie.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.